Evde kalalı epey bir süre oldu. Karantinanın başlarında yoğun tempodan çıkıp dinlenmek için bir ara olmuştu belki de evde kalmak. Fakat bir süre sonra boşluğa düşmüş olabilirsin. Hepimiz düştük. Ne yapsam? Nasıl vakit geçirsem? Bu soruların aklını kurcaladığını bildiğimden kendimce birkaç öneri sunmak istedim. Oyunlar, alışveriş ve müzik ve daha fazlası için okumaya devam et!

1) Tüketim Çılgınlığın Alışveriş Değil Film ve Kitaplar Olsun!

Sen de kendini alışverişe kaptırmış olabilirsin. Almasan bile bu süreçte ihtiyacın olan onlarca şeyi listelemiş olabilirsin. İnsan boşlukta ne yapacağını bilemiyor öyle değil mi? Öncelikle alışverişe yönelmiş olman ya da sürekli ihtiyaç listeni güncellemen normal. Boş zaman artınca çoğumuzun sosyal medyada geçirdiği zaman ve ekran süreleri arttı. Biliyorum, senin de izlediğin her 2 hikayeden biri link veriyor, seni ürün almaya teşvik ediyor. Ya da oturduğun odada eşyalar baka baka eskiyor, çirkinleşiyor gibi geliyor. Ama sahiden öyle mi? Gerçekten listendeki her şeye ihtiyacın var mı? Gerçekten masa lambanı yenilemek her şeyin çözümü mü? Yoksa sadece boş zamanı geçirmek için bir yol mu? Ya da farkında olmadan reklamlara daha mı çok kaptırdın kendini? Sadede geleyim. Elbette hepimiz öyle ya da böyle tüketim çılgınlığına bir noktada katılıyoruz. Ama bunu çok daha işlevsel hale getirebilirsin. Bırak tükettiğin şeyler listelediğin filmler olsun, bırak tükettiğin ne zamandır kitaplıkta sırasını bekleyen kitaplar olsun. Hem güzel bir zamanı değerlendirme aktivitesi hem de kendine yatırım. Listemdekileri çoktan tükettim dersen, işte HÜHB yazarlarının senin için önerileri şöyle:

Çalışkan ve bir o kadar birikimli HÜHB ekibi şimdiye kadar bambaşka konuları ve ilgi alanlarını içeren 100'e yakın film listelemiş desek? Filmlere ulaşmak için buraya tıkla!

Bir de kitap önerisi alsak tadından yenmez diyorsan ona da varız! 50'nin üzerinde kategorilenmiş kitap listemize ulaşmak için buraya tıkla!

2) Kutu Oyunları Olmadan Evin Tadı Çıkmaz!

İddialıyım can sıkıntısına birebir! Birçoğumuz gibi sen de ailenle evde olabilirsin ve hep aynı yüzleri görmek, hep aynı kişilerle sohbet etmek monotonlaşmış olabilir. Bir yerden sonra muhabbetler bile birbirini tekrarlıyor değil mi? İşte hayatına bir değişiklik katmak için kutu oyunları hem herkesi bir araya toplayan hem de zaman geçirirken eğlendiren bir alternatif. Kutu oyunlarının bazıları pahalı olabiliyor. Ama farklı bütçelere hitap eden birkaç oyunu şöyle bırakıyorum: Monopoly, Tabu, Uno, Reversi, Jenga, Scrabble, Kızma Birader

3) Dilediğince Boya!

Resmim iyi değildir diyorsan süper! Çünkü benim de değil. Öyle ki düz çizgiyi bile uzunca devam ettiremem. Boyama desen dersler dışında hiç yapmadım. Ama karantinada her şey mübah! Kuru boyalarla mandala boyamak bir alternatif, eskiden kalan sulu boyaların varsa ne ala. Bunların haricinde daha farklı bir şeyler arayışındaysan ona da çözüm var. Bu günlerde ben de bir arayışa düştüm ve evde, zamanında gittiğim sahillerden topladığım büyük taşları gözüme kestirdim. Aldım birer akrilik boya; biraz fırçayla, biraz da süngerle boyadım. Süngerle de harika boyanıyormuş aklınızda bulunsun. ''Ama ben nereden taş bulayım, fırça bulayım'' derseniz hazır taş boyama setleri bulunuyor aklınızda bulunsun. İnternette iyi bir araştırmayla boyaları çok uyguna bulabilirsiniz. Sonrası sizin hayal gücünüz.

4) Her Güne Bir Makale

Vakit geçirirken bir yandan kendini geliştirebilirsin. Hayalindeki meslek alanında araştırmalar yapabilirsin mesela. Bu sayede yerinde saymamış olursun ve ''Hiçbir şey yapmıyorum'' ruh halinden çıkmış olursun. Buna ek olarak HÜHB'de senin için her hafta bambaşka konularda makaleler yayınlanıyor. İlgi alanlarına uygun içerik bulacağına eminiz. Yazılım, film, kitap, müzik, psikoloji, motivasyon, üniversiteler, meslekler, gezi, yurt dışı imkanları, kişisel gelişim, başarı hikayeleri, sanat, güncel gelişmeler ve daha nicesi seni bekliyor. Bugünün makalesini seçmek için tıkla!

5) Seyahat Rotaları Yapın!

''Gezmek hayal oldu.'' diye düşünüyor olabilirsin. Şu an için  bu gezileri yapamayabilirsin. Ama neden ilerisi için hayal kurmayalım ki! Her şeyin ne kadar monoton, sıkıcı ve kötü olduğundan her gün bahsediyoruz zaten. Mental olarak yorulduğumuz çok açık. Bu sebeple kendimizi umut vaad eden şeylere yöneltmeliyiz. Hepimiz  ''Söz, sıcaktan ve yorulmaktan şikayetçi olmayacağım yeter ki şu günler geçsin de kendimi dışarı atayım.'' diyoruz. Öyleyse şimdi rota vakti! Kendine kısıtlama koyma, istediğin ne varsa planla. Ama daha kısa sürede ulaşılabilir bir şeyler olsun istiyorsan bulunduğun şehri araştırmaya başla. Bilmediğin yerlerle karşılaşma ihtimalin çok yüksek. Unutmadan, planlar yaparken bunları güzelleştirmek ve daha uyguna getirmek için çabalamayı unutma. Gezmeyi ucuza getirerek çok daha fazla yer görmek mümkün. Bunun için yiyecekleri evden hazırlayıp yanına almak, kalınacak yerler konusunda daha detaylı araştırmalar yapmak ve birbirine yakın rotaları sıralamak iyi bir fikir olabilir.

6) Müziğe ve Notalara Sarıl

Bu maddeyi de yine kendi deneyimlerinden yola çıkarak yazıyorum. Herhangi bir enstrüman çalamıyorum. Zamanında gitar çalmayı deneyip bırakmıştım. Evde kaldığımız günlerin birinde kardeşim kalimba almak istediğinden bahsetti. Daha önce duymuştum ama hiç denememiştim. Acaba nasıl olur derken aldım kendime bir kalimba. Çalması gerçekten çok basit. Nota bilgisine de ihtiyacınız yok. İnternette şarkıların notalarından bakıp çalabilirsiniz. Ders almanıza da gerek kalmadan kendi kendinize yarım saatte çözebilirsiniz. Bu küçük bir hikaye. Sizin de aklınızda dolanan müzik aleti varsa bir göz atın derim. Hem kendinize yeni bir hobi edinmiş olursunuz hem de vaktin nasıl geçtiğini anlamazsınız. Yok müzik aleti istemem derseniz farklı müzikler keşfetmek için  müzik sitelerinde turlayın derim. Ben şimdiden 5-6 şarkı keşfettim.

7) Bitkilerle İlgilenmek İçin Doğru Zaman!

Canlı olan her şeye zaman ve emek harcamak gerekiyor. Bitkilere de özenle bakmak gerekiyor. Aksi halde boyunlarını büküyor, yapraklarını sarartıyorlar. Okul, sosyal hayat, günlük işler derken bitkileri unutanlardansan bir kez daha denemek için tam zamanı! Bitkiler bakım ister ve günlük telaşının azaldığı bu günlerde ilgini ona yöneltebilir ve bir bitki annesi/babası olabilirsin! İnsan araştırdıkça ne çok ayrıntıları olduğunu ve ne kadar hassas olduklarını fark ediyor. Aklında olan ama yeterli bakımını sağlayamamaktan çekiniyorsan bir bitki al ve araştırmaya başla. Güneşi direkt mi sever yoksa kenardaki aydınlık yeterli mi? Ne kadar sulamalı? Toprak havalandırılmalı mı? Şimdiden bir sürü soru, hadi araştırmaya başla!

8) Keyifli Hale Getirmek Bir Kenara Dursun Zehir Etmemek En Önemlisi

Sosyal medyanın seni inandırdığı şeyler moralini bozmasın. Beni bir arkadaşın gibi gör ve sözlerime kulak ver. İlk maddede belirttiğim alışveriş çılgınlığının bir sonu yok. Yüksek takipçili insanların dolabının dörtte birine bile sahip olamamak seni sıkıntıya sokmasın. Bunun, onların işi olduğunu unutma. Çok büyük bir kısmı yeni kıyafetler, eşyalar alıp size bunları tanıtarak para kazanıyor. Dolayısıyla dolabında yüzlerce kıyafete gerçekten gerek yok. Bu konuyu hallettiysek ikinci bir konu, sürekli meşgul olmak. İnan bana sürekli meşgul olmak zorunda değilsin. Sürekli yapacak bir şeyler bulamayabilirsin ya da sıkılabilirsin. Kimsenin hayatı sosyal medyada gösterdiklerinden ibaret değil. Evde kalıp her gün aynı enerji ve mutlulukla yapacak bir şeyler bulmak çok mümkün değil. Elbette seni mutlu edecek, zamanını geçirebileceğin ve enerjini yükselteceğin  şeylere yönel. Üstteki maddeleri bunun için yazdım zaten. Ama her güne yapacak farklı şeyler bulamazsın. Bu noktada canın sıkılabilir ve bu çok normal. Hep aynı insanları görmekten sıkılabilirsin çok normal. Bugün zevk aldığın şeyden yarın sıkılabilirsin çok normal. Bu liste uzar gider. Ama özetle sıkılmak da, her güne aynı enerjiyle başlayamamak, bunalmak, monotonlaşmak da çok normal. Bunları bir sorun olarak görme. Canın sıkıldığında yapacak bir şeyler ararken yepyeni bir şey bulabilirsin ya da bulamayabilirsin. Bu iki seçenek de çok normal. Hepimiz yıpranıyoruz, hepimiz farklı zamanlarda senin gibi boşluk hissediyoruz. Kendine kızma.