Dünyadaki 100 kadın fütüristten biri sayılan Ufuk Tarhan, Türkiye’de ilk ve tek kadın fütürist olmakla öne çıkıyor. Peki fütürist kime denir, fütürizm nedir? Fütürizm; İngilizce'de "gelecek" anlamına gelen "future" kelimesinden geliyor. Fütürizme göre bilgi, teknoloji, akıl ve duygu kullanarak geleceğimizi tasarlayanlar biziz ve bu tasarladığımız gelecekte bir yaşam sürdürüyoruz. Yani aslına bakılırsa fütürizm, olumlu gelecek tasarımı; fütüristler ise geleceğimizi tasarlayanlar oluyor.

 Türkiye’de ilk ve tek kadın fütürist olmakla öne çıkan Ufuk Tarhan, ODTÜ ekonomi mezunudur. 1982 yıllarında IT sektörünün en önemli firmalarında üst düzey yöneticilik yaptı, ardından 2002 yılında En Başarılı İş Kadını ödülünü aldı. Daha sonra M-Gen Gelecek Planlama Merkezi'ni kurdu ve böylece tanınır bir girişimci oldu. M-Gen Gelecek Planlama Merkezi’nde kurum ve kişilerin dijital dönüşüme hazırlanmaları için danışmanlık ve eğitim veriyor. 2009´da Türkiye´de yine bir ilk olan Bahçeşehir Üniversitesi CO-OP eğitim modelini tasarladı ve uygulamaya koydu. Yurt içi ve yurt dışı otoritelerce, İş Dünyası-Üniversite entegrasyonunda en başarılı modellerden biri olarak nitelendirilen CO-OP, Tarhan´ın en çok ses getiren projelerinden biridir.

 2010´da, 1967´den bu yana yayımlanan ve dünyanın en saygın Fütürizm kaynaklarından biri olan The FUTURIST dergisinin Türkçe hazırlanmasını sağlayarak Türkiye´ye ilk kez fütürist bir yayın getiren Tarhan, The Futurist Türkiye'nin yayın haklarına sahip. 2011 yılında M-Gen İnteraktif, Dijital Ajans hizmetleri vermeye başladı. 

 Aynı zamanda Platin Dergisi, Yenibiris.com ve Martı Dijital dergisinde yazarlık yaparken gençlere kendi mesleklerini yaratmalarını ve "her alanda bir şey, bir alanda ise her şeyi" bilmelerini öneriyor! Bu modeli kısaca ‘T-İnsan’ olarak özetliyor. Onu da, dört yıllık bir çalışmanın ardından ‘T-İnsan’ kitabında paylaşıyor.

Ufuk Tarhan’dan Geleceğe Dair

“Üniversite ya da lisedeyseniz siber güvenliği gözden kaçırmayın. Bu konuda anormal bir açık olacak. Para ortadan kalkacak, Bitcoin gibi finansal teknolojiler önem kazanacak. Avukatlık var olacak fakat robotik gibi alanlarda uzmanlaşma gerekecek. Gıda mühendisliği ve beslenmede genetik ile nanomühendisliğin önemi artacak. İleride yeni gıdalar tüketeceğiz. Sağlık cihazları mobil olacak. Bulut bilişim, sanal gerçeklik, üç-boyutlu baskı teknolojileri, yapay zeka, QR kodlar, hologram teknolojisi, insansız hava araçları gibi alanlar geleceğimizi belirleyecek. Şu anki geleneksel meslekler dönüşecek ve buna uyum sağlayan ayakta kalacak.”