Bahçeşehir Üniversitesi Odyoloji bölümü öğrencisi Sinem, bugün sizler için sorularımızı yanıtladı! Farklı ve gelecek vaad eden bölümler arayışında olan herkes buraya.. Henüz yeni kurulan Odyoloji bölümünü Bahçeşehir Üniversitesi'nde okumak nasıl, bölüm hangi kampüste yer alıyor ve  iş imkanları gibi diğer tüm bilgiler bu röportajımızda. 

Odyoloji nedir? 

   Odyoloji bireylerin işitme bozukluklarını ve denge sorunlarını belirleyip tedavi ve rehabilitasyonunu yapan spesifik bir alanı bulunan bilim dalıdır. Odyoloji tamamen insan odaklı bir bölümdür. Odyolog ise işitme ve işitme bozukluklarının tedavisi için hangi testlerin yapılacağı ve testler yapıldıktan sonra kişiye nasıl bir cihaz takılacağının kararı veren kişidir.

   MF puan türüyle alım yapmaktadır. Odyoloji bölümü 4 yıllık bir bölümdür. (Hazırlık sınıfı hariç)

   Odyoloji bölümünün diğer sağlık bölümlerine oranla çalışma alanlarının daha geniş olduğunu söyleyebiliriz. KBB merkezlerinde, kamu ve özel hastanelerde çalışabilirsiniz. İşitme cihazı satış biriminde çalışabilirsiniz. Tercih danışmanlarından aldığımız bilgilere göre 2017 itibariyle 10 binin üzerinde Odyolog ihtiyacının olduğu belirtilmektedir.Ayrıca Odyoloji bölümü mezunları Pedagojik formasyon almaları halinde “İşitme Engelliler Öğretmenliği” de yapabilmektedir. Bu çalıştığınız kuruma göre değişmektedir. Ancak en düşük maaş 3.500 TL civarındadır. Kamu-özel hastanelerde maaşınız artabilir veya azalabilir.

 

Bahçeşehir Üniversitesi

   BAU, öğrencilerine çeşitli anlaşmalar ve işbirlikleri ile dünyanın çok farklı noktalarında eğitim alma şansı sağlıyor. Üstelik bunu da Berlin, Toronto, Washington DC, Batum, Kıbrıs, Hanoi, Kiev, Pueblo, Brockwille gibi BAU Global üyesi kurumların bulunduğu kentlerde yapıyor.  “International Office” birimi eğitimine BAU Global kampüslerinde devam etmek isteyen öğrencilerine programlarla ilgili tüm desteği sağlıyor. BAU’da bölümünüzle ilgili bir dersi İstanbul’da ya da Berlin’de, Batum'da ya da Washington DC’deki BAU Global Eğitim Ağı'nın üyesi kurumlarda alma olanağınız var. Ayrıca her akademik yılın sonuna doğru BAU’nun yurtdışı yaz programlarına başvuru yapma şansına da sahipsiniz. Üstelik BAU Global'in yurtdışı yaz programları yalnızca kendi öğrencimize değil, tüm dünyadan öğrencilere açık!

  BAU’ya ulaşım ise oldukça kolay. İstanbul’un Kalbinde yer alan Beşiktaş Kuzey, Beşiktaş Güney, Göztepe ve Galata kampüslerimiz arasında kendi teknelerimizle öğrenci ve akademisyenlerimize ücretsiz ulaşım imkanı sağlanıyor. Beşiktaş’taki iskelemizden günün belli saatlerinde hareket eden bu teknelerle Galata’daki diğer kampüsümüze keyifli bir yolculukla ulaşmak mümkün. Böylece öğrencilerimiz yoğun İstanbul trafiğine takılmadan, üstelik deniz havası alarak kampüsten kampüse geçebiliyor. Galata’daki kampüsümüz ise özellikle İletişim Fakültesi'nin yeni medya alanındaki çalışmalarına ev sahipliği yapıyor. Dijital medyadan tablet yayıncılığa, yine dijital oyun atölyesinden haberciliğin esaslarının öğrenildiği haber masasına kadar pek çok atölye var Galata’da.