Staj yapmak deyince aklınıza ne geliyor? Koşuşturmak, yorulmak, çok çalıştırılmak, çoğu zamanda da bunu gönüllü olarak yaptığınız için emeklerinizin karşılığını alamamak. Ama stajın en büyük anlam ve önemi; tecrübe kazanmaktır. Peki, stajın bize başlıca faydaları neler olabilir bir bakalım.

 

1) Deneyim Sahibi Olmak

   Herkes okul bitince iyi bir yerde çalışıp kariyerini yükseklerden başlatmak ister; fakat iş başvurularında hep önlerine çıkan bir bariyer vardır: "deneyim". “Okul varken nasıl deneyim kazanabiliriz, zaten okul yeterince zor.” diye düşünüyorsunuz değil mi? Aslında o öyle değil. İşte burada stajın önemi devreye giriyor. Okulunuzla beraber yürütmeye çalışırken belki yorulacağınız; fakat sonraki senelerinizde size “İyi ki!” dedirtecek o staj… Stajın ilerideki iş hayatınız için şöyle de bir önemi var; işe başladığınızda iyi bir mevkide başlamak istiyorsanız stajınız da iyi kurumlarda olmalı. Başvurunuzu hazırlarken daha çok yüksek kurumları seçmenizi tavsiye ederim. Özgeçmişinize yazarken gurur duyacağınızın garantisini size şimdiden verebilirim.

 

2) Ezberlediğiniz Teorileri Uygulamaya Çevirmek

   Birçok derste öğrenmeniz gereken, gecenizi gündüzünüze katarak ezberlediğiniz teoriler var. Peki, bu teorileri ezberledikten sonra ne yapıyorsunuz? Sınav bittikten sonra unutuyorsunuz değil mi? Ama o bilgiler hala tazeyken stajınızda uygulamaya döktüğünüzde daha iyi anlıyor ve öğreniyorsunuz. Bu sefer aklınıza kalıcı olarak giriyor o bilgiler. Belki derste mantığını anlamadığınız o teoriler stajınızda pratik olarak hayat buluyor. O işin uzmanlarıyla birlikte çalışma fırsatı buluyorsunuz ve aklınıza takılan soruları her an sorabiliyorsunuz. En önemlisi ise; cep telefonunuzda yardıma her ihtiyacınız olduğunda danışabileceğiniz bir uzmanın numarası bulunuyor. Çok hoş değil mi ama? :)

 

3) Geleceğiniz İçin Doğru Karar Verebilmek

   Staj yaptığınızda muhtemelen tek bir kurumda kalmayacak, birkaç kurumda tecrübelerinizi arttıracaksınız. Böylelikle hem farklı alanlara yönelmiş olacak hem de bu farklı işlerin gerektirdiği sorumluluklara hakim olabileceksiniz. Bu da geleceğinizde hangi alana yönelmek istediğinizi daha kolay belirleyecektir, hangi işi daha çok benimseyeceğinizi anlamanızda yardımcı olacaktır.

 

4) En Güzel Kısmı: Paha Biçilemez Duygular!  

 

   İlk stajınız başlayana kadar iş hayatına hiç atılmamışsınız ve birden bire kendinizi o koşuşturmalı iş hayatının içinde buluyorsunuz. Sürekli insanlarla iletişim halinde oluyorsunuz, çevreniz genişliyor, her yeni insanı tanıdığınızda yeni fikirler de tanımış oluyorsunuz. Bir de işin en güzel kısmı var, başkalarının yüzünde açtırdığınız gülücükler kalbinize dokunuyor. O an kazanmak istediğiniz paranın fazla bir önemi kalmıyor. “Ben gönüllü çalışıyorum.” diyip bununla gurur duyabiliyorsunuz. Örneğin hastanede staj yaparken bir hastanın elinden tutup ona yardımcı olduğunuzda, o hasta size teşekkür ettiğinde, yüzünüze sevinçle bakarken içinizde hissettiğiniz duyguların tarifi olmuyor. Bir okulda staj yaparken de öğrencileriniz sizin öğrettiklerinizi anlayıp uyguladığı zaman “İşte şimdi oldu.” diyorsunuz ve kalbinizde çiçekler açıyor.

 

    Velhasıl kelam, staj bu hayatta yaşayacağınız en güzel tecrübelerden biri. Aynı zamanda da kendinizi bulabilmeniz için en güzel yöntemlerden biri. Vaktiniz varken elinizdeki tüm fırsatları değerlendirin derim. Başarılar! :)