Sabah uyandığımız andan gece tekrar yatağa girene kadar onlarca şey yapıyoruz. Bunlardan birçoğu sorumluluklarımız olsa da rutin olarak yaptığımız şeyler de göz ardı edilmeyecek kadar fazla. Bu rutinler günlük hayatımızın bir iskeletini oluşturuyor. Bu iskeleti nasıl güçlendireceğimiz ise bizim elimizde. Rutinlerimizi değiştirerek daha sağlıklı, verimli ve bilge bir yaşam sürebiliriz.

1. Yolda geçirdiğimiz zaman hiç de kısa değil!

 İşe ya da okula giderken yolda gerçekten çok zaman geçiriyoruz. Hele ki İstanbul gibi büyük ve kalabalık bir şehirde yaşıyorsak. Genelde bu yolculukları sosyal medyada geçirmeyi tercih ediyoruz ancak bunu değiştirebiliriz. Yolculuğumuzu kitap okuyarak geçirmek kendimiz için yapabileceğimiz en verimli şey olabilir. Kitap taşımak istemiyorsanız e-book şeklinde telefonunuzdan da okuyabilirsiniz.

2. Günün ilk dakikalarını nasıl geçirdiğimiz günlük verimimizi de etkiliyor

 Gözümüzü açtığımız andan itibaren geçirdiğimiz 5 dakika o kadar önemli ki bunun etkisini gün boyu hissediyoruz aslında. Ne yazık ki bu zamanı da sosyal medyada geçirmeyi tercih ediyoruz. Bu alışkanlığımızı değiştirmek için sabah rutini oluşturup buna sadık kalmalıyız. Mesela uyanır uyanmaz yataktan kalkıp bir bardak su içebiliriz, aynı zamanda camı açıp odayı temiz havayla doldurup uykumuzu daha kolay açabiliriz.

3. Müzik dinlemek yerine Podcast dinlemeyi deneyin.

 Yürürken, spor yaparken, yolculuk yaparken her an, her dakika müziksiz duramıyoruz. Beynimizi daha az kullandığımız bu aktiviteleri yaparken müzik dinlemek yerine Podcast dinleyerek bilgiyi işitsel yolla almanın faydasını da görebiliriz.

4. İzlenen dizilerin kategorilerini değiştirmeyi deneyin.

 Dizi izlemek de hayatımızın bir parçası haline geldi. Netflix gibi dijital ortamların artışı da dizi izleme rutinimizi etkiledi aslında. Eğer yeni bir diziye başlayacaksak kişi ve olaylar üzerinden ilerleyen dizileri tercih etmek yerine, yaratıcılığımızı arttıracak ve bize farklı bakış açıları katacak diziler izlemeyi seçebiliriz.

5. Öğle yemeğini sosyalleşme aracı olarak görün

 Günlük ortalama 1 saatimizi yemeğe ayırıyoruz. Yalnız yemek yemeyi hiçbirimiz sevmeyiz, sohbet ederek daha keyifli yemek yiyebileceğimizi biliriz. Öğle yemeklerini genelde dışarıda yemek zorunda olduğumuz için bu vakti başka biriyle geçirmek önümüze yeni kapılar açabilir: yeni bir iş, yeni dostluklar, yeni fırsatlar…

6. Çok sevdiğiniz bir filmi ve diziyi tekrar izlemeyi verimli hale getirin.

 Siz de benim gibi sevdiği dizileri tekrar tekrar izlemekten keyif alıyorsanız size bir önerim var: Diziyi kendi diliyle ve İngilizce altyazıyla izlemek! Kişileri ve olay örgüsünü bildiğimiz için İngilizcemizi geliştirmek çok daha kolay olacaktır. Ayrıca küçük notlar alarak geliştirme sürecini de hızlandırabiliriz.

7. YouTube tahmin ettiğimizden daha faydalı

 YouTube’da sayamayacağımız kadar çok içerik var. Bunların faydalı olanlarından çok belki de içi boş olanları var. Bazen kafa dağıtmaya ihtiyaç duysak da izlediğimiz içeriklerden birçok şey öğrenebiliriz. Eğlenirken ufkumuzu açan kanalları keşfederek zamanımızı daha güzel değerlendirebiliriz.

8. Mobil oyunlar zaman öldürmekten başka bir işe yaramaz!

 Oyun oynamayı herkes çok sever ancak mobil oyunlar zamanımızı öldüren ve sonuç elde etmediğimiz bir aktivitedir. En azından zekayı ve hafızayı kuvvetlendiren mobil oyunlar seçerek bu vakti daha verimli hale getirebiliriz.