İnsan beyni çok kompleks bir yapı, öyle değil mi? İnsanlık tarihinin başlangıcından bu yana milyonlarca yıl geçmesine rağmen bilim insanları hâlen beynimizin işleyişini tam olarak çözebilmiş değil. Ben de beynimizle alakalı, ilgimi çeken ve tam da öğrencilik hayatımızda bize faydalı olabileceğine inandığım bir noktaya değinmek istiyorum: Pozitif düşünce.

   Hepimiz biliyoruz ki düşüncelerimiz biriktikçe duygularımızı oluşturuyor. Duygularımız birtakım davranışları ortaya çıkarıyor ve hayatta duygularımızın kontrolünde seçimler yapıyoruz. Sonuç olarak bu seçimler, hayat tecrübemizi oluşturuyor. Yani hayat tecrübelerimiz dolaylı olarak düşüncelerimize bağlı ve düşüncelerimizi değiştirmek de bizim elimizde!

Kardeşim sen düşünceden ibaretsin

Geriye kalan et ve kemiksin

Gül düşünürsün, gülistan olursun

Diken düşünürsün, dikenlik olursun.                  

-Mevlana

   Pozitif düşünmeye başlarken ilk olarak kendimize güvenmeyi öğrenmeliyiz. Önce kendimize inanmalıyız. İçimizdeki huzursuzluk çıkaran sesi susturmalıyız ve kapasitemizi sonuna kadar zorlamalıyız. Eğer kendimize inanırsak ve çabalarsak başarımıza kim karşı koyabilir ki?

   Buradan sadece kendimize güvenerek başarılı olabileceğimiz anlamını çıkarmamak gerekiyor. Sabır! Sabrederek elde ettiğimiz başarıların daha kıymetli olduğunu hepimiz en az bir kere yaşayarak görmüşüzdür.

   Carpe diem! Yani anı yaşa! Çoğu zaman kafamızdaki düşüncelerle boğuşmaktan anı yaşayamıyoruz. Hep olanları ya da olacakları düşünmekten şu an olanları kaçırıyoruz. Mesela üniversite sınavına girdin, sonuçların açıklanmasını beklerken ailenle tatile gittin ama aklının bir köşesinde hep sınav sonucu var. Tatilden zevk alabilir misin? Biz farkında olmadan geçiyor hayat, bazen akışına bırakıp anı yaşamak gerekiyor. Olacak olan olur, su yolunu bulur misali düşünmek lazım :)

   Özetle, yaşam kalitemizi ve mutluluğumuzu arttırmak pozitif düşünceyle bizim elimizde! Düşüncelerimiz hayatımızı değiştirip bize yön verdiğine göre, hayatımızı değiştirelim mi? Olumsuz düşüncelere razı olmayıp onları olumlu düşüncelerle takas edelim. Var mısınız hepimiz mutlu olalım? Mutluluğun arkasından da ulaşmak istediğimiz başarıyı elde edebileceğimizden şüphemiz olmasın, olur mu?