İnsnların ya kaçtığı ya da bayıldığı şu grup çalışmalarının en yaygın olduğu bölümlerden biri olan Şehir ve Bölge Planlama'yı Konya Selçuk Üniversitesinden dinlemek için toplanmış bulunmaktayız! Devlette, özelde, kendi ofisini kurarak çalışabileceğin onlarca alana sahip olan bölüm için eğitimler ve sempozyumlar oldukça önem taşıyor çünkü kendini geliştirmek, en çok ihtiyaç duyacağın şey olacak!

1-İlk senende mi bu okulu kazandın? Hatırlıyorsan ya da söylemek istersen YGS/LYS sıralamanı öğrenebilir miyiz?

İlk senemde kazandım. Sanırım 190 binde idim LYS sınavında :)

2-Seçtiğin bölüm senin hayalin miydi? Bu bölümü seçmende herhangi bir aile/çevre baskısı var mıydı?

Doğrusunu söylemem gerekirse istediğim bölüm değildi, hayalimdeki bölüm değildi ama bu bölüm de hep aklımın bir köşesinde yer alıyordu. Ailem ve çevrem görünürde pek baskıda bulunmadılar ama bölümü sevmem için çok çaba sarf ettiler. Hayalim değildi belki ama şimdi hayallerimi süsleyen bir bölümdeyim ve seviyorum bölümümü.

3-Bu bölümün iş imkanları neler? Ya da sen bitirdikten sonra ne hedefliyorsun?

İş imkanı olarak aslında önü açık bir meslek. Devlette de çalışma imkanı var özelde de, hatta istersen kendi büronu da açabilirsin. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, İller Bankası gibi pek çok yerde çalışma imkanı var, sen yeter ki azimli ol.

4-Senin bölümün için onlarca üniversite varken neden şu anda okuduğun okulu seçtin?

Bu üniversiteyi seçtim çünkü bu bölüm için puanım bu üniversiteye yetiyordu ve açıkçası puanım yetiyordan ziyade eğitimi de iyi, köklü bir okul olduğu için seçtim.

5-Yurtta mı kalıyorsun, okula ulaşımın nasıl?

Yurtta kalıyorum. Bizim fakültemiz kampüsten şehir merkezine, eski rektörlük binasına, taşındı bu sene o yüzden ulaşımda hiçbir sıkıntı yok. Tramvay önünden geçiyor, dolmuşlar da öyle, keza otobüs durağı da önünde.

6-Okulunda bölümünle ilgili yeterli eğitim/seminer mevcut mu?

Bu seneki 41. (42. de olabilir bir an hatırlayamadım) Şehircilik Kolokyumu'nu bizim okul üstlenmişti mesela. Sık sık olmasa da seminer ve eğitimler olabiliyor bazen.

7-Sence sosyal olarak yeterli bir yerde mi okuyorsun? Yeterince kulüp/proje faaliyeti var mı?

Şehrin merkezinde olmamız bizim pek de sosyal bir yerde olduğumuz anlamına gelmez. Kulüpler üniversitenin kampüsünde bulunuyor.

8-Okuduğun bölümün ya da okulun zorlukları neler? Üst sınıflarda yaşayacakların hakkında bir bilgin var mı?

Biz projeler üzerinde çalışıyoruz ve grup halindeyiz her zaman. Grup çalışmasına ayak uydurmakta zorluk çekenler bölüm genelinde zorlanabilirler. Bazen sabahladığımız dahi oluyor. Üst sınıflarda giderek daha mesleki alanlarda yoğunlaşılacağı için de ayrıca zorlayıcı olabilir.

9-Eğitimcilerin ilgi düzeyi nasıl? Zorlayan mı yoksa öğreten/yardımcı olan kişiler mi?

Hocalarımızın bizi zorlamaktan ziyade bize bir şeyler katmaya çalıştıkları bariz belli. Sınıfta fazla kişi olduğumuz için bire bir ilgi yok tabii ki. Ama yardıma ihtiyacımız olduğunda seve seve yardım ederler.

10-Okulunun yurt dışı imkanlarıyla ilgili bildiğin birkaç şey varsa bizimle paylaşır mısın?

Pek fazla bilgim yok ama Erasmus için birçok ülke ile anlaşması var, gerçekten bu iyi bir avantaj. Mevlana programı için de öyle, Farabi imkanı da var tabii.

11-Okulun, bölümün için sana yeteri düzeyde çalışma/staj imkanı sunuyor mu? Yoksa okul bittikten sonra her şey size mi kalıyor?

Bu konu hakkında bir fikre sahip değilim ne yazık ki bunu üst sınıflar daha iyi bilir.

12-İyi ve duyulmuş bir üniversiteyi ilk hedef olarak alıp ilk tercihin olmayacak bir bölüme gitmek mi yoksa aslında hayalin olan bölüm için daha sıradan bir üniversite seçmek mi? Neden böyle düşünüyorsun?

Hayalin olan bölüm için başka üniversiteye gitmek çünkü her şey senin elinde Kimsede sihirli değnek yok ki seni alıp en iyi yere getirsin. Sevdiğin bölümde kendini göstermen gerekiyor ki bir yerlere gelesin. Üniversitenin adı senin ilk işe gireceğin zaman bakacakları şey sadece, üniversitenin adı yetmez. Kendine kazandırdığın artılar daha önemli; mesela fazladan program bilmek, sosyal olmak, pek çok faaliyete katılmak... gibi.

13-Okulun ve bölümün hakkında sınava hazırlanan öğrencilere birkaç tavsiye verebilir misin?

Bölümüm eğer severlerse zevk alarak okunacak bir bölüm. Zorluğu olduğu gibi eğlencesi, tadı da çok farklı. Biraz sıra dışı olmaları gerekiyor :)

 

Hemen Şehir ve Bölge Planlama bölümüne girebilmek için ihtiyacın olan puanı hesaplamak için buraya tıkla!