1-İlk senende mi bu okulu kazandın? Hatırlıyorsan ya da söylemek istersen YGS/LYS sıralamanı öğrenebilir miyiz?

Hayır, ilk senemde kazanamadım. Liseyi sağlık meslek lisesinde okuduğum ve orada temel derslerin hiçbiri gösterilmediği için çok zor oldu benim için, mezuna kalmak zorundaydım. Sıralamalarım YGS'de 180 bin, LYS'de 136 bindi.

2-Seçtiğin bölüm senin hayalin miydi? Bu bölümü seçmende herhangi bir aile/çevre baskısı var mıydı?

Dediğim gibi liseyi sağlık meslek okudum yani zaten bu yolda ilerlemek istediğim belliydi. Sadece lisede acil tıp teknisyeniydim, şimdi hemşirelik okuyorum.

3-Bu bölümün iş imkanları neler? Ya da sen bitirdikten sonra ne hedefliyorsun?

İş imkanları bence oldukça fazla. Devlet memuru olamasan bile özel hastanelerde rahatça çalışabilirsin. Ben hemşire olarak kalmak taraftarı değilim pek, yüksek lisans düşünüyorum.

4-Senin bölümün için onlarca üniversite varken neden şu anda okuduğun okulu seçtin?

Üsküdar Üniversitesi sağlık alanı üzerine kurulmuş bir üniversite. Tercih döneminde üniversiteye olan gezim, ve orada okuyan arkadaşım sayesinde bu üniversiteyi seçtim ve şu an çok mutluyum. Hocalarından, orada çalışan tüm insanlarına kadar samimi bir ortam var.

5-Yurtta mı kalıyorsun, okula ulaşımın nasıl?

İstanbul'da yaşıyoruz biz ailecek. Evimden gidip geliyorum.

6-Okulunda bölümünle ilgili yeterli eğitim/seminer mevcut mu?

Tabii ki, oldukça fazla var.

7-Sence sosyal olarak yeterli bir yerde mi okuyorsun? Yeterince kulüp/proje faaliyeti var mı?

Gayet yeterli. Kütüphaneleri her zaman açık ve istediğin zaman gidip ders çalışabilecek bir ortam buluyorsun, ayrıca vize ve final dönemlerinde sabaha kadar açık oluyor, öğrencilere yemek ikramı oluyor.

8-Okuduğun bölümün ya da okulun zorlukları neler? Üst sınıflarda yaşayacakların hakkında bir bilgin var mı?

Hemşirelik bölümünde söz konusu insan hayatı olduğu için oldukça zor bir meslek ama sevdiğin zaman yapamayacağın hiçbir şey yok ilkesine uyuyorum. Üst sınıflarda artık okuldan daha çok staj hayatımın fazla olacağı hakkında bir bilgim var.

9-Eğitimcilerin ilgi düzeyi nasıl? Zorlayan mı yoksa öğreten/yardımcı olan kişiler mi?

Hocalarımız oldukça iyiler, bilgileri aşılamak istiyorlar. Öğrenmek isteyen öğrenciler kendini belli ediyor zaten, o yüzden zorlayan değil de öğreten taraftalar.

10-Okulunun yurtdışı imkanlarıyla ilgili bildiğin birkaç şey varsa bizimle paylaşır mısın?

Okulun Erasmus programı var, oldukça değişik ülkelere öğrenci göndermeye çalışıyorlar ve İngilizceye çok önem veriyorlar.

11-Okulun, bölümün için sana yeteri düzeyde çalışma/staj imkanı sunuyor mu? Yoksa okul bittikten sonra her şey size mi kalıyor?

Okul zamanı stajlarımız çok iyi, dediğim gibi belki de ileriki sınıflarda staj ortamını okul ortamından daha fazla görücez. Okul bittikten sonra zaten iş hayatı için kendimiz uğraşıyoruz.

12-İyi ve duyulmuş bir üniversiteyi ilk hedef olarak alıp ilk tercihin olmayacak bir bölüme gitmek mi yoksa aslında hayalin olan bölüm için daha sıradan bir üniversite seçmek mi? Neden böyle düşünüyorsun?

Hayalin olan bir bölüm için daha sıradan bir okula gitmek bence daha mantıklı çünkü insan sevdiği işi yapmalı her zaman. Mesela kan görmeye dayanamayan birine git şu hastadan kan al demek ne kadar doğru?

13-Okulun ve bölümün hakkında sınava hazırlanan öğrencilere birkaç tavsiye verebilir misin?

Gönül rahatlığı ile tercih edilebilecek bir okul, itiraf etmeliyim ilk zamanlarda asla gitmem buraya dediğim bile olmuştur ama iyi ki burası olmuş her anlamda. Sağlık alanından ilerlemeyi düşünüyorsanız ve iyi bir eğitim istiyorsanız bekleriz :)

Hemen Hemşirelik (Tam Burslu) bölümüne girebilmek için ihtiyacın olan puanı hesaplamak için buraya tıkla!