Bir üniversiteye iyi demek için o üniversite de hangi özelliği ararsınız? Kimimiz için üniversitenin tarihi, mezunları, akademik yayınları kimimiz için ise üniversitenin yeri, öğrenci faaliyetleri, saygınlığı o üniversiteyi diğerlerden ayıran özelliklerdendir. Hepimizin önceliği farklı olsada bu özelliklerin tümünü ya da tümüne yakın olanını bünyesinde bulunduran  üniversiteler tercih listelerimizin ilk sıralarını doldurur. Orta Doğu Teknik Üniversitesi Enformatik Enstitüsü bünyesinde yer alan "URAP Araştırma Laboratuvarı" en iyi üniversiteleri bizim için sıralamış, gelin birlikte listedeki ilk 5 Türk üniversitesine yakından bakalım!

 

1) ODTÜ

   Sıralamaya ne hâcet! Şüphesiz Türkiye'nin en iyi üniversitelerinden biri. Ormanıyla, şenliğiyle ve mezuniyet pankartlarıyla gündemimizden hiç düşmemekle birlikte Dünya'nın gözü de ondan pek ayrılmıyor.  Öyleki Times Higher Education  tarafından yapılan çalışmada "En Ünlü 100 Üniversite" listesine Türkiye'den giren ilk ve tek üniversite. (2012, Mart) Zengin araştırma ortamıyla öğrencileri araştırmaya ve düşündürmeye yönlendiren ODTÜ, öğrencilerini alanlarında liderlik yapacak bireyler olarak yetiştirmeyi hedefliyor. 'Hocam Kıbrıs'ta da ODTÜ kampüsü varmış doğru mu?'

 

2) Hacettepe Üniversitesi 

   Hacettepe tıp! Her tıp isteyen öğrencinin hayali, ilk hedefi. Yanlış anlaşılmasın sadece tıp fakültesiyle ismini duyurmuş bir üniversite değil, diğer fakülteleriyle de beytepe kampüsünde ki yaşamlada pek çok öğrencinin gözdesi. Bünyesinde bulunan kütüphanesi, ücretsiz spor salonu, olimpik yüzme havuzu, Yeşil Vadisi, Amerikan futbol sahası ve eşsiz doğasıyla öğrenci yaşamı için birebir bir kampüse sahip. 160'a yakın oğrenci topluluğuyla eğlenceli bir üniversite hayatı olan ve kaliteli bir eğitim veren Hacettepe Üniversitesi 'Daha ileriye, en iyiye...' sloganıyla başarılı bir nesil yetiştirmeyi hedefliyor.

 

3) İTÜ

   İlklerin üniversitesi... 

   Ülkemiz topraklarında kurulmuş ilk teknik üniversite olan İTÜ, 250 yılı aşkın süredir Türkiye'de mühendislik ve mimarlık öğrenimi ile özdeşleşmiştir. Osmanlı döneminde yenileşme hareketinin öncüsü olmuş, Cumhuriyet döneminde  ülkenin imarında ve yönetiminde kendinden söz ettirmiştir. 2 cumhurbaşkanı, 3 başbakan, sayısız bakan ve  milletvekili mezun eden ve “Türkiye”nin çimentosu”nu eğittiği kabul edilen İTÜ Türkiye'de pek çok gelişmenin öncüsü olmuştur. Üniversitenin neredeyse tüm bölümleri ABET akreditasyonu almış ve bu açıdan Dünya rekoru kırmıştır.

https://isl.itu.edu.tr/ogrenci-ler-adaylar/adaylar-icin/abet-akreditasyonu-nedir

 

4) İstanbul Üniversitesi 

   İstanbul Üniversitesi'nin kuruluşu 30 Mayıs 1453 Ayasofya'ya dayanmaktadır. İstanbul'un fethinden bir gün sonra temelleri atılan üniversite İstanbul'da üniversite eğitiminin başlangıcı sayılmaktadır.  İstanbul Üniversitesi, Avrupa'da kurulan ilk 10 üniversiteden biri olma özelliğini de gururla taşımaktadır. Nobel Edebiyat Ödülüne layık görülen Orhan Pamuk ve Nobel Kimya Ödülünün sahibi Prof. Dr. Aziz Sancar İstanbul Üniversitesinde lisans eğitimlerini tamamlamışlardır. İÜ çalışmak isteyen öğrencilerine kendi eğitim kurumları içinde ve kendi bilim dallarıyla ilgili alanlarda çalışma olanağı sağlamakta, bu sayede öğrenciler bir yandan kazanç elde ederken bir yandan da mesleki deneyim ve ek gelir kazanmaktadırlar.

 

5) Ankara Üniversitesi

   Türkiye Cumhuriyeti'nin kurduğu ilk üniversitedir. Atatürk ilke ve inkılaplarının dayanaklarını oluşturmak, yurt geneline yaymak, kökleştirmek ve çağdaşlığın, bilimin ve aydınlığın ifadesi olan bu ilkelerin savunuculuğunu yapmak üzere, temeli bizzat Atatürk tarafından atılmıştır. AÜ yaklaşık 29 kütüphaneye sahiptir. Türkiye"nin en geniş online kütüphane ağı ile de dünyadaki bilimsel yayınlara ulaşabilme olanağı sağlamaktadır. Beş spor salonuna sahip olan okulun her yıl düzenli olarak yapılan festivallerinin de nerdeyse son 5-6 yıldır neden yapılmadığı tam olarak bilinmemekte.

*Bu yazıda yer alan üniversiteler URAP'ın açıkladığı sıraya göre paylaşılmıştır. Dünya'nın pek çok yerinde kurum ve kuruluşlar üniversiteler hakkında world ranking (dünya sıralaması) paylaşmaktadır. Her yıl yenilenen listelerde üniversiteler o yıl paylaştıkları "makale sayısı", "atıf sayısı", "toplam bilimsel doküman sayısı" gibi kriterlere göre değerlendirilerek farklı sırayla yer alabilmektedir.

Kaynak: http://tr.urapcenter.org/2017/