Günde kaç kez telefonumuzu kontrol ediyoruz? Instagram’dan çıkmamız için ne yapmamız gerekiyor? Son birkaç yılda dikkat süremizin azaldığını fark ediyoruz, muhtemelen 10 dakikadan daha az bir süre önce telefonumuzu kontrol ettik hepimiz.

 Bugün, teknoloji hayatımızın her köşesine sızmış durumda. Sabah uyandığımız andan gece yatağa girdiğimiz ana kadar telefonlarımızdan en fazla 2 metre uzaktayız ve düzenli olarak günde 5+ saat ekran süresi harcıyoruz. Sürekli arkadaşlarımızla, ailemizle bağlantı içindeyiz.

 Tahmin edilebileceği gibi bunun bir bedeli var. Instagram’dan çıkmak, Netflix’i kapatmak, Twitter’dan uzaklaşmak için harcadığımız çaba, bir göreve odaklanma yeteneğimizin ciddi biçimde azaldığı anlamına geliyor. Bugün, genç yetişkinlerin dikkatinin 7 saniyeden biraz daha kısa olduğu söyleniyor -bir akvaryum balığından bile daha az!-

“Yaşamımız zihnimiz tarafından şekillendirilir, çünkü düşündüğümüz şeye dönüşürüz.”

-Buda

 Farkındalığın önem kazandığı yer burasıdır. Farkındalık, meditasyon ile manevi birliktelik taşımaya devam ederken, kaygıyı azaltmanın, kendine güveni geliştirmenin ve hatta daha iyi bir uyku çekmenin pratik bir yolu olarak kabul edilmektedir.

 Günlük aktivitelerimizde, gün içinde daha üretken olma, dikkatimizi dağıtan şeylere harcadığımız zamanı azaltma, odaklanma duyumuzu derinleştirmek için kullanabileceğimiz 3 adımlı bir farkındalık egzersizinden bahsedeceğim. Her türlü egzersiz gibi, tekrarlama, güçlü sonuçları görmenin en iyi yoludur. Bir kas gerilmedikçe ve zorlanmadıkça büyümez.

 Bu egzersiz, boş zamanınızın ne kadar olduğuna bağlı olarak 5, 10 veya 15 dakika içinde yapılabilir. Oturur pozisyonda, ayaklarınız yerde, kollarınız yanda olacak şekilde yapılmalıdır. Gözlerinizi kapatabilir veya açık bırakabilirsiniz, ancak çoğu insan gözleri kapalıyken daha kolay konsantre olur.

 İşte başlıyoruz:

1. Niyetinizin ne olduğunu anlayın.

 Şu andaki niyetinizi tanımlayın. Bu egzersizden elde etmek istediğiniz şeyi düşünün. Bu aktivitenin amacı nedir? Üretken olmanız gereken bir işiniz var mı? Gerçekten yapmanız gereken ama yapamayacağınız bir şey mi var? Bu düşünceleri göz önünde bulundurun ve ardından odaklanmak için net bir niyet seçin kendinize.

2. Yalnızca tek bir şeye odaklanın.

 Bu, tek bir şeye odaklanmaya alışık olmayan insanlar için zor bir istektir. Neye odaklanacağınızı seçin ve ona bağlı kalın. Unutmayın, bu adım “niyet” adımından farklıdır çünkü niyet yerine odaklanmayı gerektirir. Niyet aşamasında, niyetinizin gerçekten ne olacağını düşünürken fikriniz değişebilir ancak odaklanma aşamasında tüm kalbinizle bir şeye odaklanmış kalmak için özel bir çaba göstermelisiniz. Bu, meditasyon ve farkındalıkta yapılacak en zor şeylerden biridir ve bir seferde birkaç dakikadan fazla bir süre boyunca rahatça tek bir şeye odaklanabileceğiniz bir noktaya gelmeden önce bol bol pratik yapmanız gerekecektir.

“Dikkat, kendimizle ve deneyimlerimizle arkadaş olmanın bir yoludur.”

-Jon Kabat-Zinn

3. Sürekli çaba gösterin.

 Odaklanma adımında söylendiği gibi, tek bir şeye odaklanmak inanılmaz derecede zor olabilir. Çevremizde çok fazla dikkat dağıtıcı etken var. Birisinin Instagram’a attığı son fotoğrafı beğenme, indirime giren ürünleri kaçırma tehlikesi gibi dikkat dağıtıcılar odaklanmamızı zorlaştırıyor. Bu adımda, odaklanmak için seçtiğiniz konunun üzerinde mümkün olduğunca çaba sarf edin, aklınız başka yönlere kayarsa kendinizle savaşmayın. Sadece bir adım geri atın, tekrar odaklanmadan önce bunun önemini kendinize hatırlatın.

 Bunu düzenli bir pratiğe dönüştürürseniz, görevlerinize odaklanma yeteneğinizi daha da kolaylaştıracaksınız. Projeler, ödevler, dersler daha eğlenceli hale gelecek ve yaptığınız iş sizi daha çok tatmin edecek. İşe yarayıp yaramadığını yorumlarda konuşalım!