1-İlk senende mi bu okulu kazandın? Hatırlıyorsan ya da söylemek istersen YGS/LYS sıralamanı öğrenebilir miyiz?

Aslında ben Abdullah Gül Üniversitesinden yatay geçiş ile geldim, benim girdiğim sene 20024 ile yani benim sıralamam ile kapatmıştı, hazırlık eğitimini cidden tavsiye edeceğim bir okul AGÜ ama yeni bir üniversite ve ben ismin de önemli katkısı olduğunu düşündüğüm için YTÜ'ye geçiş yaptım.

2-Seçtiğin bölüm senin hayalin miydi? Bu bölümü seçmende herhangi bir aile/çevre baskısı var mıydı?

Aslında benim hayalimde net bir şey yoktu. Aile baskısı herkeste olduğu gibi bende de tıp, diş yönünde oluyordu, ODTÜ inşaat düşünülüyordu ama ben sonrasında mimarlık hakkında biraz bilgi alınca beni sardı ve mimarlığı da ekledim yanına. Sonuçta da AGÜ mimarlık gelmişti.

3-Bu bölümün iş imkanları neler? Ya da sen bitirdikten sonra ne hedefliyorsun?

Bölümde iş imkanı konusunda gerekli şeyler yapıldığında boşta kalmayacağınızı düşünmekteyim. Autocad ve birkaç yazılım bilgisi bile size yeterli olacak ve işinizi zevkle yapacaksınız. Ben üniversite bitince dil eğitimi alıp birkaç programı (3dmax vs gibi) daha hallederek yurt dışında çalışmayı düşünüyorum.

4-Senin bölümün için onlarca üniversite varken neden şu anda okuduğun okulu seçtin?

Başta gelen üniversiteler arasında ODTÜ, İTÜ, YTÜ vardı. Gönül isterdi ki İTÜ, ODTÜ olsun ama puanımız neticesinde burası daha da uygun geldi. Kesinlikle önermiyorum puana aldanmanızı, gidip görün ve mezunlarına odaklanın, gördükleriniz ile karar verin, asla sıralamaya aldanmayın.

5-Yurtta mı kalıyorsun, okula ulaşımın nasıl?

Evde kalıyorum, 4. Levent Safir civarında. Ulaşım için pek zaman harcamıyorum, istanbul gibi bir yerde ortalama süre 1 saattir ki ben de 1 saat içinde ulaşım sağlayabilmekteyim. Yeni yapılan metro da olunca direkt Yıldız ile Levent arası ulaşım daha da kolay olacaktır diye düşünüyorum.

6-Okulunda bölümünle ilgili yeterli eğitim/seminer mevcut mu?

Mimarlık seminer ve eğitimi için yaşadığım şehir söz konusu ise yeterli olduğunu bırakın, mevcut olduğunu bile düşünmüyorum diyebilirim.

7-Sence sosyal olarak yeterli bir yerde mi okuyorsun? Yeterince kulüp/proje faaliyeti var mı?

Yeterli etkinlik vs. bulunmakta elbette ki ama günü geliyor 64 saat maket yapıyorsunuz aralıksız, uykusuz. Böyle bazı yorucu işler ve yapman gerekenler olunca biraz bizleri soyutladığını düşünüyorum.

8-Okuduğun bölümün ya da okulun zorlukları neler? Üst sınıflarda yaşayacakların hakkında bir bilgin var mı?

Üst sınıflarda daha da detaylı, daha ince işçilikle çalışmamız gerekecek gibi geliyor. Ayrıntılarda gizli olan bir bölüm mimarlık, hele ki hocaların gözünde... Bazen özgür tasarım yapmak isteseniz bile hocaların dediğini yapmanız sizin için daha hayırlı oluyor. Buna ek olarak şunu da yazabilirim: Mimar egosu denen şey doğru, bölüme girince hocalarda gözüküyor, siz öyle olmayın tek ricam.

9-Eğitimcilerin ilgi düzeyi nasıl? Zorlayan mı yoksa öğreten/yardımcı olan kişiler mi?

Mesleği elinden geldiğince en iyi verimde yapmaya çalışan da var; sizleri engelleyen, cins diyebileceğiniz birileri de. Bu biraz da şansa bağlı, gelen hocanın gözünde edindiğiniz yer çok önemli ama malesef onu siz belirleyemiyorsunuz.

10-Okulunun yurtdışı imkanlarıyla ilgili bildiğin birkaç şey varsa bizimle paylaşır mısın?

Yurt dışı ile ilgili imkan denildiğinde size Abdullah Gül Üniversitesi der susarım, geriye kalan üniversitelerde proje sayısı da az öğrenci de fazla. Erasmus vs. olsa bile kontenjanlar sınırlı, nota bağlı ama notlarınız da hocaya, şansa. Bu sebeple yurt dışı imkanını başka şekillerde araştırmaktayım.

11-Okulun, bölümün için sana yeteri düzeyde çalışma/staj imkanı sunuyor mu? Yoksa okul bittikten sonra her şey size mi kalıyor?

Staj ile ilgili prosedürler her yerde olduğu gibi genel çizgilerde. Yapacağınız yerin önemi elbette ki çok çok fazla. Tabii burada biraz torpil oynuyor desem de pek yalan olmayacaktır ama yine de notlar iyi ise iyi bir yer ayarlanabilir diye düşünüyorum.

12-İyi ve duyulmuş bir üniversiteyi ilk hedef olarak alıp ilk tercihin olmayacak bir bölüme gitmek mi yoksa aslında hayalin olan bölüm için daha sıradan bir üniversite seçmek mi? Neden böyle düşünüyorsun?

Şahsen her şey hayal ile bitmiyor. Çünkü yaptığınız iş çok zevkli olsa da mutluluk veya zevk karın doyurmayacaktır. İş imkanları, ücretleri, fırsatlar, zevkler, hayaller hepsinin göz önünde bulundurulması daha mantıklıdır diye düşünüyorum. Kendi fikrimdir, sadece hayal olarak düşünmeyin diyebilirim.

13-Okulun ve bölümün hakkında sınava hazırlanan öğrencilere birkaç tavsiye verebilir misin?

Şahsen okul için değil de başarı için kendi görüşüm hırs yapmaktır. Yani sizi kızdıran birisi olsun. Herkesi rakip düşünmeyin. Herkes bir şekilde ekmek kapısı bulacaktır. Farklı gözler ile bakmayın. Benim lise zamanlarımda fiziğim çok yetersizdi, son sene temel liseye geçtim ve 3 defa fizik hocamız değişti o yönden çok talihsiz oldum. Geometri ve matematiği oldum olası sever ve çözerdim. "Geometri 25 üstü, ilk 10 bin, matematik 40 üstü bu kurumda olmaz." gibi 2-3 ifade kullanan hocalarım olunca biraz hırs yapmam iyi oldu, çerez gibi soru çözüyordum ama buradaki genel hata şudur: Soruların mantığını anlamaya çalışın. Ne nereden geldi, niye bu yapılıyor, bu konunun meselesi ne, istenilen şey neyi temsil ediyor gibisinden biraz sorgulayın iyi olacaktır. Çok soru çözmek ile farklı soru çözmek farklı terimlerdir. Soru çeşidi görmeniz iyi olacaktır, sorularda işlem hızı kazanmak için 2+2'yi bile çözüyor olmanız faydadır. Bu yüzden soruları bol çözün, zorlamasına gerek yok, işlem hızı kazanmak için bu gerekli. 46 D-3 Y-1 B matematik ve 29 D-1 Y geometri yapmıştım, hayatımı kurtaran matematik olmuştu. Elimden geldiğince yardımcı olurum, sevgiler, saygılar, selamlar. Umarım yardımcı olabilmişimdir.

 

Hemen Mimarlık bölümüne girebilmek için ihtiyacın olan puanı hesaplamak için buraya tıkla!