Özellikle üniversite tercih dönemlerinde çoğu öğrencinin daha da sık görüşlerine başvurduğu rehber ve psikolojik danışmanlar sayesinde, rehberlik ve psikolojik danışmanlık mesleği özellikle son zamanların en çok tercih edilen ve gözde mesleklerinden biri! Pek çok farklı devlet üniversiteleri ve özel üniversitelerde lisans eğitimi imkanı bulunan Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık bölümünü gelin yakından tanıyalım!

 Eğer ben bölümü okuyan birilerinden dinlemek istiyorum dersen Bahçeşehir Üniversitesinde Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık okuyan Zeliha’nın Hangi Üniversite Hangi Bölüm youtube kanalındaki röportajını hemen buradan izleyebilirsin. Keyifli seyirler!

 Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık, adından da anlaşılacağı gibi temel olarak bireye odaklanan ve sorunların çözümü, hedeflerin belirlenmesi ve sağlıklı şekilde ulaşılması gibi konularda kişilere destek sağlayan bir bölümdür. Üniversitelerin 4 yıllık ilgili lisans bölümlerinden mezun olduktan sonra başta okullar olmak üzere çeşitli alanlarda görev yapılabilir. İlköğretim ve ortaöğretim kademesindeki okullarda rehber ve psikolojik danışman unvanıyla meslek sahibi olabilir veya yüksek lisans ve doktora gibi çalışmalarınızı tamamlayarak hastane veya sağlık kurumlarında da görev yapabilirsiniz. Rehber ve psikolojik danışmanlar bireylerin kendilerini anlamalarına ve yaşamda karşılaştıkları sorunları daha az güçlük çekerek çözmelerine, dolayısıyla çevrelerine uyumlu ve sağlıklı şekilde hayatlarını sürdürmelerine destek olan profesyonel kişilerdir.

 Her bölümün zor yanları olduğu gibi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlığın da meslek grubundaki diğer birimlerden farklı ve zorlu tarafları vardır. Rehber ve Psikolojik Danışman olmak isteyen kişilerin de meslek yaşamlarında karşılaşabilecekleri ve üstesinden gelmeleri beklenen güçlüklerle ilgili önceden hiç değilse fikir sahibi olmaları kesinlikle onlara fayda sağlayacaktır. Rehber ve Psikolojik Danışmanlık mesleğini icra eden bir kişinin, öncelikle insanlarla kaliteli bir iletişim kurabilmesi beklenir. Psikolojik danışmanın birlikte çalıştığı yaş grubuna göre farklı iletişim yollarını denemesi ve güven bağını sağlam kurmaya çalışması, danışan(lar)ına en yüksek düzeyde faydada bulunabileceği şekilde yaklaşmasına yardımcı olur. Aynı öğretmenlik mesleğinde de olduğu gibi, rehberlik ve psikolojik danışmanlıkta da gözlem kabiliyetinin oldukça gelişmiş olması beklenir. İnsanlara yardım etmekten hoşlanan, başkalarıyla empati kurabilen ve stresli durumlarda soğukkanlı davranışlar sergileyebilen kişiler, bu meslekte daha başarılı olabilirler. Rehberlik ve psikolojik danışmanlık bölümü öğrencilerinin kendilerini karşılaşabilecekleri olası duygusal durumlara hazırlamaları gereklidir; şiddet, istismar veya kendine zarar verme gibi ağır olaylar yaşayan danışanların kendilerini daha rahat ve güvende hissedecekleri ortamın oluşturulması ve korunması psikolojik danışmanın görevleri arasındadır.

 Umarız bu yazı Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık bölümü ve mesleği hakkındaki sorularınıza yanıt olmuştur. Bu bölümü seçmeyi düşünen herkese başarılı bir eğitim hayatı diliyoruz!