Yatmaya hazırlanırken sabah için alarm kurarız ya da alarmlar. Çünkü ertesi gün için derslerimiz, yapılacak işlerimiz veya planlarımız vardır. Yarın için hevesli bir şekilde yatarız, peki ya sonra?

 Sabah olur ve alarm çalar. Alarmın tonu o kadar sinir bozucu gelir ki bazen… Uyanıp bir karar vermek zorunda kalırız: İşlerimizi erteleyebilir miyiz? O günkü derse gitmezsek ne kaybederiz?

 Çoğu zaman alarma yenik düşer, erteler ve uyumaya devam ederiz. 1 saat daha uyumaktan ne kaybederim ki diye düşünürüz. Ertelemenin çok da önemli olmadığını, bunu zaten sürekli yaptığımızı ve bir şekilde işlerimizi halledebildiğimizi düşünerek kendimizi kandırırız. Ancak tabii ki bu böyle değildir.

Bilimsel olarak ertelemek:

 Uykumuz döngüler halindedir. Araştırmalara göre her döngü, 90 ila 110 dakika arası sürer. Çoğu insan bir gecede dört ila altı döngü şeklinde uyur. Vücudumuz uyanmadan iki saat önce, beynimiz bizi uyanmaya hazırlamaya başlar. Bizi son uyku döngümüzden çıkarır.

 Erteleme düğmesine basıp masum bir şekilde uyumaya devam ettiğimizde beynimiz başka bir döngüye girdiğini düşünür (90 ila 110 dakika). Ancak muhtemelen o kadar uzun süre erteleyemeyecğimizden uyku döngümüzün ortasında uyanmak zorunda kalırız.

 Gün içinde kendimizi yorgun ve uykulu hissetme sebeplerimizden birisi bu. Vücudumuz ve beynimiz uyanamamış oluyor eğer döngünün ortasında uyanırsak. Bu, günün geri kalanında önemli bir etkisi olan başlangıcı olumsuz etkiliyor. Oluşturacağımız sabah ilk 20 dakikalık rutin bile başaracaklarımız için çok önemlidir.

Kasıtlı yaklaşım sonuç verir:

 Başarı, niyetimiz sonucunda kendini gösterir. Bu, her sabah ne zaman ve nasıl uyandığımızla başlar.

 Bize yeterli gelecek uykuyu az çok biliriz (hepimiz için farklıdır çünkü). Günlük hedeflerimize ulaşmamız için sabaha alarm kurduğumuzda eğer gerçekten kalkmakta problem yaşıyorsak telefonu bizden uzak bir yere koyabiliriz. Böylece onu kapatmak için yataktan çıktığımızda uykumuz dağılır.

 Güne bir amaçla başlamak, günün geri kalanı için gereklidir. Amacımıza ulaştığımızda ise günün geri kalanını daha fazlasını başarmak için bize ekstra hareket kazandıran, motive edici ve ilham verici şeylerle doldurabiliriz.

Planın olması önemli:

 Tabii ki her günümüz aynı olmaz ancak her gün için küçük ya da büyük bir planımız olmalı. Günlerimiz, haftalarımız, aylarımız ve hatta yıl için planlarımız olmalı. Böylece sabah uyandığımız zaman ne yapacağımızı biliriz.

 Şanslı olduğumuz kısım ise bugün başarıyı görsel bir şekilde modelleme kabiliyetimiz var. Sosyal medya ve internet üzerinden, başarılı girişimcilerin rutinlerine ve stratejilerine göz atıp kendimize yol çizme imkanımız var. Bu rutinler arasından kendimiz için en anlamlı olanını bulabiliriz. Rutinlerimizi, alışkanlık haline getirmek başarı denkleminde çok önemlidir.

 Başarı için faydalı sabah alışkanlıkları edinmeye başlayabiliriz. Benim size ve tabii ki kendime önerim ise erteleme düğmesine karşı savaş açmak olsun. Hepimize kolay gelsin!