Senelerdir uğraşıyorsunuz, kurslara gittiniz, okulda senelerce yabancı dil dersi gördünüz, onlarca teknik öğrendiniz… Ama hala başınız bu yabancı dille dertte öyle mi? ‘Ben öğrenemiyorum ya, yapamıyorum işte, dil öğrenmek bana göre değil!’ deyip pes ettiniz. Ama neden olmadığını düşündünüz mü hiç? Şu teknik şöyle iyi, bu teknik böyle iyi diye diye doldurdular kafamızı. Dil öğrenelim derken, teknik öğrenmeye koyulduk, dili unuttuk. Ama ben size şimdi sadece bir tane teknik ismi söyleyeceğim, onu iyi aklınızda tutun olur mu? Söylüyorum: korkmadan konuşma tekniği. Peki ne demek şimdi bu? Hemen açıklıyorum…

 

1) Hata Yapmaktan Korkmayın

   Dil öğrenirken yapmanız gereken ilk şey, cesur olmak. Yani; hata yapmaktan korkmamak. Mesela sürekli yabancılarla çalışan insanları, her gün turistlerle içli dışlı olan esnafları düşünün. Hiç hata yapmaktan korkmadıkları için her istediklerini anlatabiliyorlar. Belki karşısındaki onların ne dediğini anlamıyor, ama ne demek istediğini anlıyor. Olay da bu zaten. Büyük bir çoğunluk konuşurken bir kelimeyi yanlış söylemekten veya yazarken gramer hatası yapmaktan korkuyor ve bu yüzden hiç konuşmamayı veya yazmamayı tercih ediyor. Dil öğrenirken en çok korkmamanız gereken şeydir bu. Çünkü biz çoğunlukla hata yaparak doğruları bulabiliyoruz. Birisi sizi bir hatanızdan dolayı uyardığında, size bunun doğrusunu söylediğinde ağırınıza gitmemeli, aksine hoşunuza gitmeli. Çünkü böyle düzeltilen yanlışlar daha çok akılda kalıcı oluyor ve o hatayı bir daha yapmıyorsunuz genellikle.

 

2) Kendinizi Keşfedin

   Tabii dili doğru öğrenebilmek için de biraz kendinizi keşfetmeniz gerekiyor. Hangi şekilde daha kolay öğrenebiliyorsunuz? Mesela bir şeyi okuyunca mı daha çok aklınızda kalıyor yoksa dinleyince mi? Yoksa görsel hafızanızı kullanarak, bir şeyleri izleyerek mi daha iyi öğrenebiliyorsunuz? Hangisinde daha başarılıysanız onda istikrarlı ve tutarlı bir şekilde ilerlemeniz gerekiyor. Birinden öbürüne atlayıp kafanızı hiç karıştırmaya gerek yok bence.

 

3) Dili Yerinde Öğrenin

   Bir diğer husus ise, dili yerinde öğrenmek. Yani öğrenmek istediğiniz dilin konuşulduğu ülkeye gitmek. Evet bu biraz masraflı görünebilir ama aslında hiç düşünüldüğü kadar zor değil. Yani bir dil kursuna gitmek istiyorsanız, bunu Türkiye'de değil de o dilin konuşulduğu ülkede yapmak size ne kadar çok şey kazandıracak hiç düşündünüz mü? Mesela Amerika’da bu yönde Türk kurumları var; hem gidince kendinizi yabancı hissetmeyeceğiniz, hem de hayatınızın en güzel tecrübelerini yaşayabileceğiniz imkanlar sunulabiliyor size…

 

4) İstekli ve Kararlı Olun

   En önemli şeyi en sona bıraktım; öğrenmek istemek. Gerçekten istemedikçe, mecburi olduğunu düşünerek, hevessiz bir şekilde hiçbir şey öğrenilmiyor maalesef. Pes etmeden, ‘öğrenemiyorum’ kelimesini hayatınızdan çıkarıp öyle başlayın işe. 

 

(Barış Özcan'a ilham verdiği için teşekkürler.)