“Ders çalışmaktan bıktım ne yapmalıyım, ders çalışırken çabuk sıkılıyorum diyorsanız bu yazı tam size göre! Etkili ve verimli ders çalışma teknikleri hakkında daha fazla bilgi mi edinmek istiyorsunuz? O halde hemen yazımıza geçelim.

 

1) Pomodoro Tekniği

   Pomodoro tekniği, en etkili zaman yönetimi teknikleri arasında yer almaktadır. Öncelikle kısaca bu tekniğin tarihçesinden bahsedelim. 1980’’li yıllarda Francesco Cirillo adında bir İtalyan, “Nasıl daha verimli çalışabilirim?” sorusu üzerinde kafa yorarken bu tekniği bulmuş. Francesco abimizin zamanlayıcısı bir domatese benzediğinden dolayı bu tekniğe İtalyancada domates anlamına gelen pomodoro ismini vermiş. Evet, gevezelik kısmı bittiğine göre şimdi de bu pomodoro tekniğinin ne olduğuna ve nasıl uygulandığına geçelim.

   Pomodoro tekniğine göre 25 dakika çalışıp ardından 5 dakika mola veriyorsunuz ve bu yarım saatlik süre 1 pomodoro ediyor. 4 pomodoro tamamladığınızda ise 30 dakikalık uzun bir mola veriyorsunuz. İdeal çalışma süresini tamamlayabilmeniz için günde 8-12 pomodoro çalışmanız yeterli olacaktır fakat bu elbette kişiden kişiye göre değişkenlik gösterebilir. Bu tekniği uygularken dikkat etmeniz gereken en önemli şey, 25 dakikalık çalışma süresi boyunca dikkatinizi dağıtacak her türlü faktörü ortadan kaldırıp odağınızın tamamını çalıştığınız şeye vermeniz gerekiyor. Tabii aynı şey molalar için de geçerli. 5 dakikalık mola sürenizde de kafanızı boşaltıp keyif aldığınız şeyleri yapın. Bu teknik sayesinde zamanınızı oldukça verimli bir şekilde değerlendirmeniz mümkün. Ayrıca ben her ne kadar gereksiz bulsam da -basit bir saat veya kronometre oldukça yeterli olacaktır- kendinizi motive etmek adına internetten pomodoro uygulamaları indirip seans sürelerini ayarlayabilirsiniz.

 

2) Tek Mi Çift Mi Tekniği

   1990’lı yıllarda Barış Özcan’ın bulmuş olduğu bu teknik, zaman yönetimi konusunda size gerçekten çok şey katabilir. “Tek Mi Çift Mi” tekniğinin uygulanması “Pomodoro" tekniğe göre oldukça basit olsa da herkesin her zaman uygulayabileceği bir teknik değil. Fakat yine de bunu kendinize göre şekillendirmeniz mümkün elbette.

   Bu tekniğe göre tek sayılı saatlerde çalışırken çift sayılı saatlerde ise dilediğiniz şeyi yapıyorsunuz. Nasıl yani? Hemen detaylarına inelim. Sabah 8’de uyandığınızı varsayalım. Saat çift sayılı bir sayı. O halde hemen kalkın, elinizi yüzünüzü yıkayın ve güzelce kahvaltınızı yapın. Bir de baktınız saat 9 oldu. Tek sayılı saate geldiğimize göre artık ders çalışma vakti. Gününüzün tamamını bu şekilde geçirirseniz eğer dilediğiniz gibi hareket edebileceğiniz, tamamen size ait 8 saatiniz oluyor. Kulağa oldukça güzel geliyor, değil mi? Fakat bunun yanında günün 8 saatine ise çalışmış oluyorsunuz. Zamanınızı etkili bir şekilde yönetebilmek için bu tekniği denemenizde fayda var. Ayrıca ders çalışırken sıkılmamak için de oldukça etkili bir yöntem olduğunu söylemek mümkün.

 

 

3) Yer Değiştirin

   "Nasıl eğlenceli ders çalışılır?" sorusuna basit bir cevap bulmanın vakti geldi. Her zaman evin aynı köşesinde çalışmak sizi bir süre sonra sıkabilir, öyle değil mi? O halde kütüphaneleri deneyin! Bunun yanında ders çalışmaya uygun sessizlikte ve mümkünse ders çalışmaya gelen kişilerin olduğu kafeler bulun ve hem temiz hava alın hem de dersinizi çalışın. Bir işi yaparken sürekliliği sağlamak için değişiklik yapmak şart.

 

 

4) Grup Çalışmasını Deneyin

   Tek başınıza çalışırken yeterince konsantre olamıyor olabilirsiniz. Etrafınızda ders çalışan insanları görmek sizi psikolojik olarak ders çalışmaya itecektir. Tabii burda dikkat etmeniz gereken çok kritik bir detay var. Eğer arkadaşlarınızla bir araya gelip ders çalıştığınız zaman bir anda dersi bırakıp sohbete başlıyorsunuz bu yöntemi atlamanız sizin yararınıza olacaktır.

 

 

5) Üstüne Gidin

   Bu madde belki de öğrencilerin birçoğu için inanılmaz önem taşıyor. Yapmamız gereken fakat zorlandığımız konuları çalışmak yerine, zaten gayet iyi bildiğimiz konuları çalışmayı tercih ediyoruz. Bu durum, küçük bir çocuğun evde tek başınayken karanlıktan korktuğu için gitmesi gereken yere gitmek yerine bulunduğu yerde kalmayı tercih etmesinin biraz daha komplike hali. Yani zorluklardan kaçma güdümüz, yaşımız ilerledikçe yalnızca şekil değiştiriyor.

   "Peki bu zorlandığımız konulara nasıl çalışmalıyız?" Bununla ilgili birkaç konu çalışma tekniklerinden bahsedelim. YouTube çok geniş bir dünya, öyle değil mi? O halde YouTube’un nimetlerinden faydalanıp YouTube'da ders çalışın! Kendi seviyenize uygun güzel bir kanal bulun ve bilmediğiniz konuları video izleyerek öğrenin. Bunun yanında  çözümlü soruların olduğu kitaplar edinmenizde de fayda var. Çünkü konuyu ne kadar iyi bilirseniz bilin -özellikle sayısal dersler için- sorulara nasıl yaklaşmanız gerektiğini bilmezseniz çözmeniz biraz zor olabiliyor.

 

Bonus: Tatil Yapın

   Tatil mi yapalım? Sınav dönemimizde mi? Evet! Bazılarınız için ilk başta kulağa pek mantıklı gelmeyebiliyor. Fakat hepimizin dinlenmeye ihtiyacı var. Eğer o hafta boyunca gerçekten zamanınızı etkili bir şekilde kullanıp verimli ders çalıştıysanız neden 1 gününüzü kendinize ayırıp dinlenmeyesiniz ki? Bu dinlenmeyi yalnızca bir ödül olarak da görmemek lazım. Çalışmanızın sürdürülebilirliğini sağlama ve daha efektif çalışabilmek adına da düzenli aralıklarla kendinize tatiller vermelisiniz.