Ticari zeka her insanda bulunmaz, peki sen de var mı? Eğer varsa okuyacağın bölümü yeteneklerine göre şekillendirmek ister misin? Trakya Üniversitesi Uluslararası Ticaret bölümü öğrencisi, şehrin yurt dışı olanaklarını ve okula girdiğinde yapabileceklerini senin için anlattı!

Artık tercih zamanı, bir karar vermek için kendini keşfetmek istemez misin? Kaydır bakalım!

1-İlk senende mi bu okulu kazandın? Hatırlıyorsan ya da söylemek istersen YGS/LYS sıralamanı öğrenebilir miyiz?

Hayır ilk senemde bu okulu kazanmadım. Aslında ilk senemde de burası oluyordu ama ailevi nedenlerden dolayı mezuna kalmak zorunda kalınca mecburen 2. senemde kazanmış oldum. YGS/LYS sıralamamı da tam hatırlamıyorum. Ama çok yüksek bir sıralama değildi.

2-Seçtiğin bölüm senin hayalin miydi? Bu bölümü seçmende herhangi bir aile/çevre baskısı var mıydı?

Seçtiğim bölüm benim hayalim değildi ama bu alanda bir şeyler yapmak istiyordum ve bu bölüm içlerinden bana en uyan bölümdü. Bölümü seçmemde aile ya da çevre baskısı yoktu, aksine desteği vardı.

3-Bu mesleği bitirdikten sonra ne yapmayı hedefliyorsun?

İlk olarak iş alanıma giren bir kurumda birikimimi sağlayıp daha sonra bir uluslararası lojistik şirketi kurmayı hedefliyorum.

4-Senin bölümün için onlarca üniversite varken neden okuduğun okulu seçtin?

Açıkçası üniversitelerle değil bölümle ilgilendiğim ve puanımın yeterli geldiği yerler arasında olduğu için bu okulu seçtim.

5-Yurtta mı kalıyorsun, okulun ulaşımı nasıl?

Evet devlet yurdunda kalıyorum. Yurdumuz okula uzak fakat ulaşımımızı bir minibüsle tamamlayabiliyoruz.

6-Okulunda bölümünle ilgili yeterli eğitim/seminer mevcut mu? Sence sosyal olarak yeterli bir yerde mi okuyorsun?

Okulumda bölümümle ilgili eğitim ve seminerler yapılıyor ancak yeterli gelmediğini düşünüyorum. Bence sosyal olarak yetersiz bir yerdeyim çünkü okulum Edirne'nin ilçesi olan Keşan'da. Kampüste değil yerleşkede okuyorum yani. 

7-Okuduğun bölümün ya da okulun zorlukları neler? Üst sınıflarda yaşayacakların hakkında bir bilgin var mı?

Okuduğum bölümün herhangi bir zorluğu olduğunu düşünmüyorum. Yeterli çalışmayla rahatlıkla mezun olunabilir. Üst sınıfta yaşayacağım tek sıkıntının staj yerini benim bulmam olduğunu düşünüyorum.

8-Eğitimcilerin ilgi düzeyi nasıl? Zorlayan mı yoksa öğreten/yardımcı olan kişiler mi?

Eğitimcilerin ilgi düzeyi çok iyi diyemem ama kötü de değil. Açıkçası her eğitimci aynı olmadığı için iyi veya kötü deyip genelleyemem. Ama eğitimcilerimiz çoğunlukla öğreten ve yardımcı olan eğitimcilerdir. İstisnalar kaideyi bozmaz diyeyim :)

9-Okulunun yurtdışı imkanlarıyla ilgili bildiğin birkaç şey varsa bizimle paylaşır mısın?

Her üniversitede olduğu gibi bizim üniversitemizde de Erasmus mevcut. Onun dışında Work and Travel'da da yardımcı oluyorlar. Tabii ki bir de Yunanistan'a çok yakın olduğumuz için bireysel olarak yurt dışına gezmek amaçlı çıkışımız daha da kolay :)

10-Okulun, bölümün için sana yeteri düzeyde çalışma/staj imkanı sunuyor mu? Yoksa okul bittikten sonra her şey size mi kalıyor?

Hayır okulum bana staj konusunda bir şey vaat etmiyor. Kendimiz bulmak zorundayız. Çalışma imkanı konusunda yol gösterici eğitimcilerimiz mevcut. Onlarla fikir alışverişinde bulunup iş bulabilme imkanımız var. Ama ne kadar faydalı olur bilemiyorum . Görünen o ki okul bittikten sonra her şey bize kalıyor maalesef.

11-İyi ve duyulmuş bir üniversiteyi ilk hedef olarak alıp ilk tercihin olmayacak bir bölüme gitmek mi? Yoksa aslında hayalin olan bölüm için daha sıradan bir üniversite seçmek mi? 

Açıkçası üniversitenin çok iyi olması benim için önemli değil. Eğer hayalim olan işi yapamayacaksam ya da o iş alanında herhangi bir şey yapamayacaksam o üniversitenin bir anlamı kalmaz benim için. İnsanın her yerde kendisini geliştirebileceğine ve başarılı olabileceğine inanıyorum. O yüzden hayaliniz olan şeyi seçin ve kendinizi geliştirip en iyisi olun :) En iyisi olmak için kendinize, tecrübenize ve bilgi birikiminize gerek olduğunu düşünüyorum :)

12-Okulun ve bölümün hakkında sınava hazırlanan öğrencilere birkaç tavsiye verebilir misin?

Öncelikle okulum merkezde değil. İlçede, yerleşkede. Bu yüzden bayağı bir hayal kırıklığı yaşıyorum. Tercih yaparken iyi araştırarak yapın. Kampüs mü yoksa yerleşke mi olduğuna dikkat edin. Yerleşkeleri araştırın. Bölümüme gelince Uluslararası Ticaretin iyi bir bölüm olduğunu ve iş olanaklarının geniş olduğunu söyleyebilirim. Eğer ticarete ilginiz varsa bu bölüme yönelebilirsiniz. Trakya Üniversitesinin Keşan Yerleşkesi hakkında pek iyi şeyler söyleyemem ama merkezin iyi olduğunu çok iyi biliyorum. Rahatlıkla tercih edebilirsiniz. Kısacası ekmek kapısı iyi olan bölümlerden biri. Kendinizi geliştirmeniz şartıyla :)

Hemen Uluslararası Ticaret bölümüne girebilmek için ihtiyacın olan puanı hesaplamak için buraya tıkla!