Başarısız olmaktan hepimiz çok korkarız. Sanki başarısız olduğumuzda tüm emekleriz boşa gitmiş gibi hisseder, yaptığımız her şeyden soğuruz, bir süre geri çekiliriz. Kendimizi sorgularız, suçlarız ya da başarısızlığımıza bahaneler üretiriz. Çünkü başarılı olmamız gerektiği vurgulandı hayatımız boyunca. Başarısızlığın ise normal bir şey olduğu hiçbir zaman söylenmedi.

 Başarısızlıktan korkmak yerine onu kabullenmek, ilerleyebilmemiz için atacağımız en önemli adımdır. Hatalarımız için kendimizi suçlamak yerine onlardan ders çıkarıp tekrar etmemek bizi başarıya götürür.

Başarısızlık En Güzel Öğreticidir.

 Bir işte ne kadar iyi olursak olalım, her zaman öğrenilecek şeyler vardır. Başarısız olmadan hatalarımızı görmemiz çok güç olur. Hayat kurtaran o soruyu kendimize her başarısızlıkta sormalıyız: Neyi yanlış yaptım? Bu soruya verdiğimiz her cevap başarıya atılan bir adım olacaktır.

“Ders alınmış başarısızlık, başarı demektir.”

-Malcolm S. Forbes

Başarısız Olan Sadece Sen Değilsin.

 Hayatı boyunca başarısızlığı tatmayan tek bir insan bile yoktur. Birçok başarılı insan, hatalarından ders çıkararak şu an bulundukları noktaya gelmiştir. Okuduğumuz her biyografide, her başarı öyküsünün içinde bir başarısızlık öyküsü de vardır aslında. Verdiğimiz kararlar bizi her zaman doğru yola götürmeyebilir, bu çok normaldir. Başarısızlığı tattıkça, verdiğimiz kararlar da değişmeye başlayacak ve öyle bir zaman gelecek ki kararlarımızdan emin olacağız ve başarıya koşacağız.

Başarısızlığı Kabullendikçe Fırsatlar Artar.

 Başarısız olmaktan korkan insanlara baktığımızda kendi konfor alanından uzaklaşmak istemediklerini görürüz. Sadece bildikleri yoldan ilerler, hiçbir yeniliğe ayak uyduramazlar çünkü başarısız olmak onlar için yıkamayacakları bir tabudur. Başarısızlıktan korkan insanlar, karşılarına çıkan fırsatları değerlendirip değerlendirmemeyi o kadar çok düşünürler ki fırsat çoktan kaçmış olur. Oysa başarısız olmaktan korkmayan insanlar risk alırlar, karşılarına çıkan fırsatları değerlendirirler. Başarıya giden başka bir yol ise fırsatları değerlendirebilmektir.

“Başarısızlıkla karşılaştığınız zaman neden başarılı olamadığınızı düşünün çünkü her başarısızlık başarının zirvesine götüren yolda yeni bir adımdır.” 

-Charles F. Kettering

Başarısızlık Güçlü ile Güçsüzü Ayırt Eder.

 Bazıları başarısız olduğu zaman bir daha ayağa kalkıp devam etmezler. Bazıları ise başarısız olduğunda daha sıkı tutunur, daha güçlü adımlar atar. Aslında başarısızlık, kendimizi tanımamıza yardımcı olur. Ne kadar güçlüyüz, onu gösterir bize. Başarısızlığın yapması gereken de budur aslında: Hedefimize ulaşma yolunda bize güç vermek.

“Başarısızlıklar, kuvvetlilere daha da kuvvet verir.”

-Saint Exupery

Ve Mutlu Son: Başarısızlıktan Sonra Gelen Başarı

 Aslında başarının değeri, başarısızlık ile anlaşılır. Sonuçta yaşadığımız zorluklar, başarılı olduğumuzda “Çektiklerime değdi!” diyebilmek için değil miydi?