Gecesi gündüzü belli olmayan, bir projeden diğerine koşan koca yüreklilerin bölümü Mimarlık! "Çok zor, yıpranırsın."lara inat sevdiğinin peşinden koşan bir gönüllümüz de sen olabilirsin. Hayallerin, hedeflerin, bir mimari gördüğünde hissettiklerin asıl önemli olan, başkasının ne düşündüğü değil! Stajı var mı, bir mimar ne kadar kazanır biz bilmiyoruz ama Selçuk Üniversitesi biliyor olabilir! 

 

1-İlk senende mi bu okulu kazandın? Hatırlıyorsan ya da söylemek istersen YGS/LYS sıralamanı öğrenebilir miyiz?

 

Evet ilk senemde kazandım. YGS sıralamam 65bin, LYS 40 bindi.

 

 

2-Seçtiğin bölüm senin hayalin miydi? Bu bölümü seçmende herhangi bir aile/çevre baskısı var mıydı?

 

 

Seçtiğim bölüm yaklaşık 5 senedir benim hayalimdi. Çevremde ‘Bu bölümü seçme çok zor, yıpranırsın.’ diyen birçok öğretmen ve arkadaşım oldu ama yine de hayalimden vazgeçmedim.

 

 

3-Bu bölümün iş imkanları neler? Ya da sen bitirdikten sonra ne hedefliyorsun?

 

 

Devlette de özel sektörde de iş imkanı oldukça geniş. Şu an benim hedeflediğim özel sektörde çalışmak. İleride kendime ait bir şirketim olsun istiyorum.

 

 

4-Senin bölümün için onlarca üniversite varken neden şu anda okuduğun okulu seçtin?

 

 

Açıkçası hedefim bu okul değildi. Garanti olsun diye yazmıştım ve daha çok üst tercihimdekilerin gelmesini bekliyordum. Ama bu okul geldi. Köklü bir üniversite olmasından dolayı da tercih ettim.

 

 

5-Yurtta mı kalıyorsun, okula ulaşımın nasıl?

 

 

Yurtta kalıyorum. Yürüme mesafesinde bir yerde.

 

 

6-Okulunda bölümünle ilgili yeterli eğitim/seminer mevcut mu?

 

 

Hayır değil. Bir senedir yapılan etkinlikler 1 veya 2'dir. Onların da mükemmel etkinlikler olduğunu söyleyemem.

 

 

7-Sence sosyal olarak yeterli bir yerde mi okuyorsun? Yeterince kulüp/proje faaliyeti var mı?

 

 

Bu konuda yeterli değil. Gelirken hayalimde bir sürü etkinliğe katılıp aktif olmak vardı. Fakat geldiğimde hayal kırıklığı yaşadım. Okulda 1 yıl sadece derslerle oyalanarak geçti.

 

 

8-Okuduğun bölümün ya da okulun zorlukları neler? Üst sınıflarda yaşayacakların hakkında bir bilgin var mı?

 

 

Okuduğum bölüm bir miktar zor. Sebebi yıllarca ezberci eğitim içerisindeydik. Belli doğrular vardı ve onları iyi bildiğimizde kazanıyorduk. Ama mimarlıkta doğru veya yanlış yok. Belli bir kalıp yok. Daha çok yaratıcılık, farklı düşünme vb. şeyler olduğundan insan ilk aşamada zorlanıyor. Ama eğer gerçekten istiyorsanız zor olmasının bir önemi olmayacaktır. Üst sınıflarda daha da zorlanacağımın bilincindeyim çünkü giderek meslek hayatına yönelik dersler artıyor ve yoğunlaşıyor.

 

 

9-Eğitimcilerin ilgi düzeyi nasıl? Zorlayan mı yoksa öğreten/yardımcı olan kişiler mi?

 

 

Yine eğitimci açısından da farklı bir bölüm. Bir hoca bir şeye güzel deyip, diğeri olmamış diyebiliyor. Kimisi zorluyor, kimisi sınıfı geçmen için yardımcı oluyor. İlgi konusunda da bu bölümde kimse sizle ilgilenmez. Siz hocaların peşinde olmak zorundasınız.

 

 

10-Okulunun yurtdışı imkanlarıyla ilgili bildiğin birkaç şey varsa bizimle paylaşır mısın?

 

 

Erasmus programı vardı ama kalktı.

 

 

11-Okulun, bölümün için sana yeteri düzeyde çalışma/staj imkanı sunuyor mu? Yoksa okul bittikten sonra her şey size mi kalıyor?

 

 

İmkan sunuyor diye biliyorum.

 

 

12-İyi ve duyulmuş bir üniversiteyi ilk hedef olarak alıp ilk tercihin olmayacak bir bölüme gitmek mi yoksa aslında hayalin olan bölüm için daha sıradan bir üniversite seçmek mi? Neden böyle düşünüyorsun?

 

 

Bence hayalindeki bölüme gitmek. Çünkü aslında üniversiteden çok bölümle ilgilisin. Üniversitenin de sana kattıkları oluyor tabii ama geçici bir süreliğine oluyor bu. Ama meslek ömür boyu yapacağın bir şey. Kötü üniversiteden çıkınca kendini geliştirip senden üst üniversitede okuyanlarla aynı seviyeye rahatlıkla gelebilirsin.

 

 

13-Okulun ve bölümün hakkında sınava hazırlanan öğrencilere birkaç tavsiye verebilir misin?

 

 

Okulumuz orta düzey bir okul. Kendini geliştirmek zorundasın. Bölümü zaten istiyorsanız gelin. İstemeyen bir insanın okuyabileceği gibi bir bölüm değil.

 

Hemen Mimarlık bölümüne girebilmek için ihtiyacın olan puanı hesaplamak için buraya tıkla!