Bir yandan üniversite sınavına hazırlanıp; bir yandan da fikirlerin, projelerin, hayallerin ve yeteneklerinle varolmaya çalışıyor ama bütün bunları üniversiteye girişinde nasıl kullanacağını bilmiyorsan, tam da sana göre bir üniversite kabul sistemi var!  Heyecanlandığını biliyorum, her şeyi yavaş yavaş anlatacağım ve bu başvuru sürecinde elimden geldiğince yanında olacağım.

Sınav sistemi değişiyor, konular artıp azalıyor.. Ama değişmeyen tek şey hayallerimiz, kendimize olan inancımız oluyor! Eğitim sistemiyle ve derslerle baş etmeye çalışırken, aslında geleceği değiştirebilecek hayallerimizi ve yeteneklerimizi bir yana koyuyoruz. Tam bu noktada ise üniversiteye girişte farklı bir yol arayışına girdim ve Türkiye'de ilk kez 2013 yılından uygulanan ve halen devam eden bir sistem olan ApplyBAU ile karşılaştım! Hatta bu yılki başvuruların 21 Kasım 2018’de açılacağını da unutmadan söylemek isterim.

ApplyBAU, aslında öğrencilere üniversite sınavının yanında kendini gösterebileceği farklı bir alan yaratıyor. Bu yüzden ApplyBAU'lu olmak için yeteneklerini ve karakterini en doğru şekilde yansıtman, kabul alman için gerekli olan en önemli detaylardan biri.
Hazırladığın projeni, düşündüğün fikri ya da kurduğun hayali gerçekçi bir şekilde başvuru formunda, kurallara uygun bir dille anlatman gerekiyor.

Gel gelelim sürece ve tüm bu kurallara!


ApplyBAU Nedir?


ApplyBAU, üniversite sınavının yanında kişinin kişisel becerilerini, ilgi alanları ve yetenekleri doğrultusunda ölçümleyen bir üniversite kabul modeli.
Ancak bu modele başvuru yaparken; otobiyografi, kişisel özellikleri ifade eden belgeler, yetenekler, proje ve fikirleriniz, sosyal sorumluluk çalışmalarınız sizden detaylı bir şekilde isteniyor. Kısacası tüm yetkinliklerinizi ve deneyimlerinizi masaya dökme vakti geldi!
Aynı zamanda hangi alanda ve bölümde eğitim almak istediğinizi de bu başvuru formunda belirtiyorsunuz. Başvuru işleminden sonraki aşamalarda da, eğer başvurun belirli bir seviyenin üzerindeyse üniversiteye davet edilerek komisyon tarafından yapılan mülakata katılıyorsunuz. Yani mülakata giden yol, başvuru formunu bomba gibi hazırlamaktan geçiyor! Mülakat denilince biraz gözümüz korkuyor, kabul ediyorum. Ama telaş yapmaya hiç gerek yok, çünkü güzel haberler yolda!
Mülakattan sonra ApplyBAU kriterlerine uygun görülürseniz, farklı burs oranlarındaki kabul belgesi size bildiriliyor.
 

ApplyBAU 2018 BAŞVURULARI 21 KASIM’DA BAŞLADI!


Bu konuda pek söyleyecek bir şey yok, hemen www.applybau.com'a tıklayarak web sayfasından detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz! Ben diğer konuları anlatmaya devam ediyorum.

ApplyBAU’ya Nasıl Başvuru Yapabilirim?


Biraz önce de söylediğim gibi, tüm yetkinliklerini ve deneyimlerini detaylı bir şekilde düşünmeye başlasan çok iyi olur! Çünkü başvuru sürecinde kendimizi en iyi şekilde anlatabilmemiz ve fikirlerimizi, projelerimizi en iyi şekilde sunmamız bu aşama için önemli. Ama yazdığımız detaylar konusunda çok dikkatli olmalıyız, unutmayalım ki burada yazdığımız her bilgi doğru ve desteklenebilir olmalı.

Başvuru formunu doldururken dikkat edilmesi gereken kurallar ise kısaca şu şekilde:

Kullanıcı oluşturma: Başvuru yap butonuna tıkladıktan sonra, yeni kullanıcı girişi ile mailine gelen aktivasyon kodunu girip giriş yapmalısın.
Başvuru formu: Burada bilgileri eksiksiz ve doğru doldurmak çok önemli. 3 ana başlıkta bu formu, başarılı bir şekilde doldurabilirsiniz.


a. Kim Olduğundan Bahset!
b. Projelerini Anlat!
c. Projen Yoksa, Hayallerini ve Fikirlerini Anlat!


Sadece başlık vermek bana yakışmazdı, gel bunları daha detaylı bir şekilde inceleyelim.


Proje / Hayal-Fikir: Projelerinle ilgili anlatmak istediğin kapsamlı bilgileri "Dosya Yükleme" alanına tıklayarak; pdf, link, png formatlarında yükleyebilirsin. Projem yok diye üzülme, eğer yoksa hayallerini, fikirlenirini en iyi şekilde sunarak da bir adım öne geçebilirsin.
 

Başvuru süreci: Başvurunu aynı gün içinde tamamlayıp göndermek zorunda değilsin. Düzenlemelerin sisteme otomatik olarak kayıt olacaktır. Hazır olduğundan emin olduğunda, son sayfada yer alan “Başvuruyu Tamamla” butonu ile başvurunu değerlendirmeye gönderebilirsin. Amma heyecanlı!

Sonuç açıklama: Adaylara burslu kabul sonuçları, başvuru yaptıkları sistem üzerinden dijital kabul mektuplarıyla ve posta adreslerine gönderilen kabul mektuplarıyla ilan ediliyor. Bir sabah uyandığında kabul mektubunla karşılaşmak nasıl bir his olurdu? Bence denemeye değer!


Hangi Bölümlere Başvurabilirim?


Başvuru formunda seçtiğin 3 bölüm için başvuru yapabilirsin. Başvurabileceğin bölümler ise siteden aldığım bilgilere göre şu şekildeymiş:

 

ApplyBAU Sağlık Bilimleri Fakültesi Bölümleri
- Beslenme ve Diyetetik
- Fizyoterapi ve Rehabilitasyon
- İngilizce Fizyoterapi ve Rehabilitasyon - Hemşirelik
- Odyoloji
- Sağlık Yönetimi
- Çocuk Gelişimi
- Gastronomi
- Beslenme ve Diyetetik 

ApplyBAU Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Bölümleri
- Bilgisayar Mühendisliği
- Biyomedikal Mühendisliği
- İnşaat Mühendisliği
- Endüstri Mühendisliği
- Elektrik - Elektronik Mühendisliği - Enerji Sistemleri Mühendisliği
- İşletme Mühendisliği
- Mekatronik Mühendisliği
- Yazılım Mühendisliği
- Moleküler Biyoloji ve Genetik


ApplyBAU İletişim Fakültesi Bölümleri
- İletişim Tasarımı - Halkla İlişkiler
- Reklamcılık
- Sinema ve Televizyon
- Yeni Medya
- Dijital Oyun Tasarımı
- Çizgi Film ve Animasyon (Yeni)

 

ApplyBAU Eğitim Bilimleri Fakültesi Bölümleri:
- Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi - Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık
- Okul Öncesi Eğitim
- İngilizce Öğretmenliği


ApplyBAU İktisadi, İdari ve Sosyal Bilimler Fakültesi Bölümleri
- İşletme
- Ekonomi
- Ekonomi ve Finans - Lojistik Yönetimi
- Uluslararası Finans
- Sosyoloji
- Psikoloji
- Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler
- Uluslararası Ticaret ve İşletmecilik 


ApplyBAU Mimarlık ve Tasarım Fakültesi Bölümleri:
- Mimarlık
- Endüstri Ürünleri Tasarımı
- İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı

 

Apply BAU ile üniversiteli olmak için artık mükemmel netler yapmana gerek yok! Bu program sayesinde, yeteneklerin ve güçlü hayallerinle beraber sen de bir üniversiteli olabilirsin. Peki ya nasıl mı? Hemen www.applybau.com'a tıkla ve başvuru formunu gönder! Tabii başvuru formunu yukarıda bahsettiğim kurallar çerçevesinde hazırlamayı unutma!
Yakın zamanda yeniden görüşeceğiz, Bol şans!