Ah biz öğrenciler, her şey dört dörtlük olsun diye uğraşıp olmadığında ise hemen pes eden insanlarız değil mi? Oysa ki ne kadarda yanlış bir düşüncedeyiz. Hayatta güzel şeyler olduğu gibi kötü şeylerinde olacağını kendimize bildirmek zorundayız. Bunlardan biri de hayatımızda aldığımız kararların ne kadar doğru ne kadar yanlış olduğunu tartmakta sıkıntı çekmek. Her aldığımız kararın doğru olduğunu düşünüp hayatımızın yolunda gittiğine kendimizi inandırabiliriz ama bazen bu bir inançtan öteye geçemeyebilir ve bizi üzebilir. Biz öğrencilerin geneli olarak bu durumu hayatımızda istemiyoruz değil mi sevgili dostum?

   O zaman kararlarımızın ne kadar doğru olduğunu ölçmek için bazı uygulamamız gereken testler var. Gel bunları konuşup uygulayalım ki gerçekten hayatımızda her şey yolunda olsun, hadi bakalım!

   1) Birinci Test: Kiminle Konuşuyorum Acaba?

   Affedersiniz, acaba konuştuğum kişi tam olarak kim? Evet, sana bu soruyu sormak zorundayım çünkü ilk testimiz bununla alakalı. Kendini sahiden iyi tanıyor musun? Kendi huyunu, nerede nasıl davrandığını, müzik tarzını, saçının renginden tut ten rengine ya da aklına ne geliyorsa her şeyiyle biliyor musun? Hayatımdaki kararlar ile ten rengimin ne alakası var diyeceksin şimdi ama aslında mesele kendini tanıyıp ona göre kararlar alman! Kendimizi ne kadar iyi tanırsak aldığımız kararlar da o kadar yerinde olur. Yani şöyle düşün: Sakin bir kişiliğin var ve hayatının da o şekilde devam etmesini istiyorsun ama sen maceralı meslekleri tercih edersen bunlar gelecekte senin mutsuz olmana ve hayalindeki hayatın gerçekleşmemesine neden olabilir. O zaman kural 1: Önce kendin sonra kararların!

   2) İkinci Test: Olman Gereken Yerde Misin?

   Hayatta hepimiz kendimize belli yollar çizeriz. Bu yollar bizi istediğimiz yere götürsün diye… Sen de her öğrenci gibi üniversiteye giderek gelecekte olmak istediğin konuma gelmek için uğraşıyorsun. Evet, bu uğraşlar ve çabalar senin güçlü ve kararlı kişiliğini bizlere ispatlar ama bu uğraşlarını vermen gereken yerde olduğuna inanıyor musun buna bir bakalım.

   Hangi üniversitedesin ya da hangi bölümdesin bilmiyoruz ama aklında ilerideki kendinle alakalı bir profil var bunu biliyoruz. İleride doktor mu olmak istiyorsun ya da sağlık bölümlerinde mi çalışmak istiyorsun, o zaman hangi fakültedesin? Ya da ileride çocuklarla uğraşmak ya da birilerine bir şey mi öğretmek istiyorsun, eğitim fakültesinde misin? Olman gereken yere ulaşmak için olduğun yerin doğru olduğuna karar vermen lazım üniversiteli. Gel o zaman kural 2: Neredesin ve nerede olmak istiyorsun?

   3) Üçüncü Test: Sadece Ders Mi Çalışıyorsun?

   Öğrenci olduğun için sadece derslerinin başarılı olması hayatında her şeyin güzel olduğunu göstermez sevgili dostum? Bizler için öncelik sırasında derslerimizin iyi olması kadar dersler dışında da hayatımızın nasıl gittiği önemli. Peki sen, ders haricinde vakitlerini nasıl geçiriyorsun? Üniversitenin tadını çıkarıyor musun yoksa kendini dersler sonunda odana mı kapatıyorsun? Eğer dediğim son şeyi yapıyorsan hayatının biraz durgun olduğunu belirtmek lazım. Bu da hayatında doğru kararlar alıp ilerlemende engel oluşturabilir. Nasıl mı?

Düşünsene derslerden bazen sıkıldığında başka aktivitelerde bulunmak ister ve kafanı dağıtmak istersin ve bunun için en güzel ortamı oluşturacak yer üniversitededir. Çoğu üniversite spor kulüplerine, tiyatro kulüplerine ya da festivallere sahiptir. Buralarda vakit geçirmek hem dersler sonrasında kafanı rahatlatmana hem de bunun sayesinde gelen sakinlikle doğru kararlar vermeni sağlar. İşte sana kural 3: Doğru okul kulüplerine!

   4) Dördüncü Test: Sahiden Duyguların Bize Ne Anlatmak İstiyor?

   Yaşadığımız her olayın sonunda çeşitli duygu değişimleri yaşarız. Bu duygular ya güzel bir haber sayesinde mutluluktan olur ya da kötü geçen bir durum nedeniyle üzüntüden olur. Her ne yaşanırsa yaşansın bu duygulardan ya da daha başka olaylar yüzünden gelişen ve değişen duyguları tadarız. Hepsinin aslında bize vermek istediği bir mesaj var: Gerçekten her şey yolunda mı? Aslında olay çok basit. Sen de biliyorsun ki mutsuzsak bazı şeyler olması gerektiği gibi gitmiyor demektir ya da mutluysak bu durumun tam tersidir. Sadece mutluluk ya da üzüntüden ibaret değildir tabi ki. Bunların yanı sıra, heyecan, korku veya endişe de duygular adı altında geçen terimlerdir. İşte bu tarz duygular, bizim hayatımızın ne kadar doğru şekilde ilerlediğini gösteren küçük mesajlardır. Bunları dikkate alıp ona göre davranırsan hayatını istediğin şekle sokmak için daha da yaklaşırsın. O zaman kural 4: Duygu kontrolleri!

   Hayatın ilerlerken ve zaman hızla akıp geçerken bazen durup nasıl gittiğine ve doğru yolda olup olmadığına bir göz at çünkü sen o yolun sonunda istediğin yere varmış olacaksın ve hayatında her şeyin yolunda olduğunu sanmayacaksın, bizzat yaşayacaksın. Sevgiyle kal dostum!