“Ders çalışırken en çok ihtiyacımız olan şey nedir?” diye bir soralım kendimize. Cevapları tahmin edeyim mi? Motivasyon, istek, konsantrasyon, azim, dikkatini dağıtmamak vs… Ama bir şey daha var! Evet, başlıktan da anladığınız üzere “egzersiz”!

Peki nasıl olacak bu iş? Ders çalışırken nasıl egzersiz yapılır ki? Şimdi bunları size aşamalı şekilde 3 maddede özetlemeye çalışacağım.

 

1) İşe Masa Başında Oturma Şeklimizi Düzelterek Başlayalım

Masa başında uzun süre oturmak, hele ki oturma şekliniz yanlışsa vücudunuza kalıcı zararlar verebilir. Zamanla omuz ve sırtınızda ağrılar hissedebilir, kas-iskelet sistemi rahatsızlıklarıyla karşı karşıya gelebilirsiniz. Bunu engellemek için dikkat etmeniz gereken en önemli hususları şöyle sıralayabiliriz:

-Masanızın hizası kol uzunluğunuzun mesafesinde olmalı, yüksekliği fazla eğilmenizi gerektirmeyecek şekilde size uygun olmalı.

-Kağıtla çalışıyorsanız kalemi, bilgisayarla çalışıyorsanız fareyi sıkıca tutmamalısınız.

-Oturduğunuz sandalye çok rahat veya rahatsız olmamalı; rahat olması uykunuzu getirir, rahatsız olması ise dikkatinizi dağıtır.

-Dik oturmaya özen göstermelisiniz, bu konuda zorlanıyorsanız bir yastık ile belinizi destekleyebilirsiniz.

-Çok uzun süre oturmanız kan dolaşımınızı yavaşlatır, bu yüzden kısa sürelerle kalkıp hareket etmelisiniz.

 

2) Egzersizin Motivasyona Olan Katkısı

Yapılan bir çok deneyde, egzersizin beynin öğrenme kapasitesini genişlettiği görülmüş. Yani egzersiz hem zihin, hem de beden için adeta bir ilaç. Dinç olmanızı ve böylelikle dikkatinizi çabuk toplamanızı sağlıyor. Fiziksel aktivite aynı zamanda daha çabuk kelime ezberlemenizi sağlıyor ve bu da yabancı dil öğrenmenizde büyük anlamda yardımcı demektir. Evet evet, yanlış duymadınız, yabancı dil öğrenmek için bisiklet kullanabilir, koşu yapabilirsiniz!

 

3) Ders Çalışırken Egzersiz Yapmak

Dikkatinizin dağıldığı esnada, 10 dakikalık bir egzersiz molası verebilirsiniz. Esneme hareketleri burada önemli rol oynuyor, beyninize oksijen gitmesini kolaylaştırıyor. Öncelikle kollarınızı başınızın arkasına alıp, omuzlarınız dik bir şekilde geriye doğru uzanın. 30 saniye-1 dakika arası bu hareketi yaptıktan sonra bırakın ve bu sefer başınızı sağ ve sol tarafınıza çevirip, iki taraf için de aynı sürede bekleyin. En sonunda ise kollarınızı omuz hizasına dik getirip, sağ kolunuzu sol tarafa doğru, sol kolunuzu ise sağ tarafa doğru uzatın.

Kollarımızı çalıştıralım biraz da. Önünüzde muhtemelen su şişesi ve ağır kitaplar olacak. İşte bizim yardımcılarımız tam da onlar! Su şişesi veya kitaplarınızı elinize aldıktan sonra kollarınızı dik bir şekilde başınızın yukarısında birleştirin ve düz bir şekilde geri indirin.

Bacaklarınızın oturmaktan yorulduğu esnada ise ayaklarınızı yere sabitleyin (yine dik bir şekilde oturmanız gerekiyor). Sonrasında ise yere paralel şekilde düzleştirerek yukarı kaldırıp indirin.

Nefes alış-verişiniz de konsantrasyonunuzu toplamanıza yardımcı oluyor. Nefesinizi burnunuzdan alıp ağzınızdan verin. Derin bir nefes alıp 10 saniye kadar bekleyin ve üfleyerek geri verin.

Bütün bu egzersizleri kendinizi daha iyi hissedene kadar tekrarlayabilirsiniz. Kaç kere veya ne kadar süre ile yapmanız gerektiğini size bırakıyorum. Faydasını görmeniz dileğiyle!