“Hata yapmak bir şey değildir, hata yaptığını unutmak kötüdür.” 

Konfüçyüs

 Herkes hatalar yapar ancak hatalarından ders çıkaranların sayısı çok azdır. Bazen aynı hatayı tekrar tekrar yaparız, hatamızda ısrarcı oluruz. Elbette bu bir işe yaramaz hatta bizi geriye götürür. Akıllı ve başarılı insanlar hatalarını görür, ders çıkarır ve telafi eder. Yani enerjilerini hatalarını tekrarlamaya değil, hatalarını düzeltmeye harcarlar!

 İşte başarılı insanların tekrarlamayacağı hatalar!

1. Herkesi memnun etmeye çalışmak

 Herkesi mutlu ve memnun etmek imkansızdır! Bunun için çabalamanın hiçbir sonuç vermeyeceğinden emin olurlar. Aslında herkesi değil yakın çevredeki belli başlı kitleyi memnun ederek olumlu dönüşler almak daha doğru bir seçimdir. Böylece daha az yıpranır, eforlarını başarılı olmak için kullanabilirler.

2. Büyük resmi gözden kaçırmak

 Kendini kaybederek sadece sonuç odaklı çalışmak doğru değildir. Akıllı ve başarılı insanlar; günlük işlerini dengelemeyi, kendilerine zaman ayırmayı bilirler ve bu sayede büyük resmi de görebilirler, küçük detayları da.

3. Aynı şeyi tekrar tekrar yapmak ve farklı bir sonuç beklemek

 Bir yöntemden sonuç alamadıktan sonra aynı şeyi tekrarlamanın hiçbir faydası yoktur, başarılı insanlar bunu iyi bilir. Bir kez yaşanan hayal kırıklığını kabullenip tecrübe olarak görmek gerekir. Böylece olaylara yaklaşımını değiştirerek başarıya adım adım yaklaşır başarılı insanlar.

4. Başkasına benzemeye çalışmak

 İnsanlar, karşılarına çıkan fırsatların peşinden koşabilmek adına farklı karakterlere bürünebilirler. Ancak başarılı insanlar, kendi karakterlerinden uzaklaştıkça özgün olamayacaklarını bilirler ve başarılarının sonuna kendi imzalarını atmak isterler. Kendi benliklerine dönüş yolu acılı olsa da bundan ders çıkarmasını bilirler.

5. İnsanları değiştirmeye çalışmak

 Hoşnut olmadığımız konularda karşımızdakini değiştirmeyi isteriz ve bunun için çaba gösteririz. Başarılı insanlar bu hataya bir defa düşer ve onlar bilir ki asıl değişim “kendini değiştirmek” ile başlar. Hayatlarını sorunlu insanlarla değil, pozitif insanlarla birlikte motive olarak devam ettirirler!