Herkes bir bölüm seçer ve o bölüme uğraş vererek girmeye çalışır ama bu karar alma aşaması ve çok daha öncesi uzun zaman alan bir durumdur çünkü hayatımızı belirleyen ve bundan sonraki sürecin bu meslekle bağlantılı olacağını düşünürüz. Bu yüzden de bize en uygun olan mesleği seçmeye çalışırız. Bunun sebebi her sabah uyandığımızda mutlu şekilde kalkıp bu mesleği en doğru şekilde ve en yararlı hali ile insanlara aktarmaya çalışırız ve yardımcı oluruz. İşte bu yüzden, bölüm seçerken en çok dikkat ettiğimiz şeyin bulunduğumuz ülkede ne kadar tercih edilip edilmediği ve mezun olduktan sonra neler olduğu…

Gel bu yazıda bu bölümler neler, nasıl davranmalıyız, mezun olunca iş var mı yok mu durumlarına bir el atalım. O zaman ne yapıyoruz, hemen aşağıya doğru sayfayı indiriyoruz!

1) Hukuk Fakültesi

Başarı sırası: 110-144.000

Hukuk deyince aklımıza gelen ilk ve tek şey o kalın kalın kitaplarıdır çünkü bu meslek daha çok sözel dersler içeren bir bölümdür yani okuma ve ezbere dayalı bir sistemdir de diyebiliriz. Eşit ağırlık türünden alım yapar. Bu mesleği seçen öğrenciler ailenin etkisi olduğunu da dile getirir. Örneğin; anne ya da babası avukat olan bir çocuğun adliyede büyüdüğünü düşünelim. Çocuk bu durumda mesleğe ilgi duymaya başlayabilir. Özellikle, zaman zaman stresli ama bir o kadar da keyifli olan bu mesleğin insanlara dokunabilme özelliği ya da kitap okuma sevgisi olan öğrencileri seçme yönünden etkilemiştir.

Hem özel üniversitelerde hem de devlet üniversitelerinde yer alan bir bölümdür ve yüksek bir başarı oranı beklemektedir. 330 ila 520 puan arasında değişkenlik göstermektedir. Bu demek oluyor ki, sıkı çalışmak lazım! 

Ayrıca, sitemizin bölümlerinin tanıtımı için çektiği Hukuk Fakültesi videosunu da izleyebilirsin: https://hangiuniversitehangibolum.com/video/istanbul-universitesi-hukuk-fakultesi-1542198018

2) Tıp Fakültesi

Başarı sırası: 48-39.000

Tıp mı? Ama 6 yıl okumak çok uzun hatta İngilizce ile 7 yıl… Ama bunların hiçbiri tıpa gidecek insanların düşündüğü şeyler değil çünkü içerdiği ekipmanlar, hastane koşulları ve özellikle önlük sevgisi öğrencileri tercih etmekte etkileyen durumlar olmuştur. Birinin hayatına dokunabilmek, onu iyileştirmek, sıcak bir gülümseme ile yollamak. Bu ve bunun gibi birçok sebep daha çoğu öğrencinin hayalidir ve bu anı yaşamak için sabırsızlıkla bu bölümü kazanmayı beklerler.  Aynı Hukuk Fakültesi gibi iyi bir çalışma ile girilebilecek bir bölümdür. Aslında her mesleğe gidebilmek için sıkı çalışma gerekli yani kaçış yok! 

Gerek özel üniversiteler gerekse devlet üniversitelerinde yer alan bu fakülte sayısal MF-3 alanından alım yapar ve puanı 413-543 puanları arasındadır. Buradan da anlaşılıyor ki başarılı bir bireye ihtiyaç duyan bir fakülte kendisi. Şimdi bu 6 yılın sonuna geldik, gözümüzde büyüyen ama hiçbir şey anlamadığımız yıllar…

İster pratisyen hekim olarak istersen de TUS (Tıpta Uzmanlık Sınavı)’un ardından uzman doktor olarak cerrahi alanlara yönelebilirsin ama bilmen gereken ve belki de seni motive edecek durum işsizlik olasılığının hiç olmaması diyebiliriz. Ülkemizde bulunan doktor açığı nedeni ile bu fakültenin mezunları da gün bile kaybetmeden iş hayatına girebiliyorlar çünkü sağlık her şeyden önemli değil mi?

Ayrıca, sitemizin bölümlerin tanıtımı için çektiği Tıp Fakültesi videosunu da izleyebilirsin: https://hangiuniversitehangibolum.com/video/marmara-universitesi-tip-fakultesi-1539124597

3) Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık

Başarı sırası: 5-230.000

İşte çoğu eşit ağırlık bölümünün isteği! Kendilerine ve öğrencilerine sımsıkı sarılmış ve belki de onlarla aile gibi olmak isteyeceği bir meslek: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık. Psikoloji alanında daha çok eğitim fakültesini içinde barındıran bir alan diyebiliriz çünkü genelde öğrencilere yönelik çalışmaları daha fazla oluyor. Burada, eğitime ilgi duyan ve eğitim sektöründe çalışmak isteyen kişiler bu bölümü daha çok tercih etmektedir. Eğitim denilince akla gelen 2 kriterimiz var tabii ki hatta belki de senin de aklına gelmiştir! Sabırlı ve empati kurmak. Sende de bu 2 özellik var ise bu bölümü tercihlerinin arasına almalısın diye düşünüyorum ben.

Eşit ağırlık ile alım yapar ve her bölümde olduğu gibi hem özel hem de devlet üniversitelerinde yer alan bir bölümdür. Puan olarak 280-441 arasında değişiyor. Üstüne bir de üniversite okurken kendini daha da diğer alanlara yani eğitim dışına da açarsan seni her yerden çağırabilirler hatta aranan isim bile olabilirsin! Mezun olduktan sonra devlet ya da özel okullarda sana bir oda verilir ve burada gerekli gördüğün öğrenciler ile yüz yüze görüşme gerçekleştirirsin. Bunun dışında, kendine özel yer açarak farklı insanlara danışmanlık yapma sonucunda işsiz kalma durumunu yaşamayacağını söyleyebilirim. Her şey senin elinde.

4) Mimarlık

Başarı sırası: 6.000-197.000

Küçüklükten gelen çizme aşkıyla oluşan bir meslek… Küçükken biz oyalanalım diye elimize verilen kağıtlarda yaptığımız çizimler belki de geleceğin mimarı olmaya işaretti. Karalaya karalaya çizmeyi sevmeye başladıysan ve bir süre sonra aslında seni dinlendiren bir durum olduğunu fark ettiysen doğru meslek yolundasın. Eğer çizim konusunun üzerine bir de matematikte iyiysen bu meslek senin için biçilmiş bir kaftan çünkü sayısal ve çizim konusunda iyi olan öğrenciler bu mesleği yapmakta ısrarcı davrandıkları kadar başarılı da olurlar. Başarılı olmanın sırrı her zaman kendini iyi tanımaktan geçer. Örneğin; mimarlık için gerçekten sabırlı bir karakterde olman gerekiyor. Yeri gelecek defalarca çizdiğin koca kağıtlarını atıp baştan çizmek durumunda kalacaksın. Bu yüzden kendinin sakin ve sabırlı olduğundan emin olmalısın.

Ayrıca, Ülkemizde devlet ve özel üniversitelerde bulunan bu mesleğin puanları düşük değildir ve 264-482 arasındadır. Bu yüzden çok sıkı çalışıp bu bölüme girebilirsin bence! Çünkü sen çok yetenekli bir mimar olmak için yetişmeye hazırsın! Lakin, ülkemizde çok fazla iş imkânı yaratılmayan bu meslek için hevesin hiç kırılmasın çünkü yurt dışında çalışmak ve kendini geliştirmek sana daha da fayda getirecektir ve bu meslek sayesinde farklı kültürlere de şahit olmuş olacaksın. Hem bence bir düşün derim, yurt dışı?

5) İnşaat Mühendisliği

Başarı sırası: 5.000-240.000

Yerinde duramıyor musun? Sürekli gezmek ya da gün içinde farklı yerlere gitmeyi mi tercih ediyorsun? Ee o zaman bence sen inşaat mühendisi aday adayısın çünkü masa başında oturmaktan sıkılan ve gezmek isteyen öğrencilerin tercih ettiği bir bölümdür kendisi. Gün içinde sana defalarca gelen telefonlarda seni bir o şantiyeden bir bu şantiyeden çağıracaklar ki zaten senin için gezmek mutlu olman için bir etkendir. Bu yüzden de bu durumu sorun değil kendin için mutluluk olarak algılayacaksın.

Artık Türkiye’nin genel durumu sebebi ile hem devlet hem de özel üniversiteler bünyesinde yer alan bir bölümdür ve puan aralığı 239-497’dir. Bir mühendis olarak sayısal alanda kuvvetli olman gerektiğini asla unutma çünkü üniversite sınavında başarılı olduğun kadar üniversite esnasında da sayısal alanlara büyük önem veriliyor. Şimdi senin bir inşaat mühendisi olduğunu varsayalım ve iş durumuna bakalım. Ülkemizde yapılan yeni projeler ve alanların çoğaltılması ile iş imkanları da çoğalmıştır. Genelde mimarlar ile çalıştığın bir şantiye oluyor ve buralarda bina güvenliği açısından sık sık toplantılar gerçekleşiyor. Yani bence işin hazır diyebiliriz! 

Ayrıca, sitemizin İnşaat Mühendisliği için çektiği videoyu da izleyebilirsin: https://hangiuniversitehangibolum.com/video/medipol-universitesi-insaat-muhendisligi-1541582485

İşte bu 5 meslek ülkemizde son yılların en popüler olanı ve emekler verilerek girilen bölümleridir. Senin de istediğin mesleklerden biri bunların içindeyse verdiğim bilgilere dikkat etmeyi unutma!  Sevgiyle kal!