Günlük tutmak; gün içerisinde yaşadıklarımızı, şahit olduklarımızı, düşüncelerimizi ve analizlerimizi günün sonunda sakin bir zihinle yazıya döktüğümüz bir eylem. Belki bir rapor niteliğinde belki de varlığımızı ortaya koyduğumuz, kendimizi en iyi şekilde ifade ettiğimiz bir dost. İşte tam da böyle bir alışkanlığa sahip olmanın getirdiği 3 fayda!

1. STRESİ AZALTIYOR

Hepimiz gün içerisinde stresli, yoğun, sakin çeşit çeşit ortamlarda bulunuyoruz. Bu durumlar karşısında takındığımız tavırlar da değişebiliyor. Günlük yazmaya başladığımızda başımızdan geçen olaylara ve bu olaylar karşısında hissettiğimiz olumsuz duygulara objektif bir biçimde bakabiliyoruz. Hayatımıza 3. perdeden bakmamız bu durumları kabullenmemizi, normalleştirmemizi ve ifade edebilmemizi sağlıyor. Günlerimizi sayfaya dökmek, stresimizden kurtulmamızı sağlıyor bir yandan.

2. ÖZ ELEŞTİRİ YAPMAMIZI SAĞLIYOR

Karakter gelişiminde öz eleştirinin çok büyük bir rolü var fakat öz eleştiri yapmak herkesin yapabildiği kolay bir şey değil. Günlük tutarken zihnimizle baş başa kalmamız bu sefer de kendimizi ele almamıza yardımcı oluyor. Gün içinde hissettiklerimizi, sarf ettiklerimizi, durduğumuz veya durmadığımız noktaları ifade ettikçe davranışlarımızı da değerlendiriyoruz esasında. Bulunduğumuz ortam, etrafımızdaki insanlar, duruşumuz, kısacası hayatımız için neyin doğru neyin yanlış olduğunu ayırt edebiliyoruz.

3. ÖZ GÜVEN

Günlük tutarken düşüncelerimize bu denli yoğunlaşmamızın en etkili sonucu kendimizi tanımak, ne istediğimizi bilmek ve önümüze bakabilmek bence. Ayaklarımızın yere sağlam basmasının, öz güvenli adımlar atmamızın ve kararlı bir duruşa sahip olmamızın günlük tutmanın uzun soluklu sonuçları olduğunu düşünüyorum.

Ek olarak günlük tutmanın en eğlenceli yönünden bahsedeceğim; eski yazdıklarımızı okumak! Eski yazdıklarımızı okumak, anılarımızda kaybolmak hem ne kadar yol kat ettiğimizi gördüğümüz hem de bir o kadar utandığımız bir durum olsa gerek. 'Gerçekten buna mı üzülmüşüm?!', 'Dert ettiğim şeye bak!', 'Ne günlermiş...' dediğini şimdiden duyar gibiyim! Hayatımızın belli kısımlarının bir defterde var olduğunu bilmek, arada sırada okuyup anılarımızı gözden geçirmek, ne yollardan geçtiğimizi görmek gerçekten güzel bir his.