Mutluluk nedir? Yeni aldığımız telefon veya kıyafet bizi ne kadar süre mutlu eder? Peki gerçek mutluluk bu mu acaba? Günlük yaşantımızda mutlu hissetmek için yapabileceklerimizi içeren reklamlar, afişler, tavsiyeler ve yazılar sürekli karşımıza çıkıyor. Ve tüm bunların yeterli olmadığı apaçık ortada ki halen mutlu olma yolları arıyoruz kendimize. Mutluluğun tanımı kişiden kişiye, yaşadığımız şartlara, bulunduğumuz ortama göre değişiklik gösterir. Bir de değişiklik göstermeyen, herkes için geçerli olan bazı minik mutluluk ipuçlarımız var. Gelin bunları inceleyelim:

1. Gelişim ve değişim

 Kendimizi tanımak, mutlu olmamızda önemli bir rol oynuyor. Kendimizi tanıdıkça zayıf yanlarımızı kabullenir, bunları düzeltmek için değişme yoluna gideriz. Değişim, kişisel gelişimimizde önemli bir adımdır. Çevremizdeki insanlara yargıyla değil de hoşgörüyle baktığımızda ise her yeni fark ettiğimiz detay bizim için değişimdir.

 Öğrenmekten ve değişmekten korkmadığımızda daha sağlam adımlar atacağımızı fark ederiz. Özgüvenimizi kazandığımızda ise mutluluğa bir adım daha yaklaşacağız.

2. Sevgi

 Aslında öncelikle kendimizi severek işe başlamalıyız. Olduğumuz kişiyi, geldiğimiz yeri kabul ederek kendimizi sevmeli, güçlü ve zayıf yanlarımızla barışık olmalıyız. Negatif özelliklerimizi reddetmek hep geride kalmamıza sebep olur. Ancak kabul ederek potansiyelimizin farkına varıp ilerleme kaydedebiliriz.

 İnsan kendisini sevdiği zaman başkalarını da sevebilir. Ve sevgi, şu hayattaki en güçlü duygudur. Sait Faik Abasıyanık’ın da dediği gibi:

“Dünyayı güzellik kurtaracak, bir insanı sevmekle başlayacak her şey.”

3. Bir şeyin parçası olmak

 Bir şeyin parçası olmak, bir şeye ait hissetmek, bir şeyler için emek vermek bizi mutluluğun bir parçası haline getirir. Hele ki bu emeklerin karşılığını aldığımızda hissettiğimiz tarifsiz mutluluk… Sizin de yüzünüzde o tebessüm oluştu, değil mi?

4.Sosyal çevreyle olan bağ

 Sevdiklerimizle kurulan pozitif bağ, mutlu, huzurlu ve güvende hissetmemizi sağlar. Sevdiklerimize vakit ayırmak, onları dinlemek, paylaşmak, onlar için faydalı bir şeyler yapmak yaşadığımız bu hayata biraz daha anlam katar. Hem mutluluk paylaştıkça artar, öyle değil mi?

 Sadece çevremizdeki insanlarla değil, hayatla bağımızı da sağlam tutmak gerekir. Dünyada neler olup bitiyor? Çevremizde yaşanan olayların ne kadar farkındayız? Olumsuzlukları gördüğümüz kadar güzellikleri de görebiliyor muyuz? Farkındalığımızı arttırarak yaşadığımız çevrenin güzelliklerine odaklanıp mutluluğa giden başka adımlar da atabiliriz!