Sosyal hizmet nedir? Yeni bir alan sayıldığı için herkesin kafasında deli sorular hatta bazen okuyanların bile kafasında deli sorular. Sosyal hizmet, güçlenmeyi ve özgürleşmeyi temsil eder. İnsanların ihtiyaçlarına ve isteklerine kulak verir. Hem fiziksel hem de bedensel sağlıklarıyla ilgilenir. Kısacası sosyal hizmet insan hakkındaki neredeyse her şeydir! Çocuktur, kadındır, yaşlıdır; herkestir.
Bölümün iyisi mutluluk verendir diyor. Bölümünü çok seviyor; üniversitesini ve imkanlarını da keza öyle. Bunun yanı sıra kişinin bu bölümde duygu kontrolü yapabilmesi gerektiğini çünkü birçok dezavantajlı grupla çalışılabileceğini vurguluyor. Pes etmeden, üçüncü yılında mutluluğa kavuşan Esma, “kendinize çok inanın, eğer siz kendinize inanmazsanız kimse size inanmaz diyor.

1-İlk senende mi bu okulu kazandın? Hatırlıyorsan ya da söylemek istersen YGS/LYS sıralamanı öğrenebilir miyiz?


Sınavımı 3. yılımda kazandım. Neden 3. yılımda kazandığımdan biraz bahsetmek istiyorum. Ortalama bir lisede eğitim gördüm ve YGS-LYS bilinci okulda gelişmemişti. Bize yeterli bilgi verilmiyordu ve açıkçası sınav bilincine çok geç vardım. Hiç dershaneye gitmediğim için dershaneyi, dershane ortamını da yeteri kadar iyi kullanmadığımı fark ettim. Hem okul hem dershane oldukça yorucu geliyordu. Boşa kürek çekiyormuş hissine kapıldığımı çok net söyleyebilirim. Bu yıl yapamam dedim ve sıralamam geldiği zaman isteyerek mezuna kaldım. 2. yılımda dershaneye gitmedim evde hazırlanmak istedim. Uyku düzenim yoktu ve ben gece ders çalışmasını seviyordum. Kendimi bir türlü düzene oturtamadım en sevdiğim ders olan matematiğe yoğunlaştım. Ailevi sorunlar gözüme daha da büyümeye başlamıştı. Ailem şehir dışına göndermek istemiyordu. Bana gelen sıralama ile de Ankara'da kötü bir bölüm okumak istemiyordum. Sabrettim ve tekrar mezuna kaldım. Dershaneye gittim ve her şey kendimce yoluna girmişti ve sonunda kazandım! Kazandığım yıl YGS sıralamam 200k LYS sıralamam 85k'ydi.


2-Seçtiğin bölüm senin hayalin miydi? Bu bölümü seçmende herhangi bir aile/çevre baskısı var mıydı?


Hayalim olan bir şey vardi. Bir insanin hayatını değiştirebilmek, onun hayatına dokunabilmek. Bir çoğumuz gibi hedef kapısını psikoloji ve PDR ile açtım. Sıralamam yetmediği için en yakın meslek olan Sosyal Hizmet'i seçtim ve sanırım hayatımın en doğru kararıydı :) Ailemin bölüm hakkında hiçbir baskısı yoktu tek baskısı şehir dışına göndermek istemeyişleri oldu. Şu an şehir dışında okuyorum. Ailem şehir dışında yapamayacağımı zorlanacağımı düşünüyordu fakat düşündükleri gibi olmadı. Ailem beklediğimden daha anlayışlı karşıladı ve ben de beklediğim kadar zorluk çekmedim. Sürekli olarak iyi ki şehir dışında okuyorum diyorum.


3-Bu bölümün iş imkanları neler? Ya da sen bitirdikten sonra ne hedefliyorsun?


Bu bölümün iş imkanı oldukça geniş diyebilirim. Sosyal hizmet merkezlerinde, engelli birimlerinde, aile danışmanlığı merkezinde, kadın sığınma evlerinde, eskiden çocuk esirgeme kurumu/çocuk yuvaları/çocuk yetiştirme yurtları olan şu an sevgi evleri bünyesinde bulunan yerlerde, aile sosyal politikalar bakanlığında, okullarda, ceza evlerinde, adliyelerde çalışma imkanı bulunuyor. Benim hedefim öncelikle birinin hayatını değiştirebilmekti ben en çok kendimi çocuklara yakın olarak görüyorum şimdilik düşüncem çocuk sevgi evlerinde çalışmak gibi görünüyor, tabii ki daha sonraki yıllar ne gösterir bilemiyorum :)


4-Senin bölümün için onlarca üniversite varken neden şu anda okuduğun okulu seçtin?


Bu okulu seçmemde iki sebep var. Birincisi Hacettepe Üniversite'sinden sonra en iyi üniversite olduğunu savunabilirim. İkincisi Ankara'ya yakın olması beni oldukça bu şehre bu üniversiteye çekti diyebilirim.


5-Yurtta mı kalıyorsun, okula ulaşımın nasıl?


Yurtta kalıyorum. Konya'nın ulaşımı Ankara'dan sonra bana o kadar rahat geldi ki. Selçuk Üniversitesi civarında bir sürü yurt var ve hepsinin de ulaşımı oldukça rahat. Benim yurdum ile okul arası 8-10 dk sürüyor. Tramvay ile gidiyorum ve şunu da belirtmek isterim ki birçok yurt tramvay yolu üzerinde böylelikle durağa yürüme mesafeniz çok olmuyor ve okulun içinde de tramvay ücretsiz olarak devam ediyor :)


6-Okulunda bölümünle ilgili yeterli eğitim/seminer mevcut mu?


Maalesef ki okulumda eğitim, seminere Sosyal Hizmet Günü hariç karşılaşmadım. Fakat kongre merkezlerinde toplulukların, derneklerin düzenlediği seminerler oluyor. İlk yılım olmasına rağmen 5-6 tane seminerin varlığına şahit oldum.


7-Sence sosyal olarak yeterli bir yerde mi okuyorsun? Yeterince kulüp/proje faaliyeti var mı?


Okulumun sosyal olarak yeterli buluyorum. Kendini her alanda geliştirebileceğin, farklı ortamlarda bulunabileceğin birçok topluluk var. Ayrıca bildiğim kadarıyla belediyeye bağlı olan bir çok gençlik merkezi var buralarda da kurslar bulunuyor.


8-Okuduğun bölümün ya da okulun zorlukları neler? Üst sınıflarda yaşayacakların hakkında bir bilgin var mı?


Benim bölümünün en zorlandığım kısmı sözel bir bölüm olması. Sayısalım her zaman daha iyiydi. Bölüme ve derslere olan ilgim bölümün sözel olmasını görmezden gelmeme sebep oluyor. Üst sınıflarla sürekli iletişim halindeyim. Bölümün kolay okunduğunu zor olan kısmın atama olduğunu söylüyorlar. 1-2'de ders görüyoruz, 3'de tez yazılıyor, 4'de staj görülüyor :)


9-Eğitimcilerin ilgi düzeyi nasıl? Zorlayan mı yoksa öğreten/yardımcı olan kişiler mi?


Hocalarımın hepsini ayrı ayrı çok seviyorum. Yardımcı olmak için ellerinden geleni yapıyorlar, ders anlatım konusunda da oldukça deneyimli ve başarılılar. Lise zamanındaki öğretmen öğrenci ilişkisi gibi samimi bir ortam bulunuyor.


10-Okulunun yurt dışı imkanlarıyla ilgili bildiğin birkaç şey varsa bizimle paylaşır mısın?


Okul bildiğim kadarıyla Erasmus ile 2 ülkeye gönderiyor. Biri Bulgaristan biri Polonya olması lazım.


11-Okulun, bölümün için sana yeteri düzeyde çalışma/staj imkanı sunuyor mu? Yoksa okul bittikten sonra her şey size mi kalıyor?


Staj imkanı daha önce de belirttiğim gibi 4. sınıfta yapıyoruz ilk donem 3 gün ikinci dönem 5 gün olmak üzere. İstediğin alanda staj yapıyor olmak gelecekte o alanda başarılı olup olmayacağına dair güzel bir deneyim olur diye düşünüyorum.


12-İyi ve duyulmuş bir üniversiteyi ilk hedef olarak alıp ilk tercihin olmayacak bir bölüme gitmek mi yoksa aslında hayalin olan bölüm için daha sıradan bir üniversite seçmek mi? Neden böyle düşünüyorsun?


Hayalim olan bölümü sıradan bir üniversitede okumayı tercih ederim. Hayalindeki bölüm demek mezun olduğun zaman o işe aşkla gitmek demek mutlu olduğunu hissetmek demek. İyi bir üniversite iyi bir öğretim sağlayabilir iyi bir iş imkanını da garantileyebilir fakat mutlu, huzurlu değilsen alınan tat hep eksik kalır diye düşünüyorum. Ayrıca kendimizi geliştirebileceğimiz sürece bu hayatta iyi bir işe sahip olabiliriz, diyebilirim :)


13-Okulun ve bölümün hakkında sınava hazırlanan öğrencilere birkaç tavsiye verebilir misin?


Okulumu bölümü oldukça seviyorum. Okul için söyleyecek olursam güzel bir kampüs ortamı var, çimlere oturup arkadaşlarınla vakit geçirebiliyorsun. Konya'yı sevmeyen birçok insan var. Okuldan önce insan biraz da Konya sevgisini içinde barındırmalı. Ayrıca ilk sene okulu bırakacağım Konya'da okumak istemiyorum diyen öğrenciler şu an dönemi nasıl uzatabilirim diye düşünmüyor değiller, çevremdekilerden biliyorum. Bölüm için şunu söylemeliyim bu işi para için değil de yardımseverlik odaklı düşünmek gerek. Birçok vaka ile karşılaşacağız istismar vakalarından şiddet vakalarına, yaşlı hizmetlerinden engelli hizmetlerine kadar. Bunları yapabiliyor olmak, duygusal anlamda güçlü olmak ya da güçleneceğine inanıyor olmak gerek. Son olarak başarmak istiyorsan ilk önce kendine inanmalısın, sen kendine inanmazsan başkası senin başaracağına zaten inanmaz diyerek röportajımı sonlandırmak istiyorum. Okuduğunuz için teşekkür ederim, başarılar dilerim.


Hemen Sosyal Hizmet bölümüne girebilmek için ihtiyacın olan puanı hesaplamak için buraya tıkla!