Evet sevgili eşit ağırlıkçı ve sözelci dostlarım, 12. Sınıfa geldiniz. Ve bu üç yıl boyunca yazar–eser ezberi üzerinde pek durmadınız yahut bu bilgileri kullanmaya kullanmaya unuttunuz. bir yıl gibi bir sürede matematiğin, coğrafyanın, tarihin yanında bir de yüzlerce yazara/şaire ait eserleri nasıl ezberleyeceğim diyorsunuz, öyle değil mi? Bir de ezber yeteneğiniz benim gibi kötüyse bu yazar-eser ezberleme yolları tam size göre! Yazar-eser ezberlemenin kolay yolu sayesinde eserleri kolayca ezberlemenizin yanında bu işi keyifle yapmanız da mümkün. Belki de daha önce bu yöntemi duymuşsunuzdur fakat pek üzerinde durulmayan ama aslında çok önemli olan bir püf noktası var. Evet, dilerseniz bu kilit noktasıyla beraber yöntemi nasıl uygulayabileceğinizi anlatmaya başlayalım.

 

1) Yazarları Kategorize Et

   Öncelikle edebiyat tarihindeki bütün yazarları bir kâğıda yazmanız gerekiyor. Fakat bunun hepsini aynı anda yapmanız yorucu olacağından dolayı dönem dönem hatta konu konu ilerleyin. “Cumhuriyet Dönemi’ndeki Saf Şiirciler" gibi. Buraya ait yazarları yazdıysanız ikinci adıma geçelim.

 

2) Eserleri Yaz

   Burada dikkat edilmesi gereken önemli bir nokta var. Bir şairin onlarca şiiri olabiliyor fakat kesinlikle bunların tamamını yazmayın. ÖSYM'nin daha önce sorduğu ve sorma potansiyelinin olduğu popüler eserleri yazmanız yeterli olacaktır.

 

3) Hikaye Yarat

   İşte geldik en keyifli ve en önemli bölüme. Yazının en başında bahsettiğim kilit noktayı burada açıklayacağım. Hikaye, cümle oluşturma, kodlama yapma yöntemi oldukça bilinen bir yöntemdir. Fakat burada dikkat edilmesi gereken şey bu tarz kodlamalar yaparken asla internetten ya da kaynak kitaplarda yardım almayın. Bütün kodlamaları kendi kafanızdan yapın ki unutma ihtimaliniz sıfıra yakın olsun.

   Hemen bir örnekle durumu daha iyi açıklayalım. Cumhuriyet Dönemi Saf Şiircilerden Ahmet Muhip Dıranas’ı ele alalım. Ahmet Muhip'in en önemli, sınavda çıkmadı muhtemel eserleri:

  • Fahriye Abla
  • Kar
  • Olvido
  • Gölgeler
  • O Böyle İstemezdi

   Şimdi ise ufak bir hikaye oluşturalım:

   Ahmet Muhip, karlı bir günde Fahriye ablasının kapısına gitti. Kapının önünde Ahmet Muhip'in gölgesini gören Fahriye abla, Olvido şarkısını söylemeye başladı. Fakat Ahmet (O), böyle olmasını istemezdi.

   Ne kadar da basit ve saçma bir hikaye öyle değil mi? İşte tam olarak böyle olması gerekiyor. Ne kadar saçma, hatta utanç verici derecede basit bir hikaye olursa akılda kalıcılığının da o kadar arttığına emin olabilirsiniz. Bir örnek daha verelim.

   Cahit Sıtkı Tarancı:

  • Otuz Beş Yaş
  • Ömrümde Sükût
  • Düşten Güzel
  • Ziya’ya Mektuplar

   Cahit Sıtkı, 35 yaşına geldiği zaman ömründe sükût aramaya karar verip “düşten güzel” dediği Ziya’sına mektup yazmaya başladı.

   Bu yöntemle 3-4 sene önce kimya dersi için kodladığım bir cümle hala aklımda. Cümledeki elementlerin ortak özelliği ya da kategorisi vs. hakkında hiçbir fikrim yok ama yine de cümleyi unutamıyorum. Dediğim gibi, bu işin asıl püf noktası tüm bu cümleleri/hikayeleri kendinizin oluşturması gerektiği. Son adıma geçmeden önce hemen şimdi siz de bu yöntemle bir yazarın eserleri hakkında hikaye oluşturun. Oluşturduğunuz hikayeyi yorumlarda bizimle paylaşmayı da unutmayın!

 

4) Tekrarla

   Gözlerinizi kapatın. Yazmış olduğunuz hikayeyi kafanızda görsel olarak canlandırarak birkaç kez tekrarlayın. Unutmayın ki bir bilgiyi ne kadar çok farklı şekilde öğrenirseniz unutmanız o kadar zor olur. Ayrıca kalıcılığı sağlamak adına haftalık ve aylık periyotlar halinde tekrar yapmanızda da fayda var.