1-İlk senende mi bu okulu kazandın? Hatırlıyorsan ya da söylemek istersen YGS/LYS sıralamanı öğrenebilir miyiz?


Evet ilk senemde kazandım. LYS ile alan bir bölüm. 180 bin sıralamayla normal öğretime 2. sırada yerleşmiştim.


2-Seçtiğin bölüm senin hayalin miydi? Bu bölümü seçmende herhangi bir aile/çevre baskısı var mıydı?


Hayır aslında hayalim hemşirelikti. Tercih listemin çoğu hemşirelik ile doluydu. Tercihim olmadığında, ailem mezuna kalmamı istemedi bu yüzden bayanlar için önü açık bir meslek olarak düşünülen gıda mühendisliğini tercih ettim. Üniversiteye geldiğimde (istisna bölümler hariç) hiçbir bölümün cinsiyetçi ayrımı olmadığını fark ettim. Esas sorunun cevabına gelecek olursam biraz aile baskısıydı. Yapabileceğinize pes etmeyeceğinize inanıyorsanız kimseyi dinlemeyin istediğiniz bölüme gidene kadar çabalayın.


3-Bu bölümün iş imkanları neler? Ya da sen bitirdikten sonra ne hedefliyorsun?


İş imkanı özel sektör olarak gözükse de devlette de var. Şu an emin değilim ama tüm üretim yapan yerler gıda mühendisi bulundurmak zorunda bu yüzden dar gibi görünse de iş sahası geniş. Sadece maaş konusunda birçok yer sömürge yapıyor. Umarım zamanla önüne geçilebilir. Benim hayalim devlette çalışmak çünkü her ne kadar maaşın iyi olmasının etkisi olsa da bir güvence ile, hakkaniyetle işini yapma imkanı olduğunu düşünüyorum. Çünkü bazı şirketlerin kurallara aykırı da olsa "Bunu yapacaksın." dediğini duydum. Ya işinden olacaksın ya da insanların hayatını tehlikeye atacaksın. Bu yüzden devlette ya da ar-ge çalışmalarında çalışmayı planlıyorum.


4-Senin bölümün için onlarca üniversite varken neden şu anda okuduğun okulu seçtin?


Bazı üniversiteler var gerçekten onlara gitmeyi çok isterdim lakin daha önceki sorularda da bahsettiğim gibi ilk hedefim hemşirelikti. Diğer bölümlerin şehrini çok önemsememiştim ki benim yaşadığım şehir geldi.


5-Yurtta mı kalıyorsun, okula ulaşımın nasıl?


Evde ailem ile yaşıyorum. Birçok insanin kafasında ki soru veya problemdir bu. Evet aile yanında yaşadığınızda lise hayatına göre pek bir değişiklik olmuyor. Ama çoğu arkadaşım dışarıdan gelmişti, hepsi sudan çıkmış balık gibiydiler. Yani biraz toparlayacak olursam aile yanında yaşamak kişiye göre değişir. Ben lise hayatı yaşadığım için memnun değilim aslında ama o arkadaşlarımın yaşadığı hayati da bu yaz stajımda yaşacayacağım için gocunmuyorum. Gezme tozma sıkıntısı dışında bir de sizi tanıyan dedikoducu akrabalar dışında aile yanında yaşamak güzel bir şey. Ulaşımım ise ilk sene çok zorlanmıştım. Uşak küçük şehir olmasına rağmen evimin uzak olmasından dolayı 2 araba ile gidiyordum. Ama bu sene bu taraftan sadece üniversiteye yurt yapıldığı için araç kaldırılıyor. Ehliyetimi de aldığım için problem yok. Gelecek arkadaşlar için de yurtlardan direk otobüs var, bir anda zam gelmesinden şikayet ettiğimiz bir fiyata sahip (1.5 TL).


6-Okulunda bölümünle ilgili yeterli eğitim/seminer mevcut mu?


Hayır değil. Ama bu sizi caydırmasın çünkü bölümün 3. senesi. Ama bu sene bir şeyler değişmeye başladı. Teknik geziler seminerler yapmaya başladık. Şöyle söyleyeyim insanlar armut piş ağzıma düş olarak bekliyorlar. Ama farkında değiller hazır bir şeylerle öğrencilik hayatında kendilerini geliştiremezler. Yeni tercih edecek olan arkadaşlara tavsiyem boş okumaya değil mühendis olmak için uğraşmaya geleceklerse tercih etsinler.


7-Sence sosyal olarak yeterli bir yerde mi okuyorsun? Yeterince kulüp/proje faaliyeti var mı?


Kesinlikle buna katılmıyorum. Üzücü ama doğru Uşak küçük, gelişmekte olan bir şehir ama sosyalliği tam olarak gelişmiş değil. Ama çevre büyük iller çok yakın. 1 günde İzmir, Aydın, Denizli turu yaptığım bile oldu.


8-Okuduğun bölümün ya da okulun zorlukları neler? Üst sınıflarda yaşayacakların hakkında bir bilgin var mı?


Okuduğum bölüm sonuçta bir mühendislik dalı. Ve gerçekten zor bir bölüm, sayısal dallarda temelinizin iyi olması gerekiyor. Ya da 1. sınıfta iyi anlamanız gerekiyor. Aksi taktirde çok zorlanırsınız. Üst sınıfların çok daha zor olduğunu biliyorum. Ama bunun yanında laboratuvar dersleri çok eğlenceli..


9-Eğitimcilerin ilgi düzeyi nasıl? Zorlayan mı yoksa öğreten/yardımcı olan kişiler mi?


İlgi düzeyleri gayet iyi, bazı hocalar biraz zorlayıcı ama olması gereken bu.


10-Okulunun yurtdışı imkanlarıyla ilgili bildiğin birkaç şey varsa bizimle paylaşır mısın?


Evet tabii ki var. Ben özellikle bu konuda çok ilgiliyim. Okulumuzda yabancı öğrenciler var lakin bu Erasmus ile gelen öğrenciler değil. Erasmus ile öğrenciler yurt dışına gidiyor ve 1 dönem, isterse 2 dönem eğitimine orada devam edebiliyor. Bu konuyla ilgili öğrenci topluluğu kuruldu ben de üyelerinden birisiyim. Baştaki arkadaşlar Erasmus'u zorlanarak tecrübe etmiş kişiler çünkü yol gösterenleri yoktu. Yeni gidecek ve gelecek öğrenci arkadaşlara ışık tutmaktalar. Ben de önümüzdeki sene yapacağım umarım. Bu konuda ayrıntılı bilgi isterseniz verebilirim.


11-Okulun, bölümün için sana yeteri düzeyde çalışma/staj imkanı sunuyor mu? Yoksa okul bittikten sonra her şey size mi kalıyor?


Sağlıyor. 2. ve 3. sınıfın yaz sonunda zorunlu stajımız var. Staj yerlerini kendimiz bulmamız gerekiyor lakin danıştığımız sürece hocalarımız bu konuda ilgili.


12-İyi ve duyulmuş bir üniversiteyi ilk hedef olarak alıp ilk tercihin olmayacak bir bölüme gitmek mi yoksa aslında hayalin olan bölüm için daha sıradan bir üniversite seçmek mi? Neden böyle düşünüyorsun?


Önceki sorularda bunu cevaplamıştım bu soruyu soracağınızı düşünmeyerek. İstediğiniz bölüme çabalamak ve ulaşmak çünkü okumak çok ayrı. O işi yapmak çok ayrı. Aslında okul bir şekilde biter ama sen o mesleği severek yapacağına emin misin?


13-Okulun ve bölümün hakkında sınava hazırlanan öğrencilere birkaç tavsiye verebilir misin?


Eğer ki istiyorsan bu bölüme gel. Güzel, şehir küçük ama şirin bir kampüs. Tavsiye olarak bir şey söyleyeyim yani benim yaptığım bir hatayı yapmamanız için. İstediğiniz ya da tercih edeceğiniz bölümü ve üniversiteyi iyice araştırmanızı tavsiye ederim. Örneğin Instagram sayfaları var üniversitelerin oradan birçok kişiden fikir alıp konuşmanızı tavsiye ederim.. Umarım hayallerinizi yaşarsınız..


Hemen Gıda Mühendisliği bölümüne girebilmek için ihtiyacın olan puanı hesaplamak için buraya tıkla!