Elektrik denilince akla gelen iki isim: Nikola Tesla ve Thomas Alva Edison. İkisinin de ünü ve başarısı göz ardı edilemez. Peki bu bilim insanları neden bilgi birikimlerini birleştirip ortak bir şey çıkarmadı da birbirlerine düştü? Yani bu “Akım Savaşları”nın sebebi nedir?

  Rekabet güzel şeydir, ancak ve ancak kişilerin haklarına saldırılmadığı sürece. Geliştiricidir, ilerletir. Ama Edison ve Tesla arasında olan şey, rekabetin olumsuz tarafı idi.

  Tesla, 1884 yılında hayallerini gerçekleştirmek üzere Amerika’ya geldi. Edison da tam o sıralarda New York’a akım sağlayan bir sistem oluşturmuştu. Edison’dan önce Amerika’da hiç elektrik yoktu. Onun geliştirdiği akım sayesinde evlere elektrik girdi. Bu, doğru akım idi ancak çok sıkıntıları vardı. Sık sık büyük yangınlar çıkıyordu mesela. Ayrıca uzun mesafelere elektriği iletmek zor oluyordu. Olumsuzluklara rağmen Edison’un alternatif akımla alakalı hiçbir konuya tahammülü yoktu.

  Tesla, bir gün Edison’un şirketi olan General Electric’e geldi ve orada çalışmaya başladı. Edison’un sistemindeki sorunları çözmeyi başardı ancak Edison söz verdiği ücreti ona vermedi. Böyle olunca Tesla istifa etti.

  Edison, Tesla’nın sisteminin başarısını görmekte gecikmedi ve karalamak için propagandalara başladı. İlk elektrikli sandalye de bu nedenle icat edildi. Edison, Tesla’nın sisteminin tehlikeli olduğunu göstermek amacıyla elektrikli sandalyeyi bir mahkum üzerinde kullandı. Elektrikli sandalyenin amacı insanları korkutmaktı ve bir şekilde amacına ulaşmıştı.

  Tesla, pes etmedi. Niagara Şelalesi’nde hidroelektrik santrali kurma hayali vardı ve bu fikri Westinghouse sahiplendi. Santrallerde kullanılan jeneratörlere Tesla adı verildi.

  1893 yılında Chicago’da bir ışıklandırma fuarı oldu. Bu fuarın kazananının markası tescillenecekti. Döneminin en iyisi olmasına rağmen General Electric ve Edison, Tesla ve Westinghouse’a yenik düştü. Bu zafer, basında da büyük yankı uyandırdı. Ancak Edison’u teselli edebilmek adına, şelaleden elde edilen elektriğin iletimi General Electric’e bırakıldı.

  Tesla, önemli icatlarına rağmen parasız kaldı ve hatta bununla ilgili bir sözü vardır:

‘’Para insanların kendine biçtiği kıymete haiz değildir. Benim bütün param deneylere yatırılmıştır. Bunlarla yeni keşiflerde bulunup insanoğlunun yaşamını biraz daha kolaylaştırmasını sağlıyorum. ‘’

  Tesla insanlığa bir şeyler kazandırabilmek uğruna hayatını feda eden bir deha. Zamanının ilerisinde bir bilim adamı.

"Bırakın doğruları gelecek söylesin ve herkesi eserlerine ve başarılarına göre değerlendirsin. Bugün onların olsun, ama uğrunda çok uğraştığım gelecek benimdir."