Gerek ders çalışma programı hazırlarken gerek de yapılacak işlerimizi belli bir sırayla düzenlerken hepimiz bir şekilde planlamalar yapıyoruz. Saatleri, konuları ya da önceliklerimizi belirleme ve tüm işlerimizi yoluna koyma amacıyla yaptığımız bu planlarda, aslında her birimizin yaptığı pek çok hata var. Gelin bunlara beraber bakalım ve etkin planlamayla hayatımızı düzene sokalım!

 Özellikle öğrencilerin günlük ya da haftalık ders programlarını hazırlarken önemsemesi gereken ilk madde kendine karşı dürüst olmak. Aldığınız her ders için eksik ve yetersiz hissettiğiniz konuların belirlenmesi ve bu başlıklara daha çok önem verilmesi, düzgün işleyen bir planlama sisteminin olmazsa olmazıdır. Kendinizi kandırmaya çalışmak, zaten yeteri kadar çalıştığınıza ve anladığınıza inandığınız konuları programınıza gereğinden fazla zaman ve emek harcayacak şekilde dahil etmek sizi başarıya götürmez. Yapacağınız çalışma programında çalışmalarınızı dürüst ve objektif bir şekilde değerlendirebilmeniz gerekir, dolayısıyla dengeyi sağlayabileceğiniz bir ders programı hazırlamanız oldukça önemli.

 Bir kişinin hali hazırda kullandığı çalışma programının veya metodunun herkes için aynı olumlu sonucu vermesi gerektiği yanılgısını da bir kenara bırakalım. Her birimizin istekleri, dilekleri, kişiliği ve öğrenme çeşidi oldukça farklı; dolayısıyla öğrenme hızları ve tekrar süreleri de herkese göre farklılık gösterir. Herhangi birisinin uyguladığı ders programını kendinize sorgusuz sualsiz uygulamak yerine, farklı adaptasyonlar ve değişikliklerle bireyselleştirerek kullanabilirsiniz. Bu adımda da aynı önceki madde gibi kendini tanımak ve sınırlarını çizebilmek önemli yer taşıyor. Günün hangi saatinde daha çok verimli olduğunuzu, sessiz ya da hafif gürültülü bir ortamda mı daha çok odaklanarak çalıştığınızı veya hangi konuları çalışırken daha kısa zaman harcadığınızı bilip uyabileceğiniz bir plan yapmanız size oldukça faydalı olacaktır.

 Hemen hemen herkesin sorun yaşadığı en büyük nokta ise ‘mükemmel’ bir planın tasarlanıp asla uygulamaya başlanmamasıdır. Ders planı hazırlarken de herhangi bir günü ya da boş vakti planlarken de her birimiz en ince ayrıntısına kadar programlar yapar, kendimize neredeyse hiç esneklik payı tanımayız. Hazırladığımız programlara harfi harfine uyulması gereken ve herhangi bir değişime göre adapte edilemeyen bir tavırla yaklaştığımız sürece o plandan yüksek verim alabilme ihtimalimiz oldukça düşük. ‘Mükemmel’ olduğuna inandığımız planı yapıp bir kenara geçerek kendisini gerçekleştirmesini beklemek bizim için zaman kaybı olacağı gibi, hedeflediğimiz ve listelediğimiz her konuda da geride kalmamızı sağlar. Örneğin bir günü planlarken yapmamız gereken her işi tek güne sığdırmaya çalışmak ya da ders konularını tıka basa doldurmaya çalışmak sadece gözümüze güzel görünecek ve gerçekleştirilme olasılığı oldukça düşük planlar yaratmamızı sağlayacaktır.

 Tüm bu hataları göz önünde bulundurarak gerçekten başarmayı istediğiniz maddelerle dolu ve amacından sapmayan bir planlama yapmanız oldukça önemli. Unutmayın, planlamanın asıl amacı mükemmel ya da çok maddeli olması değil, sizin hayatınızı kolaylaştırmak için yardımcı bir sistem olmasıdır. Dolayısıyla hazırladığınız planın mükemmel olmasındansa planınız sayesinde mükemmel bir zaman yönetimine sahip olabilmeniz sizin için çok daha önemli ve verimli olacaktır!