Her gün, bir önceki günden daha iyi olmak için uğraşıyoruz. Kendimizin bir üst versiyonu olmak için çabalıyoruz. Bunun için hepimizin kendince geliştirdiği stratejiler, gelişmek için kullandığımız araçlar var. Ama bazen sonuç elde etmek uzun zaman alabiliyor ve acaba yanlış yolda mıyım diye düşündürüyor. Gelin birlikte kendimizi geliştirme yolunda bir adım daha ileri gidebileceğimiz aktiviteler üzerine konuşalım:

Hatalarınızla barışık olun.

 Konfor bölgemizden çıkmak istiyorsak başarısız olmaktan korkmamalıyız. Yeni şeyler denemekten bizi alıkoyan en büyük şey, başarısızlık korkusudur. Bu korku ise, başlayacağımız işe kendimizi vermemizi kısıtlar ve bu da başarı şansımızı düşürür. Böylece kısır döngüye gireriz.

“Olduğumuzdan daha iyisi olmak için çaba gösterdiğimizde, etrafımızdaki her şey daha iyi olmaya başlıyor.” – Paulo Coelho

 Başarısız olduğumuzda zihnimiz karmaşık düşüncelerle dolar. Biz bu karmaşık düşünceleri kullanarak kendimize ders çıkarmayı öğrenmeliyiz. Başarısızlık, bulabileceğimiz en iyi öğretmen!

Böl ve fethet.

 Yapmamız gereken veya yapmak istediğimiz onlarca iş var. Ancak çoğu zaman o işleri bitirmeyi gözümüzde çok büyütürüz. Yeterince zamanımız olmadığından şikayet ederiz, yeterince zamanımız olsa modumuzun yüksek olduğu bir günü bekleriz ve bu bahaneler silsilesi uzadıkça uzar. Sonuç olarak elimizde olan 0! Böyle durumlarda yapabileceğimiz en güzel şey, işi bölebildiğimiz kadar küçük parçalara bölmek! Böylece iş yapıyor gibi hissetmeyiz ve kaydettiğimiz her ilerleme bizi bir adım daha ileri götürür.

“Amaç, sonunda mükemmel olmak değil; bugün daha iyi olmak.” -Simon Sinek

Davranışlarınız sizi yönlendirir.

 Gelişmek için çabalarken yargılandığımızı hissedebiliriz. Bununla baş etmek zorlayıcı olabilir. Ancak olumlu bir tutum sergileyerek bu olumsuz dalgaları yenebiliriz. Eğer kazanan olmak istiyorsak, bir kazanan gibi davranmak, düşünmek ve savaşmak gerekir! Kendimizi “kazanan” olarak hayal edelim, zihnimizde bu olumlu tutumu beslemek için ise neden en iyi olduğumuz hakkında kendimizle konuşalım veya bunun yerine başarı öyküleri okumak da faydalı olabilir. Denemeye değer, öyle değil mi?

Kendinize geri bildirim döngüsü oluşturun.

 Geri bildirim döngüsü, zayıf ve güçlü yönlerimizi keşfetmek için etkili bir araçtır. Geçmişi değiştiremeyiz ancak hak ettiğimiz geleceği inşa edebilmek için geçmişimizden dersler çıkarabiliriz! Aynı hataları defalarca tekrarlamak çok yaygındır, geri bildirim döngüsü sayesinde bu hataları derslere çevirebiliriz. Geri bildirim döngüsü ile hızlandırılmış bir şekilde kendimizi geliştirmemize yardımcı olacaktır çünkü neyin işe yarayıp neyin yaramadığının sürekli olarak farkında olmamız için bize pusula olacaktır.