Önceki haftalarda Çin’in yapay Ay projesinden bahsetmiştim size, eğer ki okumadıysanız bu linkten okumanızı tavsiye ederim.

  Yapay Ay'dan sonra yapay Güneş mi?

  Yapay Güneş derken yapay Ay gibi gökyüzünde asılı bir yapıdan bahsetmeyeceğiz, yeryüzüne entegre edilmiş ve güneş enerjisinin verdiği enerjiye benzer enerji veren bir yapı söz konusu. Yayınlanan raporlara göre Çin yapay Ay projesinden sonra yapay Güneş projesine de epey zaman harcıyor. Süper İletken Kaynaşım Merkezi Tokamak'ta gerçekleştirilen bu deneylerde önceki yaptıklarına oranla 2 kat fazla ısı enerjisi elde ettiklerini belirttiler. 2017'de yaptıkları deneyde 102 saniye boyunca 50 milyon derecelik ısı elde edilmişti.

  Vay canına şimdi ise iki katı ısı… Tokamak isimli ve simit şeklindeki manyetik füzyon reaktöründe nükleer füzyon ile üretiliyor. Tokamak, plazmanın kapalı manyetik alan bölgesi içinde hapsedilmeye çalışıldığı manyetik alan üreten bir plazma tutucu sistemdir. Plazma çok sıcak bir madde olduğundan, tutulabilmesi için manyetik alandan faydalanılan bu makine füzyon enerjisi üretmekte kullanılır.

  Peki nükleer füzyon ne mi? Nükleer füzyon, iki hafif elementin nükleer reaksiyonlar sonucu birleşerek daha ağır bir element oluşturmasıdır. Nükleer füzyonun çalışma prensibi, iki ayrı hidrojen gazını; döteryum ve trityumu yaklaşık 100 milyon derece ısıya çıkararak işlem sonrası oluşan plazmadan enerji elde etmek üzerinedir.

  Bu projenin amacı okyanuslarda bolca bulunan döteryum ve trityumu kullanarak güneşin içerisinde gerçekleşen nükleer füzyona benzer ısı elde etmek. Aynı zamanda nükleer füzyon ile üretilen ısının temiz enerji olarak kullanılması hedefleniyor.