"Bu bölümü okumanın yanında kazanmak çok kolay" dedi! Her bölümde olduğu gibi gerçekten çok isteyenler tercih etmeli, öylesine, hiçbir bölüm kalmadığı için tercih edilmemeli. Çünkü konu can, sağlık! Tüm zorluklarına rağmen hayvanları iyileştirebilmenin, size çok hasta gelen hayvanların koşarak gittiğini görmenin paha biçilemez olduğunu düşünüyorsan, içinde bir şeyler kıpırdıyorsa Selçuk Üniversitesi ellerinden tutmaya hazır!

 

1-İlk senende mi bu okulu kazandın? Hatırlıyorsan ya da söylemek istersen YGS/LYS sıralamanı öğrenebilir miyiz?

 

Evet ilk senemde 89 binle kazandım.

 

2-Seçtiğin bölüm senin hayalin miydi? Bu bölümü seçmende herhangi bir aile/çevre baskısı var mıydı?

 

Hayvanları hep çok severdim ama bu bölüm aklımda yoktu. Çalışkan bir öğrenciydim ve herkes gibi bilindik bölümler istiyordum. Hedefim FTR'ydi o zamanlar sonra puanlar açıklandı ve beklediğim yapmam gerekenden çok daha düşüktü. Tüm mühendislikler ve hemşirelikler tutuyordu ama istediğim meslekler değildi. Düşünme aşamasında veteriner fakültesi öğrencisi olan kuzenimle konuştum ve kararımı verdim. Ben karar verdim ama ne yazık ki ailemi ikna etmek o kadar kolay olmadı. Mesleğin zor olduğunu yapamayacağımı söylediler. Ama en sonunda gerçekten istediğime ikna ettim ve onlara en güzel kanıtı da bölüm birincisi olarak sundum.

 

3-Bu bölümün iş imkanları neler? Ya da sen bitirdikten sonra ne hedefliyorsun?

 

Her alanda iş imkanı var. Gıda sektörü, özel sektör, pet hayvanları alanında ya da büyükbaş da. Yem fabrikaları, bakanlık, belediyeler vs. Ben okula ilk başladığım andan beri akademisyen olma hayali kuruyorum. Ve son karar olarak akademisyen olmayı ve güzel araştırmalar yapmayı hedefliyorum. Yedek plan olarak da pet hekimliği yapmayı düşünüyorum. Zaten iki senedir çok güzel bir hayvan hastanesinde staj yapıyorum ve bunu yaparken de çok mutluyum. Bu iş beni mutlu ediyor.

 

4-Senin bölümün için onlarca üniversite varken neden şu anda okuduğun okulu seçtin?

 

Konya'da yaşıyorum o yüzden bu okulu seçtim aslında ama hiç pişman değilim çünkü gerçekten çok yeterli eğitim veriliyor. Ve hayvan hastanemiz çok yoğun çalışıyor, birçok vaka inceleme şansımız oluyor. Bir dezavantajı varsa o da teorik olarak büyükbaş ağırlıklı ders anlatılması.

 

5-Yurtta mı kalıyorsun, okula ulaşımın nasıl?

 

Ailemle birlikte evde kalıyorum okula yaklaşık 1 saatte ulaşıyorum. Ama okulumuzun güzel bir kampüsü ve neredeyse tamamı öğrenci olan bir Bosna Hersek mahallemiz var. Konya'nın öğrenci cenneti.

 

6-Okulunda bölümünle ilgili yeterli eğitim/seminer mevcut mu?

 

Çok fazla seminer imkanımız oluyor ama bölümümüz çok yoğun bir bölüm olduğu için bir hayli zor zaman ayırabiliyoruz.

 

7-Sence sosyal olarak yeterli bir yerde mi okuyorsun? Yeterince kulüp/proje faaliyeti var mı?

 

Evet var ama ne yazık ki derslerle sosyal aktiviteler arasında azıcık da olsa seçim yapmak zorunda kalıyorsun. Her aktiviteye katılamıyorum o yüzden ama katılmak istersem yeterli kulüp var. Demek istediğim biz veteriner fakültesi öğrencileri asosyaliz değil yanlış anlaşılmasın, düzenli çalışan bir insan olduktan sonra istediğiniz her şeyi yapabiliyorsunuz.

 

8-Okuduğun bölümün ya da okulun zorlukları neler? Üst sınıflarda yaşayacakların hakkında bir bilgin var mı?

 

Bölümüm en zor bölümlerden birisi ve kayda değer sayıda hem yazılı hem sözlü sınavlara giriyoruz. Bu dönem 12 dersim var mesela, 12 yazılı bir de klinik/sözlü sınavına girdim. Ama ben seneye intern oluyorum ve bu sene teorik eğitimim bitiyor, seneye daha çok uygulamalı eğitim göreceğim ve tam bir hekim olma yolunda ilerleyeceğim.

 

9-Eğitimcilerin ilgi düzeyi nasıl? Zorlayan mı yoksa öğreten/yardımcı olan kişiler mi?

 

Aslında birçoğu çok iyi, gidip sıkıntınızı konuşabilecek samimiyetteler, profesörler de dahil yani buna. Ama birkaç tane halden anlamaz, öylesine bizi zorlayan, çalışanı dahi geçirmeyen garip hocalarımız da var. Neredeyse tüm derslerimize profesör hocalarımız geliyor. Birkaç tane doçent denk geldi bu zamana kadar o kadar.

 

10-Okulunun yurtdışı imkanlarıyla ilgili bildiğin birkaç şey varsa bizimle paylaşır mısın?

 

Yurt dışı imkanları da mevcut ve kontenjan da yeterli bana göre, örneğin Erasmus için bizim fakülteden 5 kişi gidebiliyor.

 

11-Okulun, bölümün için sana yeteri düzeyde çalışma/staj imkanı sunuyor mu? Yoksa okul bittikten sonra her şey size mi kalıyor?

 

İki kez yaz stajı var ve okuldaki hayvan hastanemiz bu konuda çok yeterli ama ne olursa olsun her şey bize kalıyor, kendimizi geliştirmek adına sürekli bir şeyler yapmamız, gelişmemiz gerekiyor. Sağlık alanı olduğu için her şeyi eksiksiz öğrenip uygulamak gerekir mükemmel şekilde.

 

12-İyi ve duyulmuş bir üniversiteyi ilk hedef olarak alıp ilk tercihin olmayacak bir bölüme gitmek mi yoksa aslında hayalin olan bölüm için daha sıradan bir üniversite seçmek mi? Neden böyle düşünüyorsun?

 

Hayalim olmayan sıradan bir üniversite seçmek bence, ben de öyle yaptım. Ailem şehir dışına çıkmamı istemedi ve benim bölümüm için Selçuk Üniversitesi en iyilerindendi. İlk ve tek tercihim Selçuk Üniversitesi Veteriner Fakültesi idi ve hiç pişman değilim iyi ki Selçuk iyi ki veteriner hekimlik. Kesinlikle ait olduğum mesleği buldum. Çok zorluklar yaşıyorsunuz gerçekten zor bir bölüm ama kesinlikle o hayvanları iyileştirebilme gücünü kendinizde hissedince fazlasıyla değiyor.

 

13-Okulun ve bölümün hakkında sınava hazırlanan öğrencilere birkaç tavsiye verebilir misin?

 

Benim bölümümü okumanın yanında kazanmak çok kolay yani kazandıktan sonrası daha önemli. O yüzden gerçekten bu mesleği çok isteyenlerin tercih etmesini, öylesine hiçbir bölüm kalmadığı için tercih etmemesi gerektiğini düşünüyorum. Çünkü biz canla, sağlıkla uğraşıyoruz. Bu işin yetersiz ya da kötü yapılması, öylesine yapılması gibi bir lüksü asla yok. Tüm zorluklara rağmen hayvanları iyileştirebilmek; size yatıyor vaziyette, çok hasta gelen hayvanların koşarak gittiğini görmek paha biçilemez.

 

Hemen Veteriner Fakültesi (İngilizce) bölümüne girebilmek için ihtiyacın olan puanı hesaplamak için buraya tıkla!