Hayatımız teknolojiyle birlikte büyük değişimler geçiriyor, aynı şekilde iş dünyası da öyle. Evet, üniversiteler bizi mesleğimiz için eğitiyor, geliştiriyor ancak bizi değişen dünyaya ayak uydurmamız için hazırlamakta zorlanıyor. Gelişen ve değişen iş dünyasında iş bulabilmemiz için barındırmamız gereken bazı özellikler var. Gelin bunları birlikte inceleyelim:

1. Network sahibi olmak

 Öncelikle “network” ün anlamına bakalım. Network, hayatımızın içinde olan bir iletişim ağıdır. Yani yeni tanıştığımız insanlarla iletişimi sürdürmek ve takipte kalmak gibi de düşünülebilir. Eğitim sürecinde kendimizi geliştirirken bu gelişimi destekleyebilecek ve ilerletebilecek bağlantılar kurmak çok önemlidir.

 Network sahibi olmak düşündüğümüzden çok daha kolay! İlgi alanımız ya da kariyerimizle ilgili olan etkinlik ve toplantılarda bir merhaba bize birçok kapı açabilir. LinkedIn gibi iş odaklı sosyal sitelerde paylaşılan herhangi bir şey, insanların sizinle bağlantıya geçmesini sağlayabilir. Ayrıca kariyerimiz paralel bir kulüp ya da sivil toplum kuruluşuna katılmak bize sayısız olanak sağlayabilir.

2. Esnek olma becerisi

 İş ortamında esnek olabilmek, sorunlara çözüm getirme ve karşımıza çıkan engelleri aşma konusunda bize yardımcı olur. Sorunlara çözüm getiren bir çalışan olduğumuzda değerli görülürüz ve çalıştığımız şirkette ilerlemeyi sağlarız.

 Esnek insanlar daha uyumlu ve ilham verici olurlar. Gerginlik, problemler, kişisel sorunlar zamanla bunaltıcı olabilir ancak olumsuzluklardan etkilenmeyen insanlar çevresine de pozitif enerji vererek negatif atmosferi dağıtmayı başarabilirler.

3. Kişisel marka edinmek

 Marka denilince gözümüz korkmasın, kendimize marka yaratmalıyız demiyorum. Ancak kendimizi diğerlerinden farklı kılacak bir şeylere ihtiyacımız var. Bunun için kendimizi tanımlayacak kişisel bir marka edinmemiz gerekiyor.

 Çok basit bir şekilde başlayabiliriz: Sosyal medya hesaplarımızın kullanıcı isimlerini ve e-postamızı düzenlemek gibi. Profesyonel ve ilgi çekici olması gerektiğini unutmayalım.

 London Business School’da profesörlük yapan Tammy Erickson bu konudaki düşüncelerini şöyle belirtiyor:

"Kişisel bir marka oluşturmak, başarılarınızın ve özelliklerinizin farkında olmayı da içerir. Ben onlara 'rozetler' diyorum. Bunlar, itibar portföyünüzü oluşturan beceriler. Bu beceriler, finansal bir sihirbaz, güvenilir veya yaratıcı olmanız olabilir. Bunları, geleneksel akademisyenlerin fark edemediği, daha yumuşak, daha niteliksel becerilerle harmanlamalısınız."

Ayrıntılı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.