Ders çalışmak genellikle pek kolay değil. Özellikle Covid döneminde kütüphanelerin kapalı olması ve derslerin çoğunlukla online yapılması öğrencilerin kendilerini ders çalışmak için motive etmelerini daha da zorlaştırdı. Bu süreçte Studytuberların kanalları, öğrencilerin en büyük destekçilerinden denilebilir. Peki, studytuber ne demek ki? Studytuberlar genelde ders içerikli videolar ve vloglar yükleyerek hem kendilerini hem de izleyicilerini motive etmeye çalışan youtube kanallarıdır. Eğer evde çalışmak için motive olmakta zorlanıyorsanız ve ders çalışırken kendinizi yalnız hissetmek istemiyorsanız bu beş studytuberın youtube kanallarına göz atmak isteyebilirsiniz.

Not: Kanalların hepsi İngilizce ancak videoların bir çoğunda alt yazı seçeneği bulunuyor, videoları alt yazılı izleyerek İngilizcenizin gelişmesine de katkı sağlayabilirsiniz!

1.TheStrive Studies

Bu yazıda yer vereceğim diğer kanallardan farklı olarak bu kanalda vloglar ve motivasyon videoları değil ‘study with me’ yani ‘benimle çalış’ videoları bulunmakta. Kanal sahibi Jamie, kendisini uzun süreler boyunca -bazen 2 bazen 5 saat- ders çalışırken videoya çekiyor ve bu videoların hem müziksiz ortam sesli halini hem de lo-fi müzik eklenmiş halini kanalda paylaşıyor.

2.PaigeY

Paige, Cambridge Üniversitesinden geçtiğimiz yıl mezun olmuş taze mezun bir studytuber. Şu anda da üniversite okurken staj yaptığı firmada sigortacı olarak çalışıyor. E çoktan mezun olmuş, işe başlamışsa bu kanalın ders çalışma açısından bize ne katkısı var diye düşünüyorsanız durun! Paige sadece çalışmıyor aynı zamanda sigorta alanında uzman olmak için sınavlara giriyor ve o sınavlara çalışma sürecini de kanalından paylaşıyor. Hatta bazen çalışma sürecini videoya alıp yaklaşık 1 saat olacak şekilde paylaşıyor veya canlı yayın yapıyor. Kısacası hem yeni mezun hayatını görmek hem de ders çalışmak için motive olmak isterseniz bu kanal tam da size göre.

3.Holly Gabrielle

Holly Gabrielle, bu yazıda ele aldığım diğer Studytuberların aksine lisans eğitimini tamamlamış ve şu an yüksek lisans yapan bir öğrenci. Yüklediği haftalık veya günlük vloglar sayesinde hem günlük hayatını ve ders çalışmadığı zamanlarda neler yaptığını paylaşıyor hem de bize 'Bu kız bu kadar çalışacak vakti nereden buluyor?' dedirtmeyi başarıyor. Videoları izlerken motive olmamak ve bir an önce masaya geçmek istememek mümkün değil! Ayrıca Holly vegan beslendiği için hem vloglarında hem de instagram hesabında bol bol vegan tarifler ve yemek fikirleri paylaşıyor.

4.Unjaded Jade

Unjaded Jade kanalının sahibi Jade, bu yazıda ele aldığım diğer studytuberlardan ve üniversite öğrencilerinin çoğundan farklı olarak online bir üniversitede eğitim görüyor. Oxford Üniversitesine başvurusu kabul edilmeyince bir yıl ‘Gap Year’ yaparak yani üniversiteye başlamadan önce o yılı kendisine ayırarak farklı ülkeler gezen Jade, şu anda Minerva Üniversitesinde eğitim görüyor. Minerva Üniversitesi, dünyada bir ilki deneyerek 7 farklı ülkeden öğrencileri kabul edip o öğrencilere 7 farklı ülkede yaşarken üniversite eğitimi sunmayı amaçlıyor. Jade de şuan Güney Kore’de Seul'da yaşıyor ve hem okul hayatından kesitler hem de Güney Kore hakkında öğrendiklerini gerek YouTube’dan gerek Instagram’dan takipçileriyle paylaşıyor.

5.Ruby Granger

Ruby Granger, Exeter Üniversitesinde İngiliz Edebiyatı okuyan bir studytuber. Onu diğer studytuberlardan ayıran en önemli özelliği çoğunlukla vintage giyinmesi ve 'dark academia' tarzını benimsemesi. Vintage derken 1970'lerden falan bahsetmiyorum Viktoria ve Rönesans dönemine uygun olacak kadar vintage giyiniyor! 'Hayatımdan Bir Gün', 'Online Üniversite/Sabah Rutinim', 'Bir Yılda 150 Kitap Okudum' ve '11 Saat Ders Çalışma Günüm' gibi videoları kanalın en ilgi çekici videolarından birkaçı. Ayrıca yaptığı 'study with me' videoları ve canlı yayınlarıyla Ruby sizlere beraber ders çalışacağınız bir arkadaş olabilir.