Merhabalar sevgili HÜHB okurları!

   Son zamanlarda sürekli karşımıza çıkan bir kelimeden bahsetmek istiyorum: multitasking! İngilizceden direkt çevirdiğimizde çoklu görev anlamına gelen bu kelime, aynı anda birden fazla iş yapmak olarak da tanımlanabilir. Örneğin; müzik dinlerken bir yandan ders çalışıp bir yandan da telefonumuza gelen bildirimleri incelemek gibi ya da maillerimizi kontrol ederken bir yandan da günlük planımızı yapmak gibi düşünebiliriz multitasking olayını.

   Aslında multitasking günümüzde popüler olan bir şey değil. İlk çağları düşünelim. İnsanlığın ilk çağlarında erkekler avlanmaya gider, kadınlar ise evde (ya da mağarada olabilir bu) çocuklarla ilgilenir, meyve toplar, yemek hazırlar… Yani birden fazla işle ilgilenme daha çok biz kadınlara özgü olup evrimsel süreçte daha da gelişmiştir. Erkekler ise bu konuda genetik açıdan daha zayıftırlar.

   Multitasking tartışmalı bir konudur. Araştırmaların çoğu multitaskingin zararlarının çok olduğunu gösterse bile doğru uygulandığında faydalı olabileceğini savunanlar da vardır. Gelin biz de zararlarını ve faydalarını inceleyelim.

   İnsan beyni yapısı gereği tek işe odaklanabilme niteliğine sahiptir. Tam olarak bu yüzden de yaptığımız işlerdeki hata oranı artıyor, çünkü tam olarak odaklanamıyoruz. Aklımız sürekli yapamadıklarımızda kalıyor ya da aynı anda yapılamayacak işleri yapmaya çalışıyoruz. Odaklanamadığımız zamanlarda da yavaşlıyoruz. İşlerimiz çabuk bitsin diye uğraşırken daha uzun sürüyor farkında olmadan. Hata oranımız arttığı ve yavaşladığımız için bu sefer stres yapıyoruz. Geriliyoruz, istediğimiz gibi işlerimiz yürümediği için. Bunların sonucu olarak da verimimiz düşüyor.

   Araştırmalar multitaskingin bizi yavaşlattığını söylese de bazen sorumluluklarımız ve sorunlarımız üst üste gelir, bunlarla baş edebilmek için kısa zamanlara çok şey sığdırmamız gerekebilir. Eğer planlı olursak multitaskingin nimetlerinden faydalanabiliriz. Bu anlar için birkaç ipucu:

-Öncelikle yapmamız gerekenleri listeleyip önem sırasına koymamız gerekiyor. Bunun için herhangi bir ajanda ya da bullet journal (ayrıntılı bilgi için bu yazıma bakabilirsin) kullanabiliriz. Veya teknoloji gelişti artık, kalem kağıtla uğraşamam diye düşünürsek bunun için geliştirilen yazılımlar var. Örneğin; Trello. Ayrıntılı bilgi için bu videoyu izleyebilirsin. Eğer uygulama kullanacaksak, kesinlikle bildirimlerini açmalıyız. Ya da en basitinden telefonumuza belirli aralıklarla alarmlar kurabiliriz.

-Tamamlanan işleri ‘yapıldı’ olarak işaretlemek bizi motive eder.

Ama unutmayalım ki multitasking, konsantrasyonun reçetesi değildir.

Hepimize işlerimizi zamanında halledebilmeyi diliyorum! Kendinize iyi bakın.