Çağımızda her şeyin çok hızlı gelişmesiyle beraber bir çok şey de aynı hızlılıkta değişiyor. Geçmişe dönüp baktığımızda bir çok mesleğin teknolojinin ilerlemesiyle birlikte kaybolmaya yüz tuttuğunu görüyoruz. Fakat bu kaybolan mesleklerin yerini yeni meslekler dolduracak. Teknoloji bazı mesleklerin eskimesine sebep olurken, bir yandan yeni mesleklere de kapı açıyor. Hadi geleceğin parlak mesleklerine bir göz atalım.

Edge Computing Uzmanı

Edge computing bir internet altyapı sistemidir. Edge Computing uzmanı ise şu anki internet altyapısını edge computing kullanan merkezsizleşmiş bir internet altyapısına çevirecek. Bu da firmaların işlem kapasitesini arttıracak.

Veri Dedektifi

Veri dedektifleri cihazlardan ve ağlardan alınan verileri analiz edebilecek ve şirketlere veri temelli fikirler sunabilecek. Şimdiki şirketler insanlardan veri toplayabilmek için büyük çaba harcıyor, çünkü bizlere daha iyi bir hizmet sunmak istiyorlar. Veri dedektiflerinin görevi, cihazları inceleyip oralardan veri toplayarak, şirketlerin insanlara daha iyi hizmet verebilmesini sağlamak olacak.

Siber Şehir Uzmanı

Siber güvenlik uzmanlarının görevi; koruduğu sistemin güvenlik açıklarını belirleyip kapatmak, saldırı anında oluşabilecek zararı en aza indirmek ve siber saldırılara karşı yeni yazılımlar üreterek bu yazılımları en iyi performansla kullanmaktır. Siber şehir uzmanları ise, şehirlerde sensörden alınan veri, elektrik veya atık toplama gibi hizmetlerin çalışmasını sağlayacak. Bunun yanında vatandaşın verileri ve kazanç verilerini de toplayacak. Şehirde bozulan sensörlerin tamirinde de etkili bir rol oynayacak.

Artırılmış Gerçeklik Seyahati Üreticisi

Bu meslek daha çok eğlence sektörüne yönelik. Üreticilerin görevi artırılmış gerçeklik seyahatleri için çeşitli tecrübeler yazmak, tasarlamak ve üretmek olacak.

Yapay Zeka İş Geliştirme Müdürü

Yapay zekanın ilerde hayatımıza girmeyeceği alan yok gibi. İş geliştirme müdürleri ise, geniş tabanlı satış ve iş geliştirme faaliyetlerini hızlandırabilmek için etkili programlar tanımlayacak, geliştirecek ve uygulayabilecekler.

Spora Bağlılık Rehberi

Gelecekte spor yapan insanlar aktivite takipçisi teknolojiler giyerek, spora bağlılık rehberlerinin de onların sağlıklı bir yaşam sürmesine yardımcı olmasını ve motive etmesini sağlayabilecek.

Yapay Zeka Destekli Sağlık Teknisyeni

İlerleyen zamanlarda doktora gitmenize gerek kalmayacak desek? Yapay zeka destekli sağlık teknisyenleri kapınıza kadar gelip ellerindeki yazılımlar sayesinde hastalığınızı tespit edebilecek!

Kişisel Veri Simsarı

Kişisel veriler şimdi de önemli olduğu gibi gelecekte de sektörlerde büyük önem taşıyacak. Kişisel veri simsarı, müşterilerin kişisel verilerini gözlemleyerek yeni oluşturulan verileri tespit edebilecek ve bunları satarak para kazanabilecek.

Yol Denetleyicisi

Yol denetleyicisinin görevi, hava ve kara trafiğini etkili şekilde düzenleyebilmek olacak.

Kaynak: https://meslegimhayatim.meb.gov.tr/meslekler/gelecegin-meslekleri