E konu malzeme olunca malzemelerin olduğu her yerde çalışabiliyorsun, kozmetikten demir/çeliğe kadar geniş bir sektör aralığı var. Üretim departmanları ya da Ar-Ge sahaları da seni bekliyor. Yüzünü geleceğe dönen bir meslek, Malzeme Bilimi ve Nanoteknoloji Mühendisliği! Belki olur da sayıların dünyasında olup bitenlere sen de bir el atmak istersin diye Uşak Üniversitesi anlattı!

 

1-İlk senende mi bu okulu kazandın? Hatırlıyorsan ya da söylemek istersen YGS/LYS sıralamanı öğrenebilir miyiz?

 

Mezuna kalıp kazandım. Birazcık aile baskısına karşı koymak istedim. Ailem memleketimde puanımın yettiği yerlere yerleşmemi istedi, ben herhangi bir bölüm okumak istemedim. 180 bin sıralama ile yerleştim.

 

 

2-Seçtiğin bölüm senin hayalin miydi? Bu bölümü seçmende herhangi bir aile/çevre baskısı var mıydı?

 

 

Mezun senemde tercihlere 1 hafta kala böyle bir bölüm olduğunu öğrendim. Çevremde fazla soracağım insan olmadığı için sınav sonuç belgelerimi de alıp ailemle Muğla Üniversitesinde hocalardan birine gittik sorduk. Muğla Üniversitesinde geleceği olan bölümleri bana listeledi hoca. Ben de 1 hafta boyunca o listedeki bölümleri araştırdım. Ne iş yapar? Nerelerde çalışır? Ne kadar maaş alır? Her şeyi araştırdım ve bu bölümü araştırırken kalbimin daha farklı attığını hissettim sanki içim kıpır kıpır ediyordu. Kalbimin sesini dinledim ve iyi ki dinlemişim :)

 

 

3-Bu bölümün iş imkanları neler? Ya da sen bitirdikten sonra ne hedefliyorsun?

 

 

Malzeme olunca zaten bütün malzemelerin olduğu her yerde çalışabiliyorsunuz. Kozmetikten demir/çeliğe kadar geniş bir sektör aralığı var. Üretim departmanında ya da AR-GE departmanında çalışma imkanı var. Nanoteknoloji de çoğunluk AR-GE ama çok fazla üstüne düşüldüğünü düşünmüyorum.

 

 

4-Senin bölümün için onlarca üniversite varken neden şu anda okuduğun okulu seçtin?

 

 

Aslında onlarca üniversite yok. 7 üniversitede vardı, 6’sı özel, tek devlet üniversitesi olduğu için seçtim.

 

 

5-Yurtta mı kalıyorsun, okula ulaşımın nasıl?

 

 

Merkezde 2 arkadaşımla beraber evde kalıyorum. Evimiz duraklara çok yakın. Zaten 12 ve 23 numaralı otobüsler sürekli geçiyor. Evden çıkınca okula 25-30 dakikada varıyorum.

 

 

6-Okulunda bölümünle ilgili yeterli eğitim/seminer mevcut mu?

 

 

Malesef çok fazla olmuyor bölümün kulübü ayarlarsa ancak ama biz arkadaşlarımızla elimizden geldikçe okuldaki eğitim ve seminerlere katılıyoruz. Sonuçta bir şeyler başarmış ya da yaşamış insanlar tecrübelerini anlatıyor ve onlardan bir şeyler kazanabiliriz diye düşünüyorum.

 

 

7-Sence sosyal olarak yeterli bir yerde mi okuyorsun? Yeterince kulüp/proje faaliyeti var mı?

 

 

Malesef Uşak küçük bir yer. Eğer yalnızsanız ve hiç arkadaşınız olmazsa çok sıkılacağınız bir yer ama arkadaşınız olursa da arkadaşlıkları çok güçlendiriyor bence küçük yerler. Çünkü fazla yapacak birşey yok arkadaşlarla birlikte zaman geçiriyorsunuz. Maalesef çok fazla kulüp/proje faaliyeti olmuyor :(

 

 

8-Okuduğun bölümün ya da okulun zorlukları neler? Üst sınıflarda yaşayacakların hakkında bir bilgin var mı?

 

 

Çok fazla mezun olmadığı için ilerde ne iş yapacaksın sorusu çok fazla oluyor. Çok fazla sektör var ve her sektörde çalışma imkanı var. Şimdiden bir şey kestirmek çok zor. Belli başlı bazı dersler zor olacakmış diye duydum ve bitirme tezi sunulacakmış 4. sınıfta.

 

 

9-Eğitimcilerin ilgi düzeyi nasıl? Zorlayan mı yoksa öğreten/yardımcı olan kişiler mi?

 

 

Genel olarak iyi hocalar ama arada zorlayanlar da var. Ama her konuda kapısına gidince kimse geri çevirmiyor elinden geldikçe destek ve yardımcı oluyorlar.

 

 

10-Okulunun yurtdışı imkanlarıyla ilgili bildiğin birkaç şey varsa bizimle paylaşır mısın?

 

 

Erasmus imkanı olduğunu biliyorum sadece.

 

 

11-Okulun, bölümün için sana yeteri düzeyde çalışma/staj imkanı sunuyor mu? Yoksa okul bittikten sonra her şey size mi kalıyor?

 

 

2. sınıfın yazında ve 3. sınıfın yazında 20’şer günlük zorunlu stajlarımız var. Staj gün sayısı bence yetersiz olsa da iki staj olması bence iyi. İş hayatına girmeden 2 sektörün çalışma prensibini de görmüş olacağız.

 

 

12-İyi ve duyulmuş bir üniversiteyi ilk hedef olarak alıp ilk tercihin olmayacak bir bölüme gitmek mi yoksa aslında hayalin olan bölüm için daha sıradan bir üniversite seçmek mi? Neden böyle düşünüyorsun?

 

 

Üniversite ismi önemli ama daha çok etiket gibi. Sırf okulun etiketi için hayallerinden vazgeçmek bence olmayacak şey. Çünkü hayatının geri kalanında insanın mutlu olmayacağı bir işi yapması korkutucu. Bunun yerine üniversite etiketi olmasa da hayallerine sahip çıkarsa insan zaten her şeyin üstesinden gelir. Projeler yürütür, firmalarda iyi bir çalışma performansı gösterir ve üniversite ismi önemli olmasa da istediği işi yapabilir. Bence insanın mutlu olması ve istediği işi yapması çok daha önemli :)

 

 

13-Okulun ve bölümün hakkında sınava hazırlanan öğrencilere birkaç tavsiye verebilir misin?

 

 

Okulumuz yabancı öğrenci kontenjanı en yüksek okullardan biri. Bence bu güzel bir şey. Güzel arkadaşlıklar kurulabilen sıcak bir ortam. Merkeze biraz uzak ama bu güzel bir yandan, böylece şehir içi gürültüsünden uzak bir yerde oluyor. Bölümüm için de eğer ki aklınızdaki mesleğe uyuyorsa biraz bu röportajdan sonra lütfen araştır ve kendin gör. Ama ne zaman istersen yorumlardan ulaşabilirsin. Hayallerinizden vazgeçmeyin ve bence kalbinizin ritminin değiştiği, içinizin kıpır kıpır ettiği tarafa yönelin. Çünkü orada sizin için mutlaka bir şey vardır. :) Umarım seneye üniversiteli olarak seni de aramızda görürüz :)

 

Hemen Malzeme Bilimi ve Nanoteknoloji Mühendisliği bölümüne girebilmek için ihtiyacın olan puanı hesaplamak için buraya tıkla!