1-İlk senende mi bu okulu kazandın? Hatırlıyorsan ya da söylemek istersen YGS/LYS sıralamanı öğrenebilir miyiz?

İlk senede kazandım. YGS sıralamam 50 bin, LYS sıralamam 73 bindi. LYS sınavında puanımı düşürdüğüm için %50 burslu okumaktayım. Tek tercih yapmıştım zaten çok rahat bölümümü tutuyordu, yaklaşık 20 bin üstünde kaldı sıralamam. Başka bir bölüm ve üniversite içime sinmediğinden tek tercih yaptım.

2-Seçtiğin bölüm senin hayalin miydi? Bu bölümü seçmende herhangi bir aile/çevre baskısı var mıydı?

Kesinlikle hayalimdi. Tabii ki üniversite sınavına hazırlanma süreci psikolojik olarak çok sıkıntılı ve karmaşık bir süreç ve bu süreçte doğal olarak kafamın karıştığı, benimle alakası olmayan bölümleri düşündüğüm ya da umutsuzluğa kapılıp çok farklı bölümleri yazacağım diye direttiğim anlar oldu ama en nihayetinde ilk baştan beri istediğim ve hep kalbimde olan endüstri mühendisliğini yazdım. Asla da bir dış baskı olmadı. Çok şükür ki ailem hiçbir zaman baskılayan, zorlayan bir aile olmadı. Benim tercihim her zaman onlar için uygundu.

3-Bu bölümün iş imkanları neler? Ya da sen bitirdikten sonra ne hedefliyorsun?

Açıkçası bölümümüzün iş imkanları çok fazla. Çok çeşitli bir yelpazesi var endüstri mühendisliğinin. Her dalda kendine yer bulabiliyor çünkü endüstri aslında her şeyle ilintili bir şey. Tabii iki mezun oldunuz kesin iş bulursunuz ve şu miktarlardan başlarsınız diyemem bu tamamen geçirdiğiniz öğrenim hayatınızla alakalı. 'Siz kendinizi ne kadar geliştirirseniz, o kadar iyi bir konuma gelirsiniz.' denklemi her üniversite ve her bölüm için geçerlidir zaten.

4-Senin bölümün için onlarca üniversite varken neden şu anda okuduğun okulu seçtin?

Öncelikli nedenim ailem İstanbul'da ikamet ettiği için İstanbul'dan dışarıya çok çıkmak istemedim. Bildiğim bir şehirde okumak ve hayatımı kurmak istedim. Daha sonrasında marka bir okulda okumak istiyordum, Yeditepe bu konuda gerçek bir marka. Köklü ve kaliteli bir okul olduğu için iş dünyasında üzerimdeki etiketi çok önemsediğim Yeditepe'yi yazdım. Bir diğer neden ise kampüsün durumu idi. Bizim okulumuz tek bir kampüs ve yurtlarıyla, fakülteleriyle bir bütün. Sadece hastanesi yerleşke dışında. Bu büyük bir konfor. Ayrıca Yeditepe'de 7 farklı dil imkanı var ikinci dil olarak. Dilediğinizi seçip ikinci dille mezun ediyor ki İngilizceyi gerçekten öğreterek çıkarıyor. Tabii ki İngilizce konuşmak bir pratik işi ama bunu bize kazandırmak için çok uğraşıyorlar.

5-Yurtta mı kalıyorsun, okula ulaşımın nasıl?

Okulun yurdunda kalıyorum. Tüm yurtlarımız kampüsümüzün içinde ve bu aşırı rahat ettiğimiz bir durum. Örnek vermem gerekirse hazırlık kız yurdumuz ve hazırlık binamız yan yana idi. Odamdan çıkıp sınıfıma gitmem yaklaşık 2 dakika sürüyordu. Okul yurtlarımız gayet konforlu, tek bir sıkıntı söylemem lazım ki ücretin içine yemek dahil değil.

6-Okulunda bölümünle ilgili yeterli eğitim/seminer mevcut mu?

İleriki sınıfları bilmemekle birlikte şu an için yeterli görüyorum. Başka çok iyi düzeydeki okullarla da ders programımızı kıyasladığımda büyük bir fark, rahatsız edici bir sıkıntı yok. Kesinlikle her üniversite adayına öneririm ki bölümünüzün derslerini en iyi üniversitelerle kıyaslayın ve en önemlisi eksik ders varsa o eksik dersin mesleğinizdeki işlevini öğrenin, bence çok etkili bir yöntem. Biz okuldan kariyer eğitimi alırken bize ilk söylenen ipucuydu bu.

7-Sence sosyal olarak yeterli bir yerde mi okuyorsun? Yeterince kulüp/proje faaliyeti var mı?

Kesinlikle sosyal hayatı kuvvetli bir okul. Cevaplaması güç bir soru çünkü anlatılacak birçok şey var.

8-Okuduğun bölümün ya da okulun zorlukları neler? Üst sınıflarda yaşayacakların hakkında bir bilgin var mı?

Tabii ki bilgi ediniyoruz. İlk zorluk olarak son sene teslim edilecek projenin çok zor olduğunu duydum. Okulun konumu da beni bazen zorluyor. Çünkü Ataşehir'in Kayışdağı kısmında kalıyor. Merkezi bir konum sayılmıyor, tabii ki birçok toplu taşıma ve çeşitli ulaşım araçları var ama biraz uzak kalıyor birçok yere.

9-Eğitimcilerin ilgi düzeyi nasıl? Zorlayan mı yoksa öğreten/yardımcı olan kişiler mi?

Genelde biz yardımcı eğitimcilerle karşılaştık. Tabii ki eğitimciler arasında zorlayanları var ama hangi okulda yok ki diyebilirim. Arkadaş olduğumuz eğitimcilermiz hazırlıkta vardı ama tabii ki fakültede bunu aramak olanaksız.

10-Okulunun yurtdışı imkanlarıyla ilgili bildiğin birkaç şey varsa bizimle paylaşır mısın?

Birçok imkan var .Erasmus tabii ki en bilineni. Birçok üniversite ile anlaşmalıyız: ABD, Arnavutluk, Almanya, İspanya, İtalya, Kanada, Brezilya, Çin, Rusya, Meksika, Güney Kore, İngiltere bunlardan sadece birkaçı. Neredeyse dünyanın her yerine gönderiyor okul.

11-Okulun, bölümün için sana yeteri düzeyde çalışma/staj imkanı sunuyor mu? Yoksa okul bittikten sonra her şey size mi kalıyor?

Kesinlikle sağlıyor. Yeditepe'li olmak bir ömür süren bir şey! Bir kez Yeditepe'li olduğunuzda artık hep bu etiket sizinle yaşıyor. Kariyer Mezunları diye harika bir departmanımız var. Sene içerisinde inanılmaz faydalı eğitimler veriyor, stajlar ayarlıyor ve mezunlar için iş imkanları hazırlıyor. Yeditepe mezunlarıyla bizi bir araya getiriyor. Kariyer fest'i düzenliyor ve cv'lerini hazırlayan öğrencilerle büyük firmaları bir araya getiryor. İlk iş görüşmesinden önce iş mülakatı simülasyonu yapıyor ve cv hazırlamayı öğretiyor.

12-İyi ve duyulmuş bir üniversiteyi ilk hedef olarak alıp ilk tercihin olmayacak bir bölüme gitmek mi yoksa aslında hayalin olan bölüm için daha sıradan bir üniversite seçmek mi? Neden böyle düşünüyorsun?

Sanırım hayalin olan bir bölüm daha önemli. Çünkü nerede okursan oku iyi bir öğrenci isen ve kendini geliştirirsen hayat seni bir yere getirir, buna inanıyorum gerçekten. Başarı emekle doğru orantılı bir olgu. Okul ismi tabii ki çok önemli ama en nihayetinde bir etiket. Senin ne yapmak istediğin her şeyden daha önemli.

13-Okulun ve bölümün hakkında sınava hazırlanan öğrencilere birkaç tavsiye verebilir misin?

Okulumu gerçekten çok severek okuyorum ve Yeditepe'li olmaktan sonuna kadar gurur duyuyorum. Eğer aklınızda vakıf üniversitesi olmasıyla ile ilgili soru işaretleri varsa şunu söyleyebilirim ki ben de üniversiteye kadar devlet okulunda okudum ve orta düzeyde bir aileye mensubum. Gayet kolay uyum sağlıyorsunuz. Ortama adapte olmak sıkıntı olmuyor. Cidden Yeditepeli olmak bir ömür süren bir şey, sizi hayat boyu destekliyorlar ve bu müthiş bir güven duygusu. Bölümle ilgili olarak ben zaten yöneticilik kısmına geçebileceğim bir bölüm istiyordum. O yüzden tereddütsüz seçim yaptım. Kendinizi geliştirme ile paralel bir bölüm. Siz ne kadar dolu bir mezun olursanız eğitim yönünden bölümünüz o kadar parlıyor.

Hemen Enerji ve Sistem Mühendisliği bölümüne girebilmek için ihtiyacın olan puanı hesaplamak için buraya tıkla!