Başlıktaki cümle bir yerden tanıdık geldi mi size de? Aslında bu yetiştiğimiz dünya içerisinde duymama ihtimalimiz yok gibi. Çünkü mutlaka bir yerde, bir şekilde daha çocuğuna doğmadan hayatının yolunu çizen ebeveynlerle karşılaşırsınız, hatta belki de bunlar kendi aileleriniz de olabilir. Sevgili okuyucum, belki geleceğini büyük heyecanlarla hayal eden güzel bir gençsin veya çocuğunun geleceğinin en iyisi olması için uğraşan bir ebeveynsin. Belki her ikisi de değilsin ama bu konu ilgini çekiyor. Sizden ricam, özellikle güzel ebeveynler, lütfen sözlerimi dikkate alın ve çocuklarınıza en iyisini sağlamak isterken lütfen onların geleceğini harap etmeyin… Ailesi çocuğun ilk kişilik örneği ve onlara en iyi yol gösterendir. Bunu en güzel ve en doğru şekilde yapalım.

Beni tanıyanlar iyi bilir, ben gençler adına konuşmayı çok severim! :) Öyle gençlerle karşılaşıyorum ki, aileleriyle konuşamayıp, söylemek istediklerini içlerine atıp bunalıma giriyorlar. Zaten sınav dönemleri onlar için oldukça yorucu ve stresli, üzerine bir de aile baskısı ekleniyor. Gelecek kaygısı, başarı kaygısı, hayallerine ulaşma kaygısı onları zaten yeterince yoruyor güzel ebeveynler… Lütfen, lütfen kendi planlarınızla, isteklerinizle, kalıplarınızla daha fazla yormayın onları! Biliyorum iyi niyetlisiniz, çocuğunuzu doğru yönlendirmeye çalışıyorsunuz, çocuğunuz için en iyisi olsun istiyorsunuz, onun başarısını görmek sizi mutlu ediyor ve gururlandırıyor. Ama sizin bu isteklerinizi karşılayabilmek için çocuklarınız gözünüzün önünde eriyip gidiyor, göremiyorsunuz.

Geçenlerde bir genç kardeşim benimle iletişime geçti, kendisine yardımcı olması için bir pedagog aramış ve beni bulmuş. “Annem beni o kadar yoruyor ki artık, ona ne dersem diyeyim beni anlamıyor. Onun kalıplarına uymak istemediğim için her gün kavga ediyoruz. Ben ondan gizli Psikoloji yazacağım ve Psikoloji okuyacağım” dedi. “Peki neden Psikoloji?” dedim. “Benim gibi çocukların ve gençlerin hayatını düzeltebilmek için” dedi. Annesini de anlayabilmek istiyormuş, belki Psikoloji okursa bunu da başarabilirmiş. Peki soruyorum size, bu çocuğunun mutluluğunu istemek midir yoksa onun mutluluğuna taş koymak mı? İyi bir niyet gözetirken bu iyi niyetin sonucunun nerelere gideceğini görebiliyor muyuz? Bu genç kızımız geleceğini “kendisi gibi olan gençlerin” hayatını düzeltmek üzerine kuruyor. Bunu da ailesinden gizli şekilde yapmak zorunda kalıyor. Çünkü neden? Çünkü ailesi onun Avukat olmasını istiyor. Çünkü ailesi istiyor ki o çocuk sığamadığı bir kalıba sığabilmek uğruna eriyip gitsin.

Bir de sürekli fikir değiştiren ebeveynlerimiz var. Bir gün çocuğunun mühendis olmasını isterken ertesi gün bir başkasının çocuğunun diş hekimliği okuduğunu ve bu işte çok para olduğunu duyuyor. Üstelik mühendisler iş bulamıyormuş, diş hekimleri hemen iş bulurmuş, komşu öyle demiş! Şu öyle demiş, bu şöyle demiş… Çocuğun odak noktası sınavları ve kendi hedefleri olması gerekirken bir bakıyoruz ki o oradan oraya savrulup kayboluyor. Onlar ailelerine olan saygısından, kalp kırma korkusundan sesini çıkaramıyor. Belki de konuşuyor ama aileler dinlemek istemiyor, dinlese bile kendi fikri olsun istiyor. Lütfen siz onların sesi olun, onları dinleyip anlamaya çalışın. Kalıplara değil, yeteneklere ve ilgi alanlarına önem gösterin.

Evet birçok zaman gençler de ne istediğini bilemiyor. Böyle durumlarda direkt “şu olsun” demek yerine, çocuğunuzun yeteneklerini ve ilgi alanlarını göz önüne alarak birlikte bir yol çizmeye çalışın. Ortak bir fikir üretmek iki tarafı da mutlu edecektir. Buraya tıklayarak size bu konuda yardımcı olabilecek makalemi okuyabilirsiniz. Doğan Cüceloğlu’nun bir seminerinde çok güzel bir sözünü not etmiştim: “Bir elmayı armuda çeviremezsiniz. Elmadan armut olur mu? Ama ona bakım yaparak onu daha güzel ve parlak bir elmaya çevirebilirsiniz”. Elmayı armuda çevirmeye çalışmayalım, güzelleşmesi için elmamıza çok iyi bakalım. Çünkü o bir kez çürüdü mü, sağlam taraflarını kullanarak yeni bir elma elde edemeyiz, onu eski haline geri getirmek artık imkansızdır…

Sevgi ve huzur ailenizden eksik olmasın. Herkes için sağlıklı bir sınav dönemi diliyorum :)