Biliyorum bir çoğumuza hata yapmak kabus gibi geliyor, hele ki mükemmeliyetçiysek! Ufacık bir hatamızı sürekli düşünüyoruz, ‘Nasıl yaptım?!’ diyoruz, büyütüyoruz da büyütüyoruz… Kendimizden çok, başkalarına olan mahcubiyetimizi düşünüyoruz belki de. 'Şimdi hakkımda ne düşünecekler, yüzlerine nasıl bakacağım…’ gibi düşünceler dolanıp duruyor aklımızda. Ama bunları düşünürken acaba bir şeyleri atlıyor olabilir miyiz, mesela başkaları için değil de kendimiz için yaşadığımızı?

 Kimisi hatasını kabul etmek istemez, hatayı hep başkalarında arar çünkü her şey için elbet bir bahanesi vardır. Kimisi için hata yapmak, hayattan ders almak iken ve o hatasını kabullenip onu düzeltmeye uğraşırken kimileri ise hata yaptığını bile bile ısrara devam eder. Bazısı hata yapmaktan korkarak hiçbir şeye adım atmaya cesaret edemezken bazısı ise hatası yüzünden kendini yıpratır da durur, geceleri uyuyamaz, o süreci atlatana kadar kimseyle konuşmak istemez. Peki ne yapmalıyız gerçekten hatalar karşısında? Nasıl güçlü durmalıyız? Sizler için en önemli aşamaları sıraladım!

Kabullenmek

 Evet öncelikle hatamızı kabullenerek başlamalıyız işe. ‘Ben bu hatayı yaptım ama bilerek yapmadım. Çünkü daha öğrenme aşamasındayım.’ deyip kendimizi rahatlatmalıyız önce. Bunu kendinize kabullendirdikten sonra gerisi çok daha kolaylaşacak. Kendinizi hatalarınızla sevmeyi öğrendiğiniz zaman insanlara karşı daha sağlam durabileceksiniz ve bu iyi bir özgüven için de ilk aşama olacak. Hem ne demiş Einstein, “İnsanın tek gerçek düşmanı, kendi negatif düşünceleridir.”.

Sorgulamak

 Kabullendikten sonra kendimizi sorgulayabiliriz, ‘Ben bu hatayı neden yaptım, bunu yaparken nasıl bir düşüncem vardı, sonuç nasıl oldu ve nasıl olabilirdi?...’ gibi soruları kendimize yönelttiğimiz zaman, doğruya gittikçe yaklaşıyoruz demektir. Bütün unsurları birleştirip kendimize bir tablo çizdiğimizde, hem hatamızın sebebini anlamış olacağız hem de kendimizi daha iyi tanımamıza yardımcı olacak bu durum.

Ders Çıkarmak

 Önce her şeyi kabullenip kendimizi sorguladıktan sonra yapılması gereken şey elbette hatalarımızdan hangi dersleri aldığımızı ya da alabileceğimizi düşünmektir. ‘Bu hatam bana hangi doğruları öğretti, bu doğruları ne şekilde öğrendim, bu hata hayatımda nasıl bir etki bırakacak ve bu hatayı bir daha yapacak mıyım?...’ gibi soruları yöneltebiliriz kendimize. Bu bölümü de hatalardan korkmamayı çok güzel bir dille anlatan ünlü iş adamı Robert Kiyosaki’nin iki sözüyle tamamlıyorum, “Hayatta en güzel şeylerden biri; yeni bir şeyler deneme isteği ile hatalar yapmaktır. Hata yapmak sizin mütevazı kalmanızı sağlar. Mütevazı olan insanlar, kibirli insanlardan çok daha fazla öğrenirler.”.

“Yaşamının kötü bir evresinden korkma. Eğer ondan bir şeyler öğrenebilirsen, o bir gün senin hayatının en güzel zamanı olacak.”

Bilir Kişilere Danışmak

 Bazılarımız sormaktan çekinir çünkü bilmiyor olmak onun için bir utanç sebebi olabilir. Ama çekinmeyin, aklınızdaki en ufak soruyu bile sorun, gerekirse bıktırana kadar sorun ama öğrenmeye olan açlığınız hiçbir zaman bitmesin. Çünkü unutmayın, uzmanlar da bir zamanlar bilmiyordu. Buna örnek olarak Thomas Edison’un ampulü keşfedene kadar yaptığı birçok başarısız deneme geliyor aklıma. Ona ‘Yaşadığınız bu kadar başarısızlık size ne hissettirdi?’ diye sorduklarında mükemmel bir cevap veriyor: ‘Ben başarısız olmadım ki, sadece başarısızlıkla sonuçlanan on bin yöntem buldum.’

 Demem o ki, geleceğimizi hatalarımızla baş etme yöntemimiz belirliyor. Korkmayın; yaşamak, hata yapmak demektir. Doğruları bulmanın en sağlam yolu hata yapmaktır. Risk alın. Kazanırsanız, mutlu olursunuz. Kaybederseniz de, daha bilgili ve tecrübeli olursunuz.

" Başarı, hatadan hataya tökezleyerek coşkusundan hiçbir şey kaybetmemektir."

Winston Churchill