Damarlarında kan yerine kafein akmaya başladıysa, göz altların sayesinde literatüre yeni bir siyah tonu eklendiyse, son gece inen güçle yüzlerce sayfa ezberliyorsan hazır ol, sınav haftasındasın! Peki sınav haftasında 7-8 saat uyumak, birkaç dakikalık tekrarlarla daha önce dinlediğin dersleri hatırlamak mümkün desem? Hem de hayatından yalnızca 24 dakika ayırarak? Gel şu tekrar sistemine yakından bakalım!

 Genel olarak 50 dakika-1 saat arası dersler görüyoruz ve çıktığımızda aklımızda belki birkaç kelimeden fazlası kalmıyor. Sınavlar yaklaşana kadar o konunun yüzüne hiç bakmadığımız gibi üstüne onlarcası da ekleniyor. Sonraki adım ise sınavdan önceki gece gelen kafamızı hareket ettirsek bilgiler silkelenip düşecekmiş hissi!

 İlkokuldan itibaren sıkça duyduğumuz “tekrar yap” komutu biraz modifiye edilerek daha kullanışlı hale getirildi, yalnızca yapacağınız 24 dakikalık tekrar ile bir bilgiyi bir daha unutmamak mümkün ancak bunun da bir tekniği var!

24 Dakika Tekrar Yap, 6 Ay Hatırla

 “Dersten çıktığım gün 24 dakika çalışayım ve sınava kadar bir daha bakmayayım.” tutumu senin de tahmin edebileceğin gibi yıllarca aranan teknik olmasa gerek! Aslında dersten çıktıktan 15 dakika sonra başlayan bu ufak serüven için yapılması gerekenler oldukça basit:

Tekrar Zamanı                                              Tekrarlama süresi

15 dakika sonra                                             10 dakika

1 gün sonra                                                    5 dakika

1 hafta sonra                                                  3 dakika

1 ay sonra                                                      3 dakika

6 ay sonra                                                      3 dakika

Toplam:                                                        24 dakika

 Hermann Ebbinghaus'un unutma eğrisine göre tekrar yapmadığımız zaman beynimiz, 1 gün içinde yeni öğrendiği bir bilginin yaklaşık %70’ini unutabilir. Bu oran 1 ay sonunda %80’lere çıkar, 6 ay sonrasından ise bahsetmiyoruz bile! Ancak yapılan birkaç dakikalık tekrarlar bu bilgiyi uzun süreli belleğe yedeklememizi sağlar ve 6 ay sonra yapılan 3 dakikalık bir göz gezdirme sayesinde istediğimiz bilgiyi kolayca hatırlayabiliriz!

 Bu sistemi belki üşenmekten belki de başka planların daha cazip görünmesinden her ders için uygulayamayabiliriz ama sınav haftasında yalnızca bir dersini bile böyle hatırlayabildiğini düşün, bir de sana kazandıracağı vakti?

 Herkese hayattan kopmadığı bir sınav haftası diliyorum, hafızanıza kuvvet!