Ankara, uzaktan sevilesi hiçbir özelliği yokmuş gibi görünen ama yaşadıkça vazgeçilemeyen şehir! Güzel Türkiye’mizin başkenti, Ata’mızın huzurla yattığı kent! Tam bir memur kenti olmasına karşın, içinde barındırdığı 13 tane üniversiteyle de ülkemizden hatta tüm dünyadan binlerce öğrenciye kucak açan Ankara’da okumanın avantajlarını iki senelik tecrübelerime dayanarak sizlerle paylaşacağım.

1) Ulaşım Rahatlığı

   Öncelikle Ankara başkentimiz olduğundan ve ülkemizin de tam ortasında bulunduğundan ulaşım tüm şehirlerden çok kolay! İki katlı kocaman terminali AŞTİ’den Türkiye’nin dört bir yanına gidebilirsin. AŞTİ’deki çığırtkanları görünce şaşırma! Onlar AŞTİ’nin bitki örtüsüdür, alışacaksın. Ayrıca yüksek hızlı tren garından da Eskişehir, İstanbul ve Konya’ya çok kısa sürede ulaşabilirsin. Ankara büyük bir şehir olmasına rağmen gideceğin yere genelde tek araçla ulaşabilme imkanına sahipsin. Tercih edebileceğin mekanlar ise ulaşımı en kolay olan yerlerdir. Mesela arkadaşlarınla kahve içmeye çıktığında Bahçelievler 7.Cadde’ye hem metroyla, hem otobüsle, hem de dolmuşla gidebilirsin. Kızılay’a gitmek daha da kolay! Kızılay tüm metroların ortak noktasıdır. Ayrıca bir yere gitmek için illa Kızılay’dan geçmen gerekir ki bu da oraya giden bir sürü otobüs ve dolmuş olduğunu gösterir.

2) Birbirinden Güzel ve Köklü Üniversiteler

 

   Ankara içinde 13 tane üniversiteyle öğrencilere kucak açıyor. Ülkemizin en iyi ve köklü üniversitelerinden ODTÜ, Hacettepe, Gazi burada bulunuyor. Genç nüfusun kalabalığı sana kendini yalnız hissetmemen için güzel bir avantajdır. Ayrıca öğrenci dostu olan bir sürü mekan bulabilirsin.

3) Vakit Geçirebileceğiniz Yerler

   Ankara tam bir tiyatro şehri! Tamı tamına 12 tane sahne bulunuyor. İzleyebileceğin en kaliteli oyunlar, sezonun en güzel oyunları önce Ankara’da sahne alıyor. Tiyatrolar kendine bir şeyler katabileceğin, ufkunu genişletecek nadir aktivitelerden biridir bence. Ayrıca Ankara AVM’leriyle ünlüdür. Adım başı bir AVM görmen mümkün. Denizi olmadığından kafanı dağıtmak için sahile değil, AVM’ye gidiyorsun! Eğer küçük şehirden geldiysen AVM’ler başını döndürebilir, gerçekten çok büyük ve kapsamlıdırlar. Ankara bürokrasinin merkezidir. Özellikle siyasi alanda ilerlemek istiyorsan, doğru yerdesin, meclis imdadına yetişecektir. Ayrıca Ankara Üniversitesi-Siyasal Bilgiler Fakültesi de ülkemizin siyaset alanında eğitim alabileceğin köklü kurumlarındandır.

4) Pekii, Nerede Stres Atacaksın?

 Ankara’nın denizi olmasa da bir sürü yeşil parkı bulunmakta. Seğmenler Parkı, Altınpark, Mogan Parkı, Göksu Parkı, Dikmen Vadisi ve dahası… Derslerden, sınavlardan bunaldığında kafanı dinlemek için çimlere uzanmak paha biçilemez! 

5) Özet Geçecek Olursak

   Ankara sakindir. Ama bu sakinlik sıkıcı olduğu anlamına gelmez, aksine bu durağanlık sana huzur verir hele de büyük şehirlerden geliyorsan. İstiyorsan kendine bulabileceğin bir sürü aktivite olduğunu unutma. Nerede olursan ol, önemli olan yanındaki insanlardır aslında. İstersen Ankara’da ol, istersen Türkiye’nin öbür ucunda. Eğer çevrende güvenebileceğin ve beraberken eğlenebileceğin insanlar varsa bulunduğun her yer sana güzel görünecektir, emin ol.