Almanya’da okumak, hayatınıza ekleyebileceğiniz en güzel tecrübelerden biri diyebilirim. Gerek doğası, gerek çeşitli aktiviteleriyle o yoğun ders hayatınızı renklendirebilir; kendi ayaklarınızın üzerine daha sağlam bir şekilde basmayı öğrenip, hayatınıza unutulmaz deneyimler ekleyebilirsiniz. Tabi ki bütün bu anları güzelleştirmek sizin elinizde!

Gitmek istediğiniz yer konusunda kararsızlıklarınızı bir nebze olsun azaltabilmek için, sizler için Almanya’nın en iyi 7 üniversitesini derledim.

 

1) Technische Universität München (Münih Teknik Üniversitesi)

Bu üniversite dünya sıralamasında 64. sırada yer alıyor. Almanya’nın Bayern (Bavarya) eyaletinde, München (Münih) şehrinde yer alan bu üniversite, güzel atmosferiyle ve göz alıcı inşasıyla da ön planda. Oldukça düzenli bir öğretim sistemine sahip olan Technische Universität München, mezun olduktan sonra da sizin bir çok yerde ekonomi alanında iş bulmanızı kolaylaştıracaktır. Çünkü bir çok büyük firmayla bağlantılı olduğu söylentiler arasında. Fakat Bayern’de yaşamasına rağmen bir çok öğrencinin München’i tercih etmemesinin sebebi, biraz pahalı bir şehir olması. Bunu da bir öğrenci olarak göz önünde bulundurmak gerek elbette.

 

2) Ruprecht-Karls-Universität Heidelberg

Bu üniversite ise dünya sıralamasında 68. sırada yer alıyor. Almanya’nın Baden-Württemberg eyaletinde bulunuyor. Aşk şehri olarak da bilinen Heidelberg, oldukça eski bir yapıya sahip. Bu da şehrin en çekici yönlerinden.

 

3) Karlsruher Institut für Technologie (Karlsruhe Teknoloji Enstitüsü)

Bu üniversite ise dünya sıralamasında 107. sırada. Yine Baden-Württemberg eyaletinde bulunan bu üniversite, daha çok araştırma ve gözlem üzerine eğitim veriyor. Karlsruhe, sanat ve medya enstitüleriyle ön planda olan, çok sıcak bir şehir.

 

4) Humboldt-Universität zu Berlin

Dünya sıralamasında 120. Sırada yer alan bu üniversite, Almanya’nın başkentinde bulunmakta. Bu üniversite hakkında çok değişim gösteren değerlendirmeler olsa da, Berlin gibi bir şehirde okumak elbette hiç sıkıcı olmayacaktır.

 

5) Rheinisch-Westfälische Technische Hochschule Aachen

Aachen Teknik Yüksekokulu dünya sıralamasında 141. Sıraya girmiş. Almanya’da bir çok öğrencinin kazanabilmek için büyük çaba sarf ettiği ve gidenlerin de çok memnun olduğu bir üniversite burası. Aachen üniversiteleri Türkiye’den gelen öğrenciler için de çok güzel kolaylıklar sağlıyor. Tek bir sınavı geçerek üniversiteye girişinizi kolaylaştırabiliyorsunuz.

 

6) Eberhard Karls Universität Tübingen

Dünya listesinde 164. Sıraya giren bu üniversite, Avrupa’nın en eski üniversitelerinden. Tıp, kimya ve fizik dallarında ödüller almış. Black Forest olarak bilinen siyah ormana da yakın olan Tübingen şehri, eski yapılarıyla güzelliğini ön planda tutuyor.

 

Şimdi size resmi listenin 7.sırasında yer almayan, fakat ben kendim gittiğim için çok çok memnun olduğum, canım üniversitemi tanıtacağım.

 

7) Johann Wolfgang Goethe-Universität Frankfurt am Main

Bu üniversite ise Almanya sıralamasında 14, dünya sıralamasında 254. Sırada. Fakat ben bunun yükseleceğine fazlasıyla inanıyorum çünkü her şeyiyle mükemmel bir üniversite. Ormanın içindeki şaheser kampüsü; birbirinden güleryüzlü, yardımsever profesörleriyle bu kadar övgüyü kesinlikle hak ediyor. Ders arasında nehrin kenarında yürüyüşe çıkabileceğiniz, şehir merkezinde alışveriş yapıp yemek yiyebileceğiniz çok güzel bir şehir Frankfurt.