Adana’yla ilgili ne biliyoruz? Haberlerden gördüğümüz kadarıyla Adana’yı sürekli tartışma içinde bir şehir olarak biliyoruz değil mi? Ama Adana’nın bilinmeyen o kadar çok güzel yönü var ki… Her tarafı yeşillik içinde, muhteşem manzaraları olan bir şehir Adana. Hele ki Çukurova Üniversitesi; bir yarımada üzerinde, her tarafı ormanlarla kaplı çok büyük bir üniversite. İşte Adana'da okumak:

 

1) Adana’da Ulaşım Nasıl?

Öncelikle Adana'da bunaltıcı trafik yok denecek kadar az. Toplu taşıma yönünden ise otobüs ve minibüsler daha çok tercih ediliyor. Öğrencilerin kalmak için daha çok tercih ettiği bölgelerden (Beyazevler, Baraj, Özal) üniversiteye giden tek bir set var. Ayrıca yine üniversiteye giden Balcalı otobüslerini de üniversiteye gidebilmek için kullanabilirsiniz. Tabii sabah ve akşamları okul ve iş saati yoğunluğu her şehrin olmazsa olmazı. Toplu taşıma ücretleri öğrenci kartıyla 1,55–1,80 TL arasında. Kartsız toplu taşıma araçlarının kullanımı ise 3 TL.

 

2) Adana'da Gezilecek Yerler

Adana’da arka arkaya iki meşhur cadde var: Baraj Caddesi ve Özal Caddesi. Bu ikisi öğrencilerin hem gezmek için hem de konaklamaları için talep ettiği bölgelerden. Okula yakın ve oldukça işlek caddeler. Çarşı, Atatürk Caddesi, Gazipaşa, Ziyapaşa gibi yerlerde okuldan çıkışta gezilebilecek işler yerler arasında. Bu sene yenilenen Menderes adında bir sahil yolu var. Bu sahil yolunda yürüyüş, piknik, bisiklet sürme, kayığa ve yunusa binme gibi etkinlikler yapabilirsiniz. Türkiye’nin en büyük ikinci camisi olan Merkez Camii’nin de avlusunun etrafındaki yürüyüş parkurunu yine aynı etkinlikler için kullanabilirsiniz. Haftasonu muhteşem kahvaltılar yapabileceğiniz Topalak Köyü’nü de mutlaka ziyaret edin.

3) Adana’nın En Güzel Yeri: Mutfağı!

Adana’da sizin de tahmin edebileceğiniz gibi en keyifle yapılabilecek etkinlik: yemek yemek! Sanırım en tercih edilesi yemek için kebap diyebiliriz. Mesela İstanbul’da acılıya Adana, acısıza Urfa denir. Adana’da ikisine de Adana deniyor. Döner’i Hatay’a özgü olarak bilsek de, Adana’nın da soslu dönerleri çok meşhur. Adana’nın öyle bir mutfağı var ki, ciğer sevmeyen kişi ciğeri bile sevebilir. Yemeği yedikten sonra tatlı olarak bici bici tatlısını denemenizde fayda var. Bici bici tatlısı buzlu bir tatlı olduğu için daha çok yazın tercih ediliyor, kışın ise sahlep içiliyor. Bu arada Adana’nın muzlu sütü de çok meşhur! 

4) Adana'nın İnsanları Nasıl?

Adana’nın insanlarını televizyonda gördüğümüz kadarıyla güneşe ateş eden, okula tüfekle gelen, sokak ortasında kavga eden insanlar olarak tanıyoruz. Ama gerçeği aslında hiç de öyle değil. Adana’nın insanları öyle sıcakkanlı ve yardımseverdir. Özellikle de öğrencilerin yaşadığı bölgelerde bunu çok rahat bir şekilde hissedebilirsiniz. Bir günaydın ve iyi akşamlar, kolay gelsin cümlenizi esnaftan eksik etmeyin! 

5) Çukurova Üniversitesi’nin Kampüsü Nasıl Bir Yer?

Kampüsün iki tane kapısı var. Girişte Balcalı Hastanesi ile karşılacaksınız, orada Tıp bölümü öğrencileri yer alıyor. Kampüs bayağı bir büyük olduğu için yürümek çok zamanınızı alabilir. Bu yüzden kampüs içindeki ücretsiz otobüsü kullanabilirsiniz. Kız ve erkek KYK yurtları girişte, Balcalı’dan önce yer alıyor. Kampüsün ortasında merkez yemekhanesi var, konferans alanları ve konserlerin yapıldığı amfi tiyatrolar da bu kampüste mevcut. 

Etkinlik bakımından aktif bir okul olan Çukurova Üniversitesi'nde dans, su sporu, spor merkezi, at binme gibi aktif kulüpler de mevcut.

Ders çalışabilmeniz için Merkezi kütüphane sizin için haftanın her günü açık. Okulun ikinci kapısının olduğu yerde Bizim Kütüphane adında ücretsiz bir kütüphane yer alıyor. Ayrıca Baraj Yolu ve Özal’da şubeleri olan Nöbetçi Kütüphane var. Bu kütüphanede çay & kahve alanı da bulunuyor. Giriş 10 TL iken, bir çay ve suyu da ücretsiz alabiliyorsunuz. Adana’nın yine en güzel yönlerinden biri ise, sadece bir çay alıp sabaha kadar oturup ders çalışabileceğiniz kafeler..

Güzelsin Adana, çok güzelsin. Sıcaksın, aynı insanların gibi. Sen yaşamaya değersin!