Derslerde belki de hepimizin en çok zorlandığı şey aynı: not tutmak. Profesörler konuşurken hızlarını alamazken, bizler de not tutarken hızlı olalım derken cümlenin başıyla sonunu birleştiremiyoruz. Kimimiz notlarını Laptop ile almaya çalışırken, kimimiz ise kağıt ve kalemi tercih ediyor.

  Amerikan Psikolog Pam A. Muller ve Daniel M. Oppenheimer, 65 öğrenciyle bu konuda bir deney yaptılar. Grubun yarısına Laptop verilirken, diğer yarısına da kağıt ve kalemler verildi. İki tarafın da 15 dakikalık bir derste not tutması istendi. Ders bittikten sonra iki tarafa da aklında kalanlar soruldu, cevap çok netti: İki taraf da yıl ve tarih içeren bilgileri hatırlıyorlardı fakat iş karışık bağlamlara girince, kağıt ve kalem kullananlar daha çok şey hatırlıyorlardı.

Peki Nedir Bu Cornell Metodu?

  Bu metot 1949 yılında Cornell Üniversitesinin profesörü Walter Pauk tarafından bulunmuştur. Walter Pauk bu metodu bulurken, öğrencilerinin derslerini daha etkili bir şekilde dinleyebilmelerini amaçlamıştır. Ne güzel meslek şu öğretmenlik, bence herkes böyle bir öğretmeninin olmasını ister!

  Bu metodu uygulayabilmek için ihtiyacımız olan şeyler çok basit: bir kağıt, bir kalem ve bir cetvel. İsterseniz not defterinizi veya bir A4 kağıdı kullanabilirsiniz. A4 kağıdınızı aldığınızda, kağıdın alt kısmından 5 cm boşluk bırakarak yatay bir çizgi çiziyorsunuz, sol tarafından ise 6 cm boşluk bırakarak dikey bir çizgi çiziyorsunuz. Soldaki 5 santimlik bölüme tarihi, dersin konusunu ve başlıkları yazıyorsunuz. Sağ taraftaki büyük bölüme derste aldığınız notlarınızı yazıyorsunuz. Alttaki bölüm ise ders sonrasında kendi özetinizi çıkarmanız için. Burada sadece kendi cümlelerinizi kullanmalısınız!

Derste Kolay Not Tutmak

  Cornell metodundan bahsettik, peki bu metotla notlarımızı alırken nelere dikkat etmeliyiz? Öncelikle not almaya başlamadan önce bilmeniz gereken bir şey var; profesörün her dediğini kelimesi kelimesine not almamalısınız. Böyle bir şey mümkün değil. Yoksa hem zaman kaybeder hem de cümlelerin sonunu getiremezsiniz. Peki ne yapacağız? Kısaltmalar kullanacağız, semboller çizeceğiz, anahtar kelimeler ve kısa cümleler kullanacağız. Böylelikle yazdıklarımız aklımızda daha çok kalacak ve yazarken daha çok zaman kazanacağız. Örnek olarak şöyle bir şey kullanabiliriz:

Hocanın söylediği: Bu konunun yazarı Walter Pauk’tur.

Bizim yazdığımız: Yazar: Walter Pauk

Ayrıca size bir tavsiye daha vereyim; her yeni ders için yeni bir sayfaya not almaya başlamanız sizi daha çok motive edecektir.

İsterseniz ders öncesinde kendi şablonunuzu hazırlayabilir veya benim sizler için hazırladığım şablonu buraya tıklayarak indirip dilediğiniz gibi kullanabilirsiniz. İyi çalışmalar!