4 Mayıs 1967 tarihinde Vehbi Koç tarafından kurulan Türk Eğitim Vakfı, günümüzde aktif şekilde çalışmalarını yürüterek, öğrencilere eğitim hayatlarının çeşitli noktalarında destek olmayı ve ülkenin geleceği olan gençlere yeni yollar açmayı hedefleyerek ilerliyor. TEV tarafından öğrencilere verilen burslar ise alanlara göre farklılıklar gösterse de her yıl en popüler olan ve rağbet gösterilen yardımlardan birisi yurt dışı yüksek lisans bursları. Gelin hep beraber yurt dışı burslarına göz atalım!

TEV, ABD ve Batı Avrupa Bursları

 2020 yılının Eylül ya da Ekim aylarında yurt dışında yüksek lisans öğrenimine başlayacaklara hitap eden bu bursun en genel şartı, aşağıda belirtilen alanlarda eğitim görecek olmak:

 Bilgisayar Mühendisliği, Biyomedikal Mühendisliği, Elektrik-Elektronik Mühendisliği, Moleküler Biyoloji ve Genetik, Eğitim Bilimleri, Hukuk, Mimarlık, İşletme Yönetimi, Çevre Yönetimi, Doğal Kaynaklar, Teknoloji Politikası ve Yönetimi, Sürdürebilirlik, Yenilenebilir Enerji Kaynakları (Endüstri, Makine, Kimya ve Fizik Mühendisliği öğrenimi gören öğrenciler), Tarımsal ve Kırsal Kalkınma (Ziraat, İşletme ve Ekonomi öğrenimi gören öğrenciler), Bitkisel Biyoçeşitlilik ve Ekosistem Korunması (Biyoloji, Ziraat Mühendisliği ve Orman Mühendisliği öğrenimi gören öğrenciler), Müzik ve Resim alanları.

 31 Ocak 2020 tarihine kadar TEV’e yapılması gereken başvurularda istenen belgeler arasında ise öncelikle doğru ve eksiksiz şekilde doldurulmuş TEV başvuru formu, transkriptler, lisans diplomaları, 2 referans mektubu ve TOEFL, IELTS ya da GRE gibi sınavların sonuçları yer alıyor. Sürecin olumlu tamamlanmasıyla da adaylar 9-21 ay süre ile verilecek olan burs programının bir parçası olurlar.

TEV, FIAT – TOFAŞ İtalya Bursları

 2020 yılının Eylül ya da Ekim aylarında İtalya’da yüksek lisans öğrenimine başlayacaklara hitap eden burs; yalnızca Makine Mühendisliği, Endüstri Mühendisliği, Elektrik- Elektronik Mühendisliği ve Uçak Mühendisliği alanlarında öğrenim gören öğrencilere yönelik verilmektedir. İtalya’daki Politecnico Di Milano, Politecnico Di Torino, Universita Di Roma, University of Bologna, Universita Di Firenze, Universita Di Pisa, Universita Di Torino, Universita Di Milano, Universita Delgi Studi Di Padova, Universita Di Sealerno ve Universita Di Genova üniversitelerinde alınacak yüksek lisans eğitimlerini Eylül-Ekim 2020 tarihinde başlamak üzere 21 aylık olmak üzere karşılayacak bu TEV bursu, 28 Şubat 2020’ye kadar başvurulara açık.

TEV, Fransa Büyükelçiliği Fransa Bursları

 31 Mart 2020 tarihine kadar TEV’e başvurularının eksiksiz halde yapılması gereken Fransa Bursu, Fransa Büyükelçiliği ve TEV iş birliğiyle verilen, alan veya bölüm sınırlaması olmayan bir yaşam gideri yardımıdır. Fransızca veya İngilizce alınacak eğitime bağlı olarak istenen dil şartı B2 seviyesindedir. 10 ay süreyle verilecek olan bu öğrenim bursu, 2020 Eylül-Ekim aylarında yüksek lisans eğitimine başlama şartıyla sağlanır, öğrencilerin de bursa başvururken Fransa’daki üniversitelere de başvurmuş ve/veya kabul almış olmaları beklenir.

Bir sonraki yazımızda diğer TEV yurt dışı burslarından bahsedeceğiz, takipte kalmayı unutmayın!