Tazelerden bir bölüme ve Yıldız Teknik Üniversitesi’ne hoş geldiniz! Girişler sağdan ve kapı açık, kim o? Yazılım geliştiricisi, iş analisti, proje analisti, veri tabanlarıyla uğraşan biri. O hepsi! Bunların haricinde finans sektörüyle uğraşan, Ar-Ge alanında çalışan. Kısacası endüstri ve bilgisayar birimleriyle alakalı her yerde iş bulma olanağı çok yüksek biri. Taze bölümlerde iş bulmaktan korkmayın artık yâhu!
Matematik mühendisi olmak, her mühendis gibi ilk sınıfta zorunlu dersler ile uğraşmak demek. Ve adı üstünde, şayet matematiği çok da sevmiyorsanız önünden bile geçmemeniz gereken bir bölüm. Matematiği sevenler için ise sürpriz yumurta gibi. Yeniye cesaretin varsa gel. Hadi, ne duruyorsun?

1-İlk senende mi bu okulu kazandın? Hatırlıyorsan ya da söylemek istersen YGS/LYS sıralamanı öğrenebilir miyiz?


İlk senemde bu okulu ve bu bölümü kazandım.


2-Seçtiğin bölüm senin hayalin miydi? Bu bölümü seçmende herhangi bir aile/çevre baskısı var mıydı?


Bölüm tam olarak hayalimdeki bölüm değildi. YGS'den sonra bu bölümü düşünmeye başladım çünkü YGS'de pek istediğim sonucu elde edememiştim.Bu bölümü seçmemde dershanemin oldukça katkısı oldu.Bu konuda tabii ki kendim detaylı bir araştırma yaptım, ailemin de desteğini alarak bu bölümü seçtim.Hiçbir çevre baskısı yoktu, kendi kararlarımı sonuna kadar uyguladığımı ve geleceğim için doğru bir karar verdiğimi düşünüyorum.


3-Bu bölümün iş imkanları neler? Ya da sen bitirdikten sonra ne hedefliyorsun?


Bölümün iş imkanı gayet fazla bunu belirterek başlamak istiyorum.Bölümden mezun olanların ilk seçeneği genelde yazılım sektörüne girmek ve orada çalışmak oluyor.Yazılım geliştiricisi, iş analistliği, proje analistliği, veri tabanlarıyla uğraşmak ve bu alanda kariyer yapmak isteyenler için oldukça güzel fırsatlar karşılarına çıkıp güzel kariyere ulaşabilirler.Finans sektörüyle uğraşanlar olabiliyor, Ar-Ge alanında çok fazla başarılı matematik mühendisi ile tanışma fırsatım oldu.Kısacası endüstri ve bilgisayar bilimleriyle alakalı her yerde iş bulma olanağınız çok yüksek.Ben henüz 2.sınıfı bitirmiş bir öğrenciyim ve daha çok İş Analistliği alanını veya Ar-Ge mühendisliğini düşünüyorum.


4-Senin bölümün için onlarca üniversite varken neden şu anda okuduğun okulu seçtin?


Kendi bölümüm için İstanbul Teknik Üniversitesi ve Yıldız Teknik Üniversitesi var.Yıldız Teknik Üniversitesi'ni tercih ettim çünkü İTÜ 5000-6000 kişi daha öncesini alıyordu.


5-Yurtta mı kalıyorsun, okula ulaşımın nasıl?


Ailemle evde kalıyorum, yurtta kalmıyorum ve üniversiteden öncede İstanbul'da yaşıyordum.Kadıköy'de oturuyorum okula ulaşımım 1 saat 20 dakika sürüyor.Ulaşım için bir sürü farklı yöntem ve olasılık var.Ben okula giderken metrobüs ve okulun ring servislerini kullanıyorum. Cevizlibağ'da okulun ring servisleri var 10-15 dakikada bir kalkan ve bunlara binerek okula kısa bir sürede ulaşabiliyorsunuz.Bunun için YıldızKart'ınızın bulunması gerekiyor ve okulun tüm öğrencilerinde bu var.85 kuruş basarak bu ringlere binebilirsiniz ya da 41AT otobüsünü kullanarak okula ulaşım sağlayabilirsiniz.


6-Okulunda bölümünle ilgili yeterli eğitim/seminer mevcut mu?


Okulumda bölümümle ilgili seminerler tanıtım günlerinde mevcut, bölümü kazandığınızda bölümle ilgili yeterli seminer olduğu görülebilir.Kendiniz bir şeyler katarak başka seminerlere de gidebilirsiniz.


7-Sence sosyal olarak yeterli bir yerde mi okuyorsun? Yeterince kulüp/proje faaliyeti var mı?


Sosyal olarak yeterli bir okulda okuduğumu düşünüyorum.Kulüp sayısı gayet ve oldukça fazla.Bu kulüplerle ilgili bir sürü proje var ve bu projelerin içinde yer alabilirsiniz.Tam sayısını hatırlamıyorum ama okulda muhtemelen 20'den fazla kulüp var ve her türlü insan kendine bir kulüp bulabilir.Ben tiyatro, IEEE, işletme kulüplerinde yer almıştım.Okul takımlarına girerek kendinizi okulda daha fazla aktif hale getirebilirsiniz örneğin Basketbol takımında yer alarak bunu tecrübe olarak edinmiş oldum.


8-Okuduğun bölümün ya da okulun zorlukları neler? Üst sınıflarda yaşayacakların hakkında bir bilgin var mı?


Bölümün zorluklarından bahsedecek olursam düzenli çalışmayı gerektiren bir bölüm.Hani öğrenci tabiriyle bir anda saldığınızda iş çığırından çıkıp olaydan kopabiliyorsunuz çünkü dersler ağır, konular fazla ve çok çeşitli dersler var.Düzenli çalışmayı kesinlikle herkese tavsiye ediyorum ve her yaştan kesime tabii ki.Kendinize daha güzel planlı bir program sayesinde sosyal aktivitelerinizi hiç aksatmadan yapabileceğiniz ve hayatınızdan keyif alacağınız bir üniversite hayatı için daha kaçınılmaz tabii ki bu.Üst sınıfta yaşayacağım zorluklara dair bilgim var ama bunu yine bu disiplinle çözmeyi düşünüyorum.


9-Eğitimcilerin ilgi düzeyi nasıl? Zorlayan mı yoksa öğreten/yardımcı olan kişiler mi?


Eğitimcilerin ilgi düzeyi öğretmeninden öğretmenine değişiyor tabiki öğrenciye de bağlı.Eğer başarılı ve aktif bir öğrenci iseniz ilgi gerçekten oldukça fazla.Eğitimciler ile yakın olup onlara her konuda danışabilirsiniz ve aslında yardımsever olduklarını görebilirsiniz.Ben öğreten insanlar olduklarını düşünüyorum, arada zorlayanı da çıkabiliyor.


10-Okulunun yurtdışı imkanlarıyla ilgili bildiğin birkaç şey varsa bizimle paylaşır mısın?


Yurtdışı imkanlarıyla ilgili bildiklerimi paylaşayım.Kendimden bahsedecek olursam Erasmus+ programı ile yurtdışında eğitim gördüm, bölümüm ve okulum gerçekten bu konuda inanılmaz şekilde avantajlı.Okulum Dünya'nın en iyi 600-700 üniversitesinin içinde yani bu sıralamada.Böylece buradan mezun olduğunuzda yurtdışı başvurusunda sizi ön plana atabilecek bir detay bu.Kaliteli bir teknik üniversiteden mezun olmanın getirdiği avantajlar hafife alınmayacak derecede fazla ve bu size artı puanlar olarak dönecektir.Okulumuzdan mezun olup yurtdışına giden insanlar çok fazla ve bunu kendiniz internetten araştırarak rahatlıkla bulabilirsiniz. 


11-Okulun, bölümün için sana yeteri düzeyde çalışma/staj imkanı sunuyor mu? Yoksa okul bittikten sonra her şey size mi kalıyor?


Bölümüm bana 2 tane zorunlu staj hakkı sunuyor, zorunlunun altını çizmek istiyorum.Bunların her ikiside 20 günden oluşuyor ve bunları yapmadan mezun olamıyorsunuz.1.stajı yapmadan 2.stajınızı yapamazsınız.Bunun dışında opsiyonel stajlar yapabilirsiniz dönem içinde, sömestr aralarında veya kendinize uyan tarihlerde.Bu stajları bulmak ise size düşüyor, firmalara başvurularda bulunuyorsunuz ve mülakatlar şeklinde, testler şeklinde ilerliyor.Başarılı bir CV sizi her zaman öne atacaktır bunu unutmayın.


12-İyi ve duyulmuş bir üniversiteyi ilk hedef olarak alıp ilk tercihin olmayacak bir bölüme gitmek mi yoksa aslında hayalin olan bölüm için daha sıradan bir üniversite seçmek mi? Neden böyle düşünüyorsun?


Ben iyi duyulmuş bir üniversiteyi seçerdim.Nedenleri ise bu üniversitede sosyal imkanlar daha fazla, kültürel etkileşimler çok yoğun ve aktiviteler hiç bitmiyor.Üniversiteyi sadece ders platformu olarak görmemek lazım.İş hayatına atılmadan önce öğrenciliği zirve yaptığı en güzel nokta olarak düşünülebilir.Tercihim olmayacak bir bölümde kendimi ilerletip burada güzel bir kariyer yapabilirim.Master'ımı farklı alana yapıp gelişimimi açık tutabilirim ve istersem iyi bir ortalama yapıp başka bir bölümede geçebilirim.Her zaman seçeneklerimizin fazla olduğunu unutmamalıyız.


13-Okulun ve bölümün hakkında sınava hazırlanan öğrencilere birkaç tavsiye verebilir misin?


Vereceğim tavsiyelere gelirsek, matematik mühendisliği iş olanağı fazla olan ama zor bir bölüm. Matematik, fizik, programlama, finans ve bu tarz mühendislik derslerini aldığınız bir bölüm ve bölümü zor yapan şeyleri bunlar olarak gösterebilirim.Nefes alacak ,kaçacak yer arayacaksınız, tecrübe edineceksiniz ama sizi siz yapan bunlar yapacaktır.Düzenli bir çalışma ile ve bununla sosyal hayatınızı götürdüğünüzde size her kapı açılacaktır.Analitik düşünmeyi seven, mühendis olmak isteyen ve yukarıda bahsettiğim şeylere ilgisi olan herkesi bölümümüze bekliyoruz!


Hemen Matematik bölümüne girebilmek için ihtiyacın olan puanı hesaplamak için buraya tıkla!