Eski atasözlerinden biri der ki ‘Eğer planlı olmayı başaramazsan, başarısızlığı planlamış olursun’. Evet bu sözden yola çıkarak, tam da 2019 yılına çok az bir süre kalmışken, yıllık bir kitap okuma planı hazırlayalım mı, ne dersiniz? Almak isteyip bir türlü alamadığınız, almanıza rağmen bir türlü okumayı başaramadığınız o güzel kitaplar… Bu sene kitap okumak için gereken bütün yıllık plan kurgulanacak ve hepsi okunacak!

Nereden Başlamalıyım?

 Öncelikle ilk yapmamız gereken, planımızı nerede kullanacağımıza karar vermek. Bilgisayarda mı kullanacağız, yoksa telefonumuzda mı, yoksa en sevdiğimiz defterimizde/ajandamızda mı, veyahut da bir takvim gibi hazırlayıp duvarımıza mı asacağız? Yani unutmamamız ve aksatmamamız için sürekli gözümüzün önünde olması bizim için önemli mi, yoksa biz zaten bir planımız olduğunu bildiğimiz için cebimizde de dursa olur mu? Bunlara karar verdikten sonra şimdi planımızı hazırlamaya başlıyoruz…

Planımı Nasıl Hazırlamalıyım?

 Planımızı çok sade bir şekilde hazırlayabiliriz, sadece “bu yıl okunacak kitaplar” diye bir başlık atıp bize gelen kitap önerileri, en sevdiğimiz yazarın yeni çıkan kitaplarını, alıp da hala okuyamadığımız kitapların ismini sırasıyla yazabilir ve okudukça yanına işaretler koyabiliriz. Veya hiçbirini yapmadan, sadece bir çizelge hazırlayıp okudukça kitapların ismini çizelgemize yazabiliriz. Çizelgenin güzel görünmesi burada en önemli unsur bence, böyle baktıkça mutlu edecek cinsten olmalı. Bullet journal kullananlar için bu örnek oldukça tanıdık gelecektir (Sitemizde bullet journal ile ilgili yazılar bulabilirsiniz).

Başlıkları Nasıl Sıralandırmalıyım?

 Şimdi ise detaylara geçelim. Günde/haftada/ayda kaç sayfa okumayı hedefliyoruz? (Tabii ki burada tatil günleri de ayrıca belirtilmeli) Hangi türde kitapları okumayı hedefliyoruz? Hangi dönemimize göre hangi yazarlardan ilham almayı planlıyoruz? Haftada/ayda/yılda kaç kitap bitirmeyi hedefliyoruz? Şimdi bunların hepsini çizelgemize ekledik mi, geriye tek şey kalıyor: Çizelgemizi okuduğumuz kitaplarla doldurmak! :)

 Unutmamamız gereken en önemli unsur, bu çizelgeyi nerede daha rahat kullanabileceksek ona göre hazırlamak. Yani birisi bize bir kitap önerdiğinde, en hızlı şekilde çizelgemize ekleyebilmeliyiz. Düşününce çok zormuş ve çok vakit istiyormuş gibi gözükebilir fakat inanın günde 5 dakikanızı almayacaktır. Üstelik çizelgeniz dolduğunda mutluluktan gözleriniz parlayacak ve kendinizle gurur duyacaksınız!

 Bol okumalı bir yıl diliyorum!