Hayatta özgür olabilmemizin tek gerçek yolu, başkalarının hakkımızda ne düşündüğünü umursamamaktır. İnsanlar yorum yapar, birçoğu olumsuz. Bunları engellememiz mümkün değil ama bu yorumlarla başa çıkabilmemiz mümkündür. Kendimize yapabileceğimiz en kötü şeylerden biri, başkalarının bizi nasıl gördüğüne odaklanmaktır. Bizden hoşlanıp hoşlanmadıkları konusunda endişelenmek, çoğu zaman sadece ve sadece zaman kaybıdır.

 Yaşadığımız hayat, verdiğimiz kararlar, hissettiğimiz duygular; hepsi bizimdir. Başkalarının bu konudaki fikirleri, yapıcı olmadığı müddetçe bizi endişelendirmemelidir. Peki neden başkalarının fikirlerini önemsiyoruz? Çünkü topluma uymak istiyoruz, yalnız kalmak istemiyoruz. Oysa ki bu topluma uymak değil, maskelerin arkasına gizlenmek oluyor. Hayatımıza aldığımız insanlar, bizi olduğumuz gibi kabul etmeli. Aynı şekilde biz de onları oldukları gibi kabul etmeliyiz. Bizden fikir istediklerinde tabii ki yardımcı olmalıyız, kırıcı olmadığı müddetçe. Ayrıca başkaları bizim hakkımızda ne düşünecek diye yapmak istediklerimizden vazgeçmemeliyiz.

 Önemsemeyi bırakmalı ve başkalarının düşünme kapasitesinin ötesinde daha kaliteli bir yaşam sürdürmeliyiz. Gelin bunu nasıl yapacağımızı keşfedelim:

1. İnsanlar unutur.

 İnsanlar ne giydiğiniz hakkında konuşurlar ya da aksanınız yüzünden sizinle dalga geçerler. Kimin umurunda! Gerçek şu ki insanlar artık kendileriyle daha fazla ilgileniyorlar. Yani senin kıyafetin hakkında söylediklerini bir saate kalmadan unutuyorlar bile.

 Bu nedenle, insanların ne düşündükleri hakkında endişelenmek için daha az zaman harcayın. Ne giydiğiniz ve ne kadar iyi hissettiğiniz konusunda ise daha fazla!

2. Cesur şeyler yaptığınızı hayal edin.

 Başkalarının gördüklerini veya düşündüklerini önemsemekten vazgeçmenin bir başka yolu da etrafınızda kimse yokken yapabileceğiniz şeyleri hayal etmektir. Mesela dans etmek, Nobel ödülünü kazandığında yapacağın konuşmayı tasarlamak gibi.

 Bunları hayal edebiliyorsanız, adım atmak ve utandırıcı olduğunu düşündüğünüz şeyleri yapmak için yeterince güç toplayabilirsiniz. Cesur olduğunuz zaman hayat yaşamaya değer gözükecek.

3. Hayalleriniz için çalışın.

 Hepimizin hayalleri var. Başkalarına odaklanmayı bırakın çünkü onların düşünceleri sizin hayallerinizi beslemiyor. Yaşam, hayallerimiz ve amaçlarımız için değil midir? Oturup başkalarının ne düşündüğünün baskısı yüzünden kaçınılması gereken her şeyi düşünürseniz, kendinize öfkelenirsiniz.

4. Neden yargılandığınızı hatırlayın.

 İnsanların başkalarını yargılamasının ve eleştirmesinin bir nedeni var: genelde incindikleri veya kendilerini güvensiz hissettikleri için. Bunu kendinize sürekli hatırlatarak başkalarının ne düşündüğünü önemsemeyi bırakabilirsiniz.

 Sizin hakkınızda aşağılayıcı yorumlar yapılırken kendinizi rahatsız hissetmeyin. Sadece başkasının da daha önce aynı şeyi ona yapmış olabileceğini unutmayın.

“İncinmiş insanlar, başkalarını incitirler.”  -Raj Raghunathon

5. Size söylenen düşüncelerin önemli olup olmadığını değerlendirin.

 Başkalarının ne düşündüğünü neden bu kadar umursadığını kendine sor. Kararların, eleştirilerin ve hakaretlerin peşinden geleceğini bil. Eğer bu kelimelerin seni takip etmesine izin vermezsen, o zaman yok olurlar!

 Ayrıca bu söylenen fikirler, senin için ne kadar önem taşıyor, bunu tartmalısın. Bazıları kırıcı olsa da hayatına yön vermen konusunda sana faydalı olabilir. Önemli olan bunları ayırt edebilmek.

 Hayat, başkalarının senin hakkında ne düşündüğü konusunda endişelenmek için çok kısa. Öyleyse başkalarının düşünceleri yerine kendiniz hakkında ne düşündüğünüzü benimsemeye daha fazla önem verin. Sen, kim olduğunu biliyorsun ve bu yeterli. Bunu hatırlayın ve bu ilkeleri hayatınızda uygulamaya çalışın!